מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מילואים יומן מסע

שם הכתב: ברק גולן

תערוכת ההוקרה החווייתית למערך המילואים, מאחוריה עומד האמן הנתנייתי חן וינקלר, מעוררת עניין ציבורי רב; חול המועד פסח הוא זמן טוב להספיק לבקר בתערוכה

 

תערוכת 'מילואים- יומן מסע' החוויתית, המוצגת בימים אלה בגלריית עמיעד בתל-אביב, ממשיכה לעורר עניין רב ולמשוך קהל מכל רחבי הארץ. בתערוכה מבקש האמן, חן וינקלר, להמחיש באופן יצירתי ופרסונלי את חווית המילואים ולהעלות את הנושא החשוב לשיח הציבורי. לצד התערוכה, יתקיימו = גם במהלך חול המועד פסח, שלל פאנלים ואירועי תרבות ופנאי מיוחדים לכל המשפחה.

 

במסגרת התערוכה מוצגים ברחבי הגלריה הגדולה (כ-800 מ"ר) מיצגי אמנות עליהם עמל וינקלר בשנים האחרונות. המיצגים עשויים אבן וברזל, בהם פסלים מונומנטליים עוצמתיים, תבליטי קיר בתלת מימד וכן צילומים מרגשים המתעדים את הווי המילואים – אותם צילם במשך שלושה עשורים.

השילוב בין האלמנטים השונים מאפשר למתבונן לחוות את חווית המילואים באופן אותנטי ומוחשי ובכך להתחבר להוויה הישראלית. בתוך כך בולט מיצג 'המצדיע' שגובהו 2.4 מ' עשוי אבן המסמל את האופן בו "נבנה" החייל בעת שירותו הצבאי, מיצג 'בן-גוריון' העומד על הראש בגובה  2.2 מ', מיצג גדול מימדים ששמו 'ציפור הנפש' אותו יצר וינקלר בהשראת מסעותיו לפולין וכן מיצג ששמו נגמ"ש ומסוקים- יום פקודה, עשוי יחידות מתכת תלויות מתקרת הגלריה ומבוסס על צילום המתעד סיטואציית קרב באימון.

וינקלר, אל"מ ואיש מילואים מזה 28 שנים, הוא אמן יוצר מוערך שפסליו הוצגו בין היתר בבית ציוני אמריקה בת"א ובבית הנשיא בירושלים. עבודותיו מהוות חלק בלתי נפרד מנוף הולדתו ואף מעטרים את עריה ושטחיה. עבור וינקלר מערך המילואים הוא כור היתוך המאחד את כל קצוות העם. "כולנו מתגייסים ברגע נתון, עוזבים את שגרת החיים והנוחות ויוצאים לשרת את המדינה. רבים מהמשרתים במערך המילואים מכירים את אותה בערה פנימית לעניין- לישראליות, לחברות, לחוויות ולקשרים האמיצים שיכולים להיווצר רק דרך מסגרת ייחודית זו. עבורי, התערוכה היא חלום שהתגשם, הדרך שלי לחבר בין העולמות האהובים עלי".

 

צילום: חן וינקלר

 

דילוג לתוכן