מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

נלחמים בעור היבש

עונת הסתיו, רגע לפני החורף, מאופיינת בעור יבש. במיוחד עבור קוראי השבוע בנתניה, ריכזה ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, שורה של טיפים לשיפור המצב

מאת ד"ר להבית אקרמן

החורף הישראלי מאופיין באוויר יבש עם מעט מאוד לחות מה שגורם ליובש בעור הפנים והגוף. היובש מתבטא בחספוס, קילופים, סדקים, גירוד והרגשה כללית של אי נוחות. התופעות שכיחות ביותר בשפתיים, בכפות הרגליים, כפות הידיים, בזרועות ובגפיים התחתונות, אך יכולות להופיע גם בפנים ובכל אזורי הגוף.

יובש עור נובע ממקורות שונים, לרבות אסתמה של העור, הזדקנות העור, סוכרת, מגע עם חומרי ניקיון וכן מקרי יובש כתוצאה מגורמים אקלימיים, כגון רוח, שמש וקור. איבוד חומצות שומן החיוניות לגמישות העור והתאדות הלחות משכבת העור החיצונית גורמים לסדקים ויובש.

המעיטו במקלחות

על אף זה נשמע מוזר תחילה, מקלחת מייבשת מאוד את העור ובייחוד השימוש בסבון. על כן מומלץ לא להרבות במקלחות מעבר לנדרש ולהשתמש בסבונים בעלי דרגת חומציות pH 5.5 הקרובה לזו של העור, שאינם גורמים ליובש ולגירויים. עדיף להשתמש בסבון היפו-אלרגני או בסבון המכיל לחות. כאשר יש יובש קיצוני, מומלץ להשתמש בשמן מיוחד במקום בסבון גוף. כמו במקלחת כך גם בשטיפת ידיים. מומלץ שלא לשטוף ידיים שלא לצורך. כמובן, שחובה להקפיד על היגיינה. יש להימנע כמה שיותר מהחמרה של היובש בעיקר בידיים, כיוון שיובש יוצר סדקים המפריעים לתפקוד היומיומי וזמן ההחלמה עשוי להיות ממושך.  מומלץ מאוד לאחר שטיפת כלים או כל פעולת ניקיון אחרת להשתמש בקרם ידיים טיפולי (לה רוש פוזה או סרווה)

לא ללקק

לאנשים רבים יש נטייה כאשר השפתיים מתייבשות בחורף ללקק אותן. ההמלצה הינה להחזיק שפתון טיפולי בהישג יד ולמרוח אותו כמה שיותר פעמים ביום על מנת להעניק לחות לשפתיים.

פחות חימום

רצוי להימנע מחימום יתר של הבית או סביבת העבודה ולהשתמש במכשירי אדים להוספת לחות לאוויר או להניח כלי מים ליד מקור החימום. ניתן להוסיף למים כמה טיפות של שמנים ארומטיים כמו שמן אקליפטוס היעיל לבעיות בדרכי הנשימה ולטיפול בשיעול.

כן להזנה

מומלץ למרוח על הגוף מיד לאחר המקלחת קרם לחות קבוע בחורף. ניתן גם להוסיף לאמבט שמנים צמחיים אשר מעניקים לעור לחות, כגון שמן נבט חיטה המכיל ויטמין E שמאיץ את תהליך הריפוי של העור.

עור נקי

חשוב להעניק לעור טיפול מיוחד על ידי שימוש בסבון ניקוי ייחודי לפנים (עדין), אשר מונע את התייבשותו. לעור פנים עם נטייה לקילופים מומלץ לבחור בקרם המכיל חומרים המעודדים את חלוקת תאי העור ומזרזים איחוי, כגון אלנטואין, אוריאה ושמן ציפורני חתול. חשוב להקפיד על שימוש יומיומי בתכשירי לחות ולהשתמש בתכשירים המכילים חומרים כמו קולגן, חומצה הילאורונית וויטמין E  . כמו כן מומלץ בחורף להשתמש בקרם בעל מרקם שומני יותר מאשר בקיץ.

הכותבת, ד"ר להבית אקרמן, הינה מומחית בינלאומית לרפואת עור.

קרדיט צילום ד"ר אקרמן: אלון שפרנסקי

דילוג לתוכן