מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מילה זו מילה

מזה עשור מקיימת העיר נתניה אירוע שנתי המוקדש לכבודה של השפה העברית; מאחורי היוזמה שתי תושבות העיר, ד"ר מירי דבי-קריצלר ופרופסור אביבית לוי – חברות אגודת הסופרים העבריים

מאת יאיר אברהם

בעיר נתניה נוצרה בעשר השנים האחרונות מסורת מיוחדת של מופע שנתי לכבוד השפה העברית: "מילה שלי – שמים את השפה העברית על המפה". המופע מתקיים ביָזמתן ובהפקתן של תושבות העיר ד"ר מירי דֶּבִּי-קריצלר ופרופ' אביבית לוי, חברות אגודת הסופרים העברים. השנה עיריית נתניה ועמותת היכל התרבות פרשו את חסותן על אירוע העשור לכבודה של השפה העברית.

האירועים הם תמהיל מגוון, מרתק ומעשיר של הרצאות, הומור ומוזיקה בהקשר ללשון העברית.

מופע העשור בסדרת "מילה שלי", הוקדש לנושא: "מהן המילים אם לא שתיקה". ברוח אלטרנטיבית נבחנה השפה העברית דווקא מתוך השתיקות והיעדר המילים, בהנחייתו של של קריין הרדיו והטלוויזיה דן כנר.

פתחה את המופע להקת הנעורים של קבוצת המחול הייצוגית "חבצלות נתניה" בניהולה של שולה שמידק בריקוד ההיתולי "הקרקס" ללא מילים אודות אחורי הקלעים של עולם הקרקס. את הכוריאוגרפיה יצר ליאור תבורי במיוחד עבור המופע.

ראש העיר, מרים פיירברג-איכר, אורחת הכבוד של שנת העשור, בירכה את המפעל ואת יוזמות הסדרה.

לאחריה המשיכה להקת החבצלות עם הריקוד "ארץ" בליווי מוזיקלי, אך ללא מילים ברוח נושא הערב. פרופ' ניצה בן-דב מן החוג לספרות באוניברסיטת חיפה בחנה בהרצאתה "קדושת השתיקה" את השתיקה בספרות הישראלית מביאליק, איוב ועד ימינו.

איש החינוך עו"ד אריה ברנע שוחח על "שתיקה בחינוך" והראה כיצד מחוות חסרות מילים עשויות להיות גורם משמעותי בחינוך. התאטרון העירוני נתניה, בניהולה של יהודית אנושי ובבימויה של רוני נוימן פדלון, הציגו לקהל קטע קומי של חנוך לוין מתוך המערכון "אישה עם כובע, פצירה ושוקולד" במשחקן המצוין של שירלי עבודי (הדוברת) וריקי גפני (השותקת).

מנהלת התערוכה "הזמנה לשקט" במוזאון הילדים חולון הגב' טלי אלימלך, דיברה באמצעות שפת הסימנים על "הקול שבשפת הסימנים" בתרגום קולי של צביה ברונשטיין, ושיתפה את הקהל בחוויותיה כחירשת בהיותה אישה משכילה, חברותית ושמחה, אם לשני ילדים שומעים.

לכבוד שנת העשור של סדרת "מילה שלי" התפרסם בשבועות האחרונים חידון אינטרנטי "מילה של עיר", שהפגיש את תולדות העיר נתניה עם השפה העברית בכותרת "מילה של עיר". יו"ר אגודת הסופרים העבריים עו"ד צביקה ניר הוזמן להעניק את הפרסים לזוכי החידון שנכחו במופע. במקום הראשון זכה: גיל ארז ובמקום השני זכתה חנה פאר.

חתם את המופע הכוכב המקומי נווה מאמו, תלמיד מגמת המוזיקה בתיכון "טשרניחובסקי" והקונסרבטוריון העירוני, בליווי פסנתר של ויטה גורביץ'. המופע כולו הונגש הפעם גם לקהל החירשים וכבדי השמיעה באמצעותה של צביה ברונשטיין.

צילום יח"צ

דילוג לתוכן