מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מתחילת עונת הרחצה הנוכחית: 153 בני אדם נמשו מהים ומבריכות מתוכם 24 טבעו למוות

על מנת לשפר את מוכנות הציבור להתמודדות עם אירועי טביעה, במד"א מקיימים פעילות הדרכה בשיתוף עיריית נתניה, בחוף סירונית בעיר. אתמול (יום ב') התקיימה פעילות שכזו, מזה הקיץ השמיני ברציפות, במטרה להעלות את המודעות לרחצה בטוחה והצלת חיים בחופים.

מתחילת עונת הרחצה (12.4.19) החובשים והפראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ל-153 בני אדם שנמשו מהמים בחופים, בריכות ומאגרי מים שונים ברחבי הארץ, בהם 24 שטבעו למוות, 14 שנפגעו באורח קשה, 15 בינוני ו-100 קל. 59 מכלל המקרים אירעו במי הים התיכון, כך עולה מנתוני מגן דוד אדום.

ברקע הנתונים הללו, אתמול (יום ב') אחה"צ התקיימה ההדרכה השנתית של מגן דוד אדום בחוף סירונית בנתניה, שכבר נהפכה למסורת, ומתקיימת בכל קיץ, זו השנה השמינית. מטרת הפעילות לעורר את המודעות לשמירה על חיי אדם בחופי הים העמוסים בימי הקיץ, ולהקנות לציבור המתרחצים כלים להתמודד עם מקרי טביעה, עד להגעת צוותי מד"א למקום.

כחלק מההדרכות, בוצעה הדמיית אירוע בו מציל מחלץ טובע מהים, כשהוא מחוסר הכרה, וללא דופק ונשימה, מבצע בו פעולות החייאה בסיסיות ומזעיק את מד"א בטלפון החירום 101. צוותי מד"א העבירו לעוברים והשבים בחוף סירונית סדנאות ללימוד ביצוע החייאה. ההדרכות בחוף, שאורגנו ע"י ראובן איבגי, אחראי המתנדבים של מד"א במרחב שרון, הועברו ללא תשלום לכל באי החוף, ונערכו בעברית וגם בצרפתית. זאת, לאור מספר התיירים הגבוה מצרפת הפוקד את חופי נתניה בימי הקיץ.

ליאורה כהן מירושלים, בת שירות במגן דוד אדום שהדריכה בשפה הצרפתית, תיארה: "בסיוע המצילים בחוף, קראנו לעוברים והשבים לקחת חלק בתרגיל ובהדרכה, וזכינו להיענות גדולה. ביצענו הדגמת החייאה על בובות, והסברנו בפירוט על פעולות מצילות חיים שניצן לבצע במקרה של אדם שנמשה מהים, לאחר טביעה, עד להגעת צוותי מד"א למקום. עשרות המשתתפים תרגלו וקיבלו משוב מאיתנו, המדריכים. הפעילות הייתה מאוד מוצלחת, הקהל בחוף הביע סקרנות, התלהבות ורצון ללמוד, במיוחד התיירים הצרפתים. הדרכות מסוג זה חשובות מאוד, ובמקרים רבים עושות את ההבדל בין חיים ומוות".

ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר: "אנו רואים חשיבות עליונה בהדרכת הציבור בפעולות החייאה ולימוד מתן עזרה ראשונה. חיי אדם הם בראש סדרי העדיפויות, וחשוב שהציבור יקבל את הכלים להענקת סיוע ראשוני עד להגעת צוותי מד"א למקום".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "ארגון מגן דוד אדום שם לו למטרה לתת לכל אחד ואחת ידע בסיסי לביצוע החייאה והגשת עזרה ראשונה, שכן במצבי חירום כל דקה קובעת. לכן, אנו מבצעים במד"א הדרכות במקומות רבים ברחבי הארץ, במהלך כל השנה, וכך גם בקיץ בחוף הים. אני קורא לציבור הרחב להגיע וללמוד עזרה ראשונה וביצוע פעולות החייאה בסיסיות. בנוסף, יש לרחוץ רק בחופים מוכרזים ובשעות הפעילות של שירותי ההצלה, ולא להשאיר ילדים סמוך למקורות מים ללא השגחה צמודה של מבוגר, אף לא לרגע אחד. בכל צורך רפואי, יש להזעיק את מד"א בטלפון החירום 101 או דרך יישומון 'מד"א שלי', באמצעותו יכולים החובשים והפראמדיקים לאתר את מיקומכם המדויק".

דילוג לתוכן