מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מחוץ לאטמוספרה

שם הכתב: אפי ישראל

במסגרת תכנית זו, תתקיים ביום שלישי ה-29 בנובמבר, ההרצאה "שינוי האקלים – האם פחמן דו-חמצני החשוד העיקרי?" עם המרצה ד״ר סמדר ברסלר מהמחלקה לפיסיקה בטכניון.

ההרצאה תעסוק בנושא שינויי האקלים בכדור הארץ – למרות ההצהרות על חימום גלובלי מתמשך, הטמפרטורה הממוצעת בכדה"א נשארה כמעט קבועה בעשרים השנים האחרונות. ריכוז הפחמן הדו-חמצני (CO2) באטמוספירה, לעומת זאת, ממשיך לעלות בעקביות גם בתקופה שהטמפרטורה לא עלתה וכמעט שהכפיל את עצמו מאז תחילת המהפכה התעשייתית. פרוטוקול קיוטו דרש כבר בשנת 1997 שיש להפחית פליטות של גזי חממה מתוך הנחה שהוא הגורם העיקרי להתחממות הגלובלית. השנה התחייבו ארה"ב וסין, האחראיות לפליטת הכמויות הגדולות ביותר של גזי החממה על כדור הארץ, לאשרר את ההסכם שגובש בפסגת האקלים בפריז בדצמבר 2015 להפחתת פליטות גזי חממה לאטמוספרה. למרות זאת, בינתיים לא נצפית האטה בקצב עליית ריכוז הפחמן הדו חמצני באטמוספירה.

 

ההרצאה המרתקת תעסוק בנושא זה ותדון בשאלות- אם הפחמן הדו-חמצני וגזי החממה האחרים שאנו פולטים לאטמוספירה, הם האחראיים להתחממות הגלובלית, כיצד לא נרשמה עליית טמפרטורה ממוצעת ב-20 השנים האחרונות למרות העלייה בריכוז ה- CO2 האטמוספירי? ואולי ריכוז ה- CO2 וגזי החממה באטמוספירה תלויים בטמפרטורות ולא להיפך? האם מדידות הטמפרטורה וריכוזי ה- CO2 בעולם מהימנות, וכיצד הן נעשות? איך הן עומדות בהתאמה עם מודלים מחושבים? מהו תפקיד הים בניהול משק ה- CO2 האטמוספירי?  האם קיימים גורמים נוספים שעשויים להסביר תופעות אלה? ועוד נושאים רבים עליהם ננסה לענות בהרצאה זו.

 

במידה ומזג האוויר יאפשר, תתקיים תצפית טלסקופים על כוכבי העונה במדשאה הדרומית בפלנתניה או פעילות בפלנטריום הדיגיטלי.

 

 

ההרצאה תתקיים באולם הרב תכליתי ומספר המקומות מוגבל ולכן יש להזמין כרטיסים מראש באתר הפלנתניה http://www.planetanya.org.il/

או בטלפון 09-7485760

הכניסה לחברי האגודה הישראלית לאסטרונומיה – חינם.

ההרשמה מראש באתר האגודה לחברי האגודה בלבד.

לקהל הרחב: עלות ההרצאה כמחיר הכרטיס לפלנתניה.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן