מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

עורך דין הוצאת דיבה – מה חשוב לדעת?

שם הכתב: 4267920720 מדור פרסומי

"אל תלבין פני חברך ברבים" הוא פתגם מוכר וחשוב. גם בתנ"ך מוזכר האיסור, בפרק י"ט של ספר ויקרא, ואפילו מודגשת החשיבות של תוכחה במקרים שבהם אדם לא מתנהל באופן ראוי, אבל מבלי לבייש אותו. למרבה הצער אנחנו חיים בתקופה שבה בני אדם רבים בוחרים בהתנהגות אחרת לגמרי, ובהתאם אם תשאלו עורך דין הוצאת דיבה היא אחד מסוגי המקרים הנפוצים ביותר כיום.

מהי הוצאת דיבה?

ההגדרה של הוצאת דיבה מבחינה משפטית מבוססת על אחד החוקים החשובים שנחקקו בישראל, חוק איסור לשון הרע (משנת 1965). חוק זה נולד במטרה לאזן בין חופש הביטוי מצד אחד לבין זכותו של אדם לשם טוב מצד שני, והוא מגדיר דיבה כאחד מ-3 המצבים הבאים:

  1. פרסום בכתב או אמירה בעל-פה שעלולים להפוך אדם למושא לבוז, שנאה או לעג.
  2. פרסום בכתב או אמירה בעל-פה שמבזה אדם על רקע גזע, אמונה דתית, מקום מגורים, מגדר, נטייה מינית, מוגבלות כלשהי, מעשים שמיוחסים לו, תכונות שמיוחסות לו או התנהגות.
  3. פרסום בכתב או אמירה בעל-פה שפוגעים באדם במקצועו, עיסוקו, משלח ידו או משרתו.

חשוב להדגיש שעצם פוטנציאל הפגיעה, גם אם לא התרחשה כזו בפועל, הוא הוצאת דיבה.

מהו העונש על הוצאת דיבה?

במרבית המקרים מי שהוציא דיבה של אדם אחר יידרש לפצות אותו בסכום כסף מסוים. לפי סעיף 7א' של חוק איסור לשון הרע, הסכום העדכני המרבי הוא 70,000 ₪ כשלנתבע לא הייתה כוונה להזיק למושא הדיבה ועד 140,000 ₪ כשהוכחה כוונת זדון. חשוב להדגיש שהתובע כלל לא נדרש להוכיח שנגרם לו נזק – עצם העבירה מאפשר לו לקבל פיצוי.

בנוסף אם תשאלו עורך דין הוצאת דיבה עלולה להוות גם עבירה פלילית, ובמקרים אלה העונש עלול לכלול גם מאסר בפועל של עד שנה!

איך קובע בית המשפט אם טקסט מסוים הוא דיבה?

עבור כל עורך דין הוצאת דיבה היא מונח שלא קל להגדיר וגם לבתי המשפט יש אתגר מורכב במקרים אלה. לא תמיד אפשר לדעת בוודאות האם פרסום מסוים אכן עלול להפוך אדם (או עסק) למושא לשנאה או לעג, אם הוא מבזה אדם עקב נטייה מינית וכו' או אם הוא פוגע במשלח ידו.

המבחן שעורך בית המשפט הוא מבחן "האדם הסביר" – אם אדם סביר שנחשף לדברים יראה בהם פגיעה בתובע, הרי שמדובר בהוצאת דיבה. למעשה גם אם רק חלק מהציבור ישנה את תפישתו לגבי האדם שהוצאה דיבתו, זוהי עבירה על חוק איסור לשון הרע.

האם לכל עורך דין הוצאת דיבה היא תיק פשוט?

לכאורה תביעה בגין הוצאת דיבה היא מקרה פשוט יחסית בגלל שאין צורך להוכיח שנגרם נזק. יחד עם זאת רק עורך דין לשון הרע מנוסה שמתמחה בתחום זה יכול לעזור לכם למצות את זכויותיכם אם נפגע שמכם הטוב – בעיקר בגלל שכאמור עבור כל עורך דין הוצאת דיבה היא מונח קשה להגדיר באופן חד-משמעי, ורק אנשי מקצוע מנוסים ישכנעו את בית המשפט שהדברים אכן עומדים במבחן האדם הסביר.

דילוג לתוכן