מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

נכות עקב רשלנות רפואית: מהם הסיכויים של הגשת תביעה?

כשרופא, אחות או צוות רפואי בבית חולים טועים, ההשפעה עלולה להיות טראגית, כפי שקרוב לוודאי שאתם יודעים אם הייתם קרבן לרשלנות רפואית. הלכתם לרופא או לבית החולים על מנת לשפר את בריאותכם או לקבל סיוע ביפול בכאב שלכם, ובמקום זאת בוצעה טעות שהותירה אתכם עם מוגבלות קבועה.

עכשיו אינכם יכולים לעבוד וצבכם צפוי להימשך לפחות שנה. מאמר זה דן בסוגיית נכות עקב רשלנות רפואית ובוחן את סיכוייכם לקבלת פיצויים בעקבות הגשת תביעה נגד הגורמים האחראים.

מה עכשיו?

אם מצבכם הבריאותי הוגדר על ידי הועדה הרפואית של הביטוח הלאומי כנכות, אתם יכולים להגיש תביעה נגד הרופא או הצוות הרפואי בבית החולים שפעלו ברשלנות. הועדה הרפואית בביטוח הלאומי פחות מודאגת ממה שגרם לפציעה או לנכות שלכם ומתמקדים יותר בפרוגנוזה הצפויה שלכם.

בהתאם לכך, אם נגרמה לכם נכות עקב רשלנות רפואית ועכשיו אינכם מסוגלים לעבוד ונמצאתם זכאים להטבות, אתם אמורים לקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי, עד שתקבלו את הפיצויים שייפסקו לכם על ידי בית המשפט, בתום הדיונים בתביעתכם.

התרחשות וגורמים

נכות עקב רשלנות רפואית מתרחשת ברוב המקרים כשאירוע טראומטי גורם לאחד משני מצבים:

1. פגיעה ישירה באיבר או חיתוך מסלולי העצב המובילים מסרים אל האיבר שנפגע.

2. או גרימת נזק עקיף לעצמות, לרקמות הרכות, כלומר לשרירים ולאיברים הסובבים.

רשלנות רפואית של הרופא המטפל, המנתח או הצוות הרפואי, שמסתיימת בנכות המטופל עלולה להתרחש כתוצאה מאחד או יותר מהתרחישים הבאים:

  • רשלנות רפואית שהובילה להתפתחות זיהום שהסתיים בנכות.
  • חבורות על האיבר שנפגע, שלא זוהו על ידי הרופא ולא טופלו בזמן.
  • לחץ על האיבר המטופל באופן שהוביל לנכות.
  • חיתוך או קריעת סיבי עצב באיבר המטופל, במצב שהסתיים בנכות.

פגיעות אלו עלולות לגרום לשיתוק בדרגות שונות, כגון שיתוק פלג הגוף התחתון, או שיתוק של הידיים או הרגליים, או כל הגפיים.

מהי נכות עקב רשלנות רפואית?

נכות עקב רשלנות רפואית מתרחשת כשרופא מפר את הסטנדרט הנדרש של הטיפול וכתוצאה מכך הטיפול הסתיים עם נכות של המטופל, במקום הבראתו. חשוב להבין שרופאים אינם צריכים להחזיק בסטנדרט לשלמות, והמבחן לסטנדרט של טיפול הוא סבירות. ברוב המקרים, רופא אינו פועל באופן סביר במקרים הבאים:

  • העדר קבלת הסכמה מדעת מהמטופל;
  • העדר אבחון נכון של מצב המטופל;
  • או הימנעות ממתן טיפול מתאים למטופל.

תקן הטיפול נקבע על ידי נסיבות, תסמינים ומצב הטופל בשילוב עם הכישורים והידע המיוחדים של הרופא. הנושא המהותי הוא האם הרופא הפעיל אותה מידה של טיפול ומיומנות שניתן היה לצפות באופן סביר מאיש מקצוע רפואי אחר שפועל בזהירות, ושיש לו אותו ניסיון ומעמד, בנסיבות דומות.

העדר קבלת הסכמה מדעת

החוק מחייב את הרופאים לגלות למטופלים את הסיכונים המהותיים הנלווים לטיפול, לענות על כל שאלותיהם ודאגותיהם ולקבל הסכמה מדעת מהמטופלים לפני שהם ממשיכים בשיטת הטיפול המוצעת או בהליך הרפואי. גילוי כזה כולל יידוע המטופל על הסיכונים הספציפיים למצבו הייחודי.

בנסיבות אלה, חייבת להתקיים תקשורת מספקת בין הרופא למטופל כדי שניתן יהיה לטפל בשאלותיו ובדאגותיו. במילים אחרות, הסכמה מדעת מניחה שלמטופל יש את היכולת הנפשית לקבל החלטה לגבי הטיפול בו.

ומה השורה התחתונה פה?

במצב של נכות עקב רשלנות רפואית, שמתרחשת כתוצאה מטעויות שקשורות למערכת הרפואית או טעויות קוגניטיביות של הרופא המטפל או הצוות הרפואי, מבחינה משפטית, רשלנות עשויה להיגרם כאשר רופא אינו מעניק את הטיפול המקצועי הסביר שהיה ניתן על ידי רופא אחר באותו מצב.

רשלנות רפואית עלולה להוביל לטיפול שאינו תקין או להעדר טיפול, שעלול להוביל להשפעות פיזיות ורגשיות חמורות ומשמעותיות. לדוגמא, אם הרשלנות הובילה לנכות או לשבר של איבר, המטופל עלול לסבול מאובדן תפקוד נוירולוגי קבוע, כולל שיתוק גפיים, אובדן שליטת המעי ושלפוחית השתן, ואובדן התפקוד המיני.

במקרים אלו חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה ברשלנות רפואית כדי להבין את סיכויי התביעה, לבחון את נסיבות המקרה, ולפתוח בהליכים המתאימים נגד האחראים.

דילוג לתוכן