מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

פיצוצי נפצים בכל רחבי העיר

פורים עוד לא הגיע, אבל דיווחים על פיצוצי נפצים מתקבלים מכל רחבי העיר; המשטרה ומערך הפיקוח העירוני מחרימים נפצים ואילו מנכ"ל מד"א מזהיר בפני הסכנות

מאת ברק גולן

מנכ"ל מד"א אלי בין קורא להורים: מנעו מילדיכם לשחק בנפצים; במקביל, פעילות מאומצת של משטרת נתניה ומערך הפיקוח העירוני להחרמת נפצים ומניעת הפצתם בכל רחבי העיר.

מדי שנה מטפלים צוותי מד"א בילדים, בני נוער ומבוגרים שנפצעים כתוצאה ממשחק בנפצים. בשנה האחרונה צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי ל-13 ילדים, בני נוער ומבוגרים, שנפצעו כתוצאה ממשחק בנפצים, וסבלו מפציעות בפנים ובגפיים.

בשבת נפגע נער כבן 13 מהרצליה כתוצאה מפיצוץ נפץ. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו להמשך טיפול בבית החולים, כשהוא סובל מפציעה קשה בגפיים. במהלך העשור האחרון נפגעו לפחות 10 בני נוער מנתניה, בעקבות התפוצצות נפצים בידיהם או בקרבתם.

"כל סוגי הנפצים אסורים באופן מוחלט לשימוש!! נפצי רקטות, זיקוקים גדולים ונפצי "נחש נפץ", לדוגמא, עלולים לגרום לכוויות קשות, לפגיעות בעיניים ואף לקטיעת איברים", קובע אלי בין ומוסיף: "אסור לשימוש אקדח צעצוע היורה כדורי פלסטיק, העלולים לגרום לחבלות חמורות ובלתי הפיכות כאשר הם פוגעים באיברי גוף שונים. את קפצוני הנייר ואת הפיקות לסוגיהן יש להפעיל באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד. אין 'להשתיל' את הקפצונים והפיקות באקדחים מסוג אחר או בכל כלי אחר, מחשש לגרימת שריפה ונזק רב".  

במידה וילד או אדם נפגע מהתפוצצות או התלקחות של נפץ – מה לעשות?

"במקרה של התלקחות אש, יש להשכיב את הנפגע ולגלגלו בחול או בעפר, ולכבות את האש בכמות גדולה של מים או באמצעות שמיכה רטובה. את ראש הנפגע יש להקפיד שלא לכסות, מחשש לחנק. כמו כן, אין להסיר בגדים חרוכים ואין למרוח משחות שומניות על הכוויות. את הכוויות יש לקרר באמצעות מים פושרים וזורמים בלבד, ולחייג מיד למד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון מד"א שלי, שמזהה באופן אוטומטי את מיקומכם המדויק. במידה ואיבר נקטע, יש לשים אותו בקרח לא ישיר שקית בתוך שקית ולהזעיק את מד"א".

צילום מיקי פרידן – מד"א

דילוג לתוכן