מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

לתת זה לקבל

בין כל האתגרים שמציבים לה החיים, משפחת שמואל משיכון סלע מגדלת ילדים נפלאים ומקפידה לסייע לתושבי השכונה בכל מה שצריך. גם חבר מועצת העיר, יוני שטבון, יכול להעיד

מאת ישי פלדמן

רבים מהמחקרים מעידים, כי אחד הדברים המרכזיים שעשויים לגרום לנו למצב רוח טוב ולתחושת אושר, היא הנתינה למען הזולת.

ישנם אפילו ספרים שנכתבו על הכוח המרפא שקיים בעזרה לאנשים אחרים. בנתניה מסתבר, רבים מהתושבים מיישמים את התופעה הנהדרת הזאת שבה כל הצדדים יוצאים נשכרים.

מי שמבקר בשכונות השונות בעיר, ימצא תושבים רבים שנתקלים בעצמם בקשיים בחיי היום יום שלהם, אך עדיין מתעקשים לסייע למי שצריך.

דוגמה מצוינת לכך, היא משפחת שמואל המתגוררת בשיכון סלע. במקביל ללא מעט אתגרים איתם היא מתמודדת, ולמרות בעיות שונות שהיא חווה, היא עדיין מוכרת בשכונה כמשפחה חביבה שתמיד מוכנה לפעול לטובת כולם.

שרה שמואל, אם המשפחה, פעלה רבות למען תושבי השיכון לאורך השנים. כשבנה ספי הוכרז כמועמד להיות קצין מצטיין לקראת יום העצמאות, וכשלאחרונה הוא אף התארס, כל המכרים ותושבי השכונה שמחו.

"אחד הדברים שמהם אני שואבת הכי הרבה כוח, הוא העזרה לאנשים אחרים" מספרת שרה, שפועלת רבות לטובת השכונה יחד עם חבר המועצה יוני שטבון, לאחר שהייתה חלק מהרשימה שלו בבחירות המקומיות האחרונות, היא "העשייה למען תושבי השכונה ועם יוני, היא בשביל הנפש. המשפחה שלנו מתמודדת עם הרבה קשיים. בעלי ניסים, נפצע לפני מספר שנים, ומאז הוא סובל מנכות קשה, ונהוראי, הקטן מבין ארבעת ילדיי, מתמודד עם קשיים ואתגרים מאז שנולד, ולומד בכתה מיוחדת בבית ספר ביאליק. למרות הכול, גידלנו ארבעה ילדים לתפארת, וכולם התקדמו בחיים והגיעו להצלחות".

איך מסתדרים בחיי היום יום במצב המשפחתי הנוכחי?

"זה לא קל. אני עובדת עם קשישים, מנקה בתי כנסת, ועושה כל מה שצריך בשביל לשרוד ולהחזיק את המשפחה. יש לנו בית קטן וכרגע אני זו שמטפלת בבעלי לאחר הפציעה שלו. אך לאורך השנים הדבר הכי משמעותי עבורנו היה ההצלחה של הילדים. אני תמיד אומרת שלא משנה איפה גדלים, אלא איך, ואני חושבת שאני וניסים יכולים להיות גאים בתוצאות".

אחת הגאוות האחרונות היא ההצטיינות של ספי. תוכלי לספר?

"ספי הוא ילד נפלא, שתמיד עוזר לכל מי שצריך, ועוזר לנו המון בבית. הוא מאוד אהוב בשכונה. הוא היה מדריך בתנועת בני עקיבא ויצא לשנת שירות לפני הגיוס. כשספי מציב לעצמו מטרה, הוא עומד בה. הוא רצה ללכת לקורס קצינים ועשה את זה, וכעת הוא מועמד לקבל הצטיינות. בנוסף, לא מזמן הוא התארס לבת הזוג שלו, קרין, ואנחנו מאוד שמחים גם בעניין הזה".

אתם מאוד אהודים בשכונה. איך העזרה שלכם לתושבים מתבטאת?

"אני עוזרת איפה שאני יכולה. הייתי פעילה במאבק למען נגישות בשכונה, אם יש משפחה בשכונה שנמצאת במצוקה אני תמיד מוכנה לעזור ואם אני רואה ילדים בשכונה שצריכים עזרה, אני תמיד מסייעת. זו אני וזה החינוך שעליו גדלתי".

איך פגשת את יוני והתחלת לפעול ביחד איתו?

"נפגשנו לפני מספר שנים, והוא ראה שאני מאוד פעילה ומקובלת פה בשכונה. כשהוא רץ לבחירות, הוא הכניס אותי לרשימה שלו, ועד היום אנחנו עובדים ביחד למען השכונה. הוא אדם מדהים ואני מאוד שמחה שיצא לי להכיר אותו".

בתור משפחה שמצליחה להתמודד עם הרבה קשיים, מה המסר למשפחות אחרות?

"אני אומרת שאף פעם אסור לוותר. צריך לנסות לעשות הכול כדי להצליח. מסר משמעותי נוסף, הוא לא לעצור את ההתקדמות של הילדים. אמנם הילדים תמיד צריכים לזכור מאיפה הגיעו ולעזור בבית, אך ההורים צריכים לדעת לשחרר אותם ולתת להם לפרוח. כשהתחילו הקשיים שלנו, הילדים הבוגרים הקיפו אותנו ורצו כל הזמן לעזור. אבל תמיד אמרתי להם שזה בסדר, שימשיכו בחיים שלהם ושאני אטפל בכל מה שקשור לבית. זה מאוד משמעותי בעיניי לאפשר לילדים להתפתח למרות המצוקה".

 (((כותרת פנימית: "היא כתובת להרבה אנשים בשכונה".

 כפי שצוין, אחד ממכרי משפחת שמואל, הוא יוני שטבון, חבר מועצת העיר נתניה. שטבון, שפועל ביחד עם שרה לטובת תושבי נתניה, פגש אותה עוד במהלך קמפיין הבחירות המקומיות האחרון.

"איש ציבור, לדעתי, צריך להיות הרבה בשטח ולהיפגש עם התושבים בשכונות" אומר שטבון, "אחד הדברים המובהקים שראיתי כשהגעתי לשיכון סלע, הוא שמשפחת שמואל מאוד אהודה. שרה לא החזיקה אמנם באף תפקיד פורמלי, אך היא הפכה להיות הכתובת מבחינת המון אנשים ברמה האישית, הנפשית, וגם כשהיה צריך לפעול בשכונה כדי לעזור למישהו. אנשים ראו בה דמות שיכולה לייצג אותם בפני העירייה וגורמים אחרים".

איך נוצר החיבור ביניכם?

"כשפגשתי אותה, וראיתי שלמרות הקשיים האישיים שלה היא מוצאת את כוחות הנפש כדי לעזור לאחרים, זה מאוד הרשים אותי. אנשים במצב כזה לרוב עסוקים יותר בעצמם ואיך להתקיים. היא העדיפה לעזור גם לאחרים. זה משהו שראיתי הרבה בשכונות. אנשים עוברים בחיים שלהם דברים קשים מבחינה כלכלית או בריאותית, אך בכל זאת עסוקים בנתינה. אני חושב שזה מאפיין מאוד מרכזי בעיר שלנו. אחרי שהכרתי אותה, הצעתי לה להצטרף לרשימה בבחירות, כי היא מייצגת את השילוב הזה ופעילה בכל מה שקשור לקשיים בשכונות השונות".

עם הזמן הכרת גם את שאר המשפחה ואת ספי. איך התרשמת?

"ראיתי מהר מאוד שמדובר בבחור מרשים. עם כל הקשיים במשפחה, הוא בחר להתגייס לשירות צבאי משמעותי, יצא לקורס קצינים, ועכשיו מועמד למצטיין. הוא מתחתן ומקים משפחה עם קרין, תושבת השכונה גם כן, וזה משמח מאוד. הוא דוגמה טובה לכך שפוטנציאל מדהים יש בכל השכונות בעיר, ואנחנו כראשות צריכים לאפשר לכולם לממש את הפוטנציאל שבהם. הוא מגלם את הנוער, שלמרות כל הקשיים מצליח להגיע להישגים ולפרוח".

(כאיש צבא לשעבר, אתה חושב שהמסגרת הצבאית מסייעת לנוער מכל השכבות להצליח?

"לפני הכול ולפני הצבא, אני חושב שאת הערכים שספי הגיע איתם לצבא ושעזרו לו להצליח, הוא ספג מהבית. שם ההורים שלו הטמיעו בו את ערכי האהבה למדינה ואת הנתינה לזולת. הדבר שמיוחד בצבא, הוא שכולם לובשים מדי זית ומתחילים מאותה נקודת פתיחה שווה. אני חושב שזה משהו שאנחנו צריכים להגיע אליו גם בחברה האזרחית. לאפשר לכל ילד וילדה להתחיל מנקודת פתיחה שווה ולתת את ההזדמנות ללמוד, לעשות ולהצליח".

דילוג לתוכן