מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

נקודה בפרשה.

פרשת השבוע 'ניצבים וילך' עם הרב יוסף יצחק טאוב, רב קהילת ממ"ש – מרבני 'מטה משיח נתניה'

יותר קרוב משחשבנו

בשנת תקנ"ז (1796) יצא לאור ספר חדש. המחבר היה רבי שניאור זלמן מליאדי, מייסד חסידות חב"ד שאת יום הולדתו ה-275 חגגנו ביום שני השבוע – ח"י באלול. בענוותנותו הוא כינה את הספר בשם "ליקוטי אמרים", כאילו היה הוא רק מלקט דברים שכבר הופיעו בעבר; אך רבים קראו לו בשם 'תניא', על שם המילה הראשונה בה נפתח הספר. בפעם הראשונה הופץ הספר בחמישה עשר אלף עותקים; מאז נדפסו עוד אינספור עותקים באלפי הדפסות שונות. בהתאם להוראת הרבי מליובאוויטש מלך המשיח אין היום כמעט אף פינה (פשוטו כמשמעו) בכדור הארץ בה לא הודפס הספר המיוחד ששינה חיים של רבים כל כך.

את מהותו של הספר ציין רבי שניאור זלמן בדף השער; הוא מיוסד על דברי משה רבנו בפרשתנו – נצבים – בה הוא מדבר על אמונתו ביכולת הנפשית והמעשית של עם ישראל לקיים את התורה והמצוות וקובע: "כי קרוב אליך הדבר מאוד, בפיך ובלבבך לעשותו".

במשך אלפי שנים ניסו מבקשי ה' בעם ישראל מראשי השבטים ועד חוטבי העצים ושואבי המים להבין איך הוא קרוב מאוד? הניסיונות, הקשיים וההתמודדויות, האישיות, הלאומיות והאוניברסאליות מרחיקים לכאורה מאיתנו את היכולת לבחור בדרך הנכונה?

התהיות הללו נובעות, אומר רבי שניאור זלמן מהחשיבה המוטעית כאילו אנו צריכים לחפש את אלוקים במקומות רחוקים. אך כפי שאמר משה רבנו אלוקים נמצא בכל מקום, בראש ובראשונה בתוכנו. אם רק נרצה נוכל לייתר את החיפוש המתיש במזרח הרחוק או בג'ונגלים של אמריקה כי "לא בשמים ולא מעבר לים היא".

נכון, החסידות לא אוהבת קיצורי דרך וודאי לא "סגולות אינסטנט" אך תוך שימוש בכלים שכבר קיבלנו לפני שנים רבות, לימוד התורה ובמיוחד את הרובד הפנימי שלה – תורת החסידות, וקיום המצוות ובמיוחד צדקה וגמילות חסדים, מבטיח הרבי כי נגלה בתוכנו אור, כוח וחיים שלא דמיינו ושממילא יובילו את כולנו לגאולה אמיתית ושלימה, גאולה פרטית וגאולה כללית וכמובן כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה.

זמני הדלקת נרות: 18:29

יציאת השבת: 19:28

דילוג לתוכן