מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

סקר של חברת גיאוקרטוגרפיה עבור קרן מעגלים, מגלה כי למעלה מ- 26.4% מתושבי אזור נתניה והשרון מרגישים שחוקים בעבודה. אז למה זה קורה לנו?

שם הכתב: ברק גולן

מרגישים שחוקים: סקר של חברת גיאוקרטוגרפיה, שהוזמן ונערך במיוחד עבור קרן מעגלים, מגלה כי למעלה מ- 26.4% מתושבי אזור נתניה והשרון מרגישים שחוקים בעבודה – זאת לעומת 12% מתושבי ירושלים, 45% מתושבי המרכז, 43%  תושבי הדרום וכן 37.9% מתושבי הצפון המדווחים על שחיקה בעבודה.

תחושת שחיקה

41% מהישראלים שחוקים, כך עולה כאמור מסקר חדש שבוצע על-ידי חברת גיאוקרטוגרפיה עבור "קרן מעגלים" הפועלת למען הכשרת עובדים שחוקים, באמצעות קורסי הסבה או שדרוג מקצועי.  הסקר, שכלל מדגם מייצג של 500 משיבים, גברים ונשים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה השכירה הבוגרת בישראל (יהודים וערבים), בדק את רמת שביעות הרצון מהמקצוע בו הם עוסקים. ולא רק זאת, אלא גם האם הם מרגישים שחוקים, האם הם מאמינים שיעבדו באותו המקצוע עד הפנסיה וכמה ימי עבודה הם מפסידים בשנה עקב מחלה.

בפילוח ארצי על פי מקום מגורים, עולה כי כשליש מתושבי אזור נתניה והשרון מרגישים שחוקים בעבודה, זאת, לעומת 12% מתושבי ירושלים, 45% מתושבי המרכז , 43%  תושבי הדרום ו-37.9% מתושבי הצפון שמדווחים על שחיקה בעבודה.

מהסקר עולה, כי 41% מהעובדים במשק מרגישים שחוקים. לא רק זאת, אלא שאחוז דומה של נשים וגברים מדווח על תחושת שחיקה: 44.41% מהנשים ו 49.9% מהגברים.

34.7% מדווחים, כי נעדרו מהעבודה בין 26-11 ימים עקב מחלה, ואילו 70.4% היו שמחים לעבור קורס הסבה למקצוע אחר.

אחוז גבוה יותר של נשים השיבו, כי הן מעוניינות לשדרג או לרכוש מקצוע נוסף. 75.7% נשים לעומת 64.8% מהגברים.

"חוסר שביעות רצון בעבודה עשוי להוביל לתחושת שחיקה", כך קובעת יפה ויגודסקי, יו"ר "קרן מעגלים", אשר הוסיפה לעיתון השבוע בנתניה, כי "מחקרים הוכיחו שחוסר שביעות רצון בעבודה, עשוי להוביל לתחושת שחיקה, המתבטאת בין היתר בציניות, חוסר אפקטיביות וירידה בפרודקטיביות ותשישות".

Bored young woman in the office working with a laptop.

האם ממצאי הסקר, המצביעים על הקיף גבוה כל-כך של עובדים במצב שחיקה, מחייב הסתגלות כלל מערכתית?

"ממצאי הסקר מוכיחים, כי מדובר בבעיה שמצריכה תשומת לב ממשלתית. שחיקה בעבודה היא אחת המגיפות הנפוצות ביותר של המאה ה-21 , שכן בעידן המודרני העלייה בתוחלת החיים ואורח החיים האינטנסיבי מעצימים את השחיקה. שחיקה, בניגוד ל"סתם" עייפות או שעמום, היא תופעה קשה המשפיעה על העובד במישור הפיזי והנפשי, ואשר מסבה סבל גדול לפרט ונזק עצום למעסיק ולמשק. מחקרים הוכיחו, כי אחת הדרכים היעילות להתמודד עם התופעה היא הכשרות לעובדים. טיפול ממשלתי נכון בתופעה זו, יסייע להשאיר עובדים רבים במעגל העבודה עד ואפילו לאחר גיל הפרישה".

האם קיים קשר על-פי הסקר בין רמת ההשכלה לבין רמת השחיקה של העובד?

"בפילוח לפי השכלה עולה, שככל שרמת ההשכלה נמוכה יותר, רמת השחיקה גבוהה יותר. 48.9% מבעלי השכלה תיכונית השיבו שהם שחוקים, זאת לעומת 37.5% מבעלי השכלה אקדמית בפילוח לפי רמת השכלה. גם בפילוח על-פי ענפי תעסוקה התקבלו נתונים מעניינים מאוד. 49.2% מהמשיבים שהינם עובדים ייצור מדווחים שהם שחוקים, 38.6% בקרב המשיבים שהינם טכנאים וחשמלאים העידו שהם שחוקים, ואילו 32.8% מהמשיבים שהינם עובדי חינוך מעידים על עצמם כי הם שחוקים".

כיו"ר קרן מעגלים, מהו תפקידה של הקרן וכיצד היא מסייעת לטיפול בבעיות שחיקה?

""קרן מעגלים" הוקמה בשנת 2012. מדובר בקרן במימון המדינה, שמייסדיה הם הארגונים הכלכליים וההסתדרות הכללית החדשה. הקרן הוקמה לטובת עובדים העוסקים במקצועות שוחקים, ואשר מעוניינים לעבור מסלול הכשרה, שדרוג, או הסבה במימון מלא של הקרן. הקרן שמה לעצמה למטרה לטפל בבעיות השחיקה בעבודה, ולהוביל מהפיכה חברתית-כלכלית בשוק התעסוקה בישראל. הזכאים לקורס במימון הקרן הם גברים ונשים בגילאי 50 – עד שנתיים לפני גיל פרישת חובה, וזאת בתנאי שהם מועסקים לפחות שבע שנים במה שמוגדר ”מקצוע שוחק”, או גברים ונשים מתחת לגיל 50, אשר צברו 20 שנות ותק במקצוע שוחק – על פי הקריטריונים שנקבעו על ידי המדינה. עד היום הוכשרו באמצעות הקרן כ-26,000 עובדים שכיום עוסקים במקצועות שונים".

 

דילוג לתוכן