מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מהם חומרים מרוכבים ולאילו תעשיות משתמשים בהם?

שם הכתב: מדור פרסומי 1004181820

חומרים מרוכבים מהווים את המרכיב היסודי במגוון תעשיות אזרחיות וצבאיות. העובדה שהם מגלמים בתוכם את האספקטים המופלאים של חומרי גלם שונים, נהנים ממשקל סגולי ייחודי ומספקים פתרון הנדסי ועיצובי לכל דבר – גרמו לכך שהם ללא ספק הדבר הבא. אז מהם בעצם חומרים מרוכבים ולאילו תעשיות הם משמשים? הנה כל מה שאתם פשוט חייבים לדעת.

מהם חומרים מרוכבים?

חומרים מרוכבים הינם שילוב של מספר חומרי גלם בעלי מאפיינים כימיים והנדסיים שונים, אשר מייצרים חומר ייעודי חדש. כך שהתוצר הסופי עולה במרבית המקרים על רמת החוזק של החומרים אשר מרכיבים אותו, נהנה מתכונות פיזיקליות משופרות ומתפקד טוב יותר באקלים משתנה. במילים אחרות, החומר המרוכב נוצר בדיוק לשם התפקיד שלו ומהונדס על פי הצרכים השונים של כל תעשייה.

התעשיות שעושות שימוש בחומרים מרוכבים – אומת הסטרטאפ ממציאה לנו פטנטים

תעשיית הרכב

חומרים מרוכבים לתעשייה של כלי הרכב מהווים פקטור משמעותי במגוון של פיתוחים ישראלים וזרים כאחד. הם יכולים להיות חלק אינטגרלי מהשלדה של כלי רכב פרטיים, לשמש כמעטפת בטיחותית לטנקים או אף כסוג של פולימר לנגמשים צבאיים. אגב, רק לאחרונה חזינו בהשתלבות של חומרים מרוכבים בכלי רכב מתקפלים. כלי רכב אלו נחשבים לחוד החנית של תעשיית המוטוריקה העולמית.

תעשיית התעופה

חומרים מרוכבים נחשבים לאחד מן הפיתוחים שאפשרו את ההתקדמות האווירונאוטיקה של העידן החדש והם הלב של כלי טיס בלתי מאוישים רבים. חומרים אלו משמשים לייצור של מזל"טים ומל"טים רבים, אבל בהחלט לא רק. חלק מהאנטנות שמצויות במטוסים אלו עושות שימוש חכם בחומרים מרוכבים באיכות גבוהה. אגב, לא הרבה יודעים זאת אך גם המעטפת החיצונית של המשדרים של המטוסים נבנית לא אחת מחומרים מרוכבים.

ציוד רפואי

כמעט שלא ניתן להפריז בחשיבות של חומרים מרוכבים לתעשייה הרפואית. תחום הדיאגנוסטיקה, אשר דורש הפעלה של ציוד מתקדם ופולימרים איכותיים, עושה שימוש רציף בחומרים מרוכבים. העובדה שציוד זה גם צריך לעמוד בפני משקלים שונים ולהיות חשוף ללחות גבוהה, גורמת לכך שהוא חלק אינטגרלי מעולם הרפואה. באותו העניין, כדאי לעמוד על הבלאי הנמוך שקיים בחומרים אלו, בכדי להבין מדוע הם כל כך פופולריים בענף זה.

תקשורת

לא כולם מודעים לעבודה שתעשיית התקשורת הצבאית והאזרחית עושות שימוש בחומרים מרוכבים. למעשה, מעבר לאנטנות אשר נמצאות באוויר הפתוח וחשופות למפגעים אקלים שונים, מכ"מים וראדומים רבים נעטפים חיצונית בחומרים מרוכבים. גם כאן לעניין ההישרדות של החומרים ולשחיקה הנמוכה שלהם יש תפקיד משמעותי. אחרי הכל, צמצום של תיקונים בגובה רב הוא עניין בעל משמעויות כלכליות ובטיחותיות לכל דבר.

שורה תחתונה: חומרים מרוכבים משמשים מגוון של תעשיות וענפים שונים. כמעט בכל התחומים ניתן למצוא יתרון בהוספה של חומר מרוכב איכותי שחוסך כסף בטווח הארוך. 

קרדיט תמונה: https://pixabay.com/

דילוג לתוכן