מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

לקראת חגיגות ל"ג בעומר

לקראת עשרות אלפי המדורות שיודלקו ברחבי הארץ בערב ל"ג בעומר (29.4). כוחות רבים של כוחות כיבוי והצלה נערכים בכוננות נרחבת ויעניקו מענה מיידי לכל צורך שעלול להתעורר בשטח.

תחנות מד"א ברחבי הארץ יתוגברו בחובשים, פראמדיקים, אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ואופנועי-מד"א – על מנת לתת מענה רפואי לקריאות חירום בנושאי כוויות, פציעות, קשיי נשימה, התייבשות, מכות חום ועוד.

הימנעו מקיום מדורות והעדיפו לקיים פעילות סביבתית אלטרנטיבית;

אם בחרתם לחגוג במדורות על אף הנזקים הבריאותיים והסביבתיים הידועים –  צמצמו את גודלן והיקפן ואחדו חגיגות;

מדורות ל"ג בעומר גורמות לעלייה משמעותית בריכוזי חלקיקים נשימים באוויר ולפגיעה בבריאות, בעיקר של אוכלוסיות רגישות כמו ילדים. מבחינה סביבתית, במהלך בעירת העצים במדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים, המסוכנים ביותר לבריאות האדם, וכן כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורמות להתחממות כדור הארץ.

בכל שנה, עם הדלקת מדורות ל"ג בעומר, נרשמות במרבית תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה עליות בריכוזי החלקיקים העוברים בדרכי הנשימה – המגיעות לשיאן במהלך הלילה ועד לפנות בוקר. הנזקים הבריאותיים והסביבתיים מהמדורות ברורים וידועים.

המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות קוראים לציבור להימנע מקיום מדורות ולהעדיף לקיים פעילות סביבתית וחברתית אלטרנטיבית. יש דרכים אחרות בריאות וסביבתיות יותר לחגוג ביחד!

בשנה שעברה, בשל מגבלות קורונה, הודלקו מעט מאוד מדורות ברחבי הארץ, ומשום כך נרשמה ירידה דרמטית בזיהום האוויר בהשוואה לשנים קודמות. התוצאה ניכרה בכ-150 תחנות הניטור של המערך הארצי לניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה וכן בפחות ערפילים שחורים באוויר והפחתה בריח החריף המוכר גם בימים שלאחר המדורות. אפשר גם השנה לחגוג אחרת!

אם בכל זאת בחרתם לחגוג במדורות, על אף הנזקים הבריאותיים והסביבתיים הברורים, אנא הקפידו על ההנחיות הבאות שיפחיתו את המפגעים והנזקים הבריאותיים:

הנחיות המשרד להגנת הסביבה:

·         מומלץ לחגוג את החג בפעילות סביבתית: מדורות אקולוגיות (כדוגמת טיול עששיות בחיק הטבע).

·         אם בכל זאת החלטתם לקיים מדורה, ניתן לחגוג יחד במדורה קטנה כדי להפחית את זיהום אוויר (לאחד מדורות, אבל לא להגדיל אותן בשל האיחוד).

·         הימנעו משימוש בכלי פלסטיק! הידעתם? בצלחת הפלסטיק החד-פעמית שתביאו למדורה תשתמשו רק 5 דקות אבל היא תתכלה רק בעוד מאות שנים! השתמשו בכלים רב-פעמיים – בל"ג בעומר ובכלל.

·         אין להשליך למדורה חומרי פלסטיק וניילונים.

·         יש להימנע מלזרוק למדורה כוסות, צלחות וסכו"ם חד פעמי מפלסטיק וכלים מקלקר. שריפתם של חומרים אלה גורמת לפליטה של חומרים מסרטנים ובנוסף מלווה בריחות רעים.

·         מומלץ לא לשבת קרוב למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה מיותרת של מזהמים.

·         אין לשרוף תחליפי עץ מלא כמו מלמין, M.D.F  ופורמייקה. תהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים, והם פולטים לאוויר בעת שריפתם חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים בתהליך המלווה בריחות רעים.

·         אין להשליך למדורה עצים צבועים בצבע או בלכה.

·         אין להשליך למדורה זכוכיות ואבנים. זכרו: זכוכיות ואבנים עלולים להתפוצץ מחומה של האש ולהוות סכנה לחוגגים סביב המדורה.

·         הביאו איתכם שקיות זבל למדורה. הפרידו את הפסולת הניתנת למיחזור כמו בקבוקים ואריזות ומחזרו אותה. אם אין פח בסביבה – קחו איתכם את האשפה עד לפח הקרוב. השאירו את המקום אחריכם נקי!

הנחיות משרד הבריאות:

·         ממנים מבוגר אחראי שילווה את תהליך הקמת המדורה, משלב איסוף הקרשים ועד סיום המדורה.

·         אוספים קרשים ללא מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.

·         ממקמים את המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, במרחק ביטחון סביר ממבנים וממתקנים. לא מבעירים מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.

·         מוודאים שהמרחק מהמדורה השכנה מספיק גדול.

·         מגדירים גבול בטיחות למדורה מאבנים, על מנת לסמן את הקו שאותו לא עוברים.

·         נועלים נעליים גבוהות ולובשים מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.

·         רצוי להצטייד בטלפון נייד שממנו אפשר יהיה להתקשר למכבי אש או אמבולנס בעת הצורך.

·         יש להצטייד בתיק עזרה ראשונה, ולהחזיק בקרבת המדורה 2 דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה.

·         מרחיקים כל חומר דליק מהמדורה ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מכלי דלק ו/או מכלי גז.

·         לא משאירים את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע, רגע זה הרבה זמן.

·         הפעלות ופעילויות לילדים מבצעים לצד המדורה ולא מסביבה.

·         את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה על ידי מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

·         בסיום הקומזיץ: יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה, על ידי שפיכת חול או מים.

·         במקרה של שריפה יש לפעול מיד לכיבויה ובמקביל, לטלפן 102 לתחנת מכבי האש.

גם במד"א נערכים לחג הלוהט ומזהירים במיוחד מפני הסכנות בל"ג בעומר, ביניהן איסוף קרשים, הדלקת מדורות ושהייה בסביבת מדורות בוערות:

הנחיות בעת אסיפת קרשים:

·        אין לאסוף קרשים עם מסמרים ודברים בולטים שעלולים לפצוע.

·        אין להיכנס לשדות עזובים מחשש לנחשים.

·        אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, פציעות וחתכים.

·        בעת חציית כביש עם הקרשים הנאספים הם עלולים לחסום את שדה הראיה. יש להקפיד לחצות את הכבישים בזהירות מירבית, וכמובן אך ורק במעברי חציה.

מקימים מדורה? שימו לב:

·        הקפידו שאדם מבוגר ילווה את הקמת המדורה למניעת פציעות.

·        יש לקבוע את מיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, ובמרחק בטוח ממבנים וממתקנים.

·        אין להבעיר מדורה תחת קווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.

·        יש לוודא מרחק בטיחות ממדורות שכנות.

·        אין להעמיד את הקרשים לגובה, משום שהם עלולים ליפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות.

·        מומלץ לגדר את המדורה באבנים על מנת שהאש לא תתפשט, האבנים יהוו גם מחסום לכניסת הילדים לשטח המסוכן.

·        הבערת מדורה בחורשות וביערות אסורה, למעט במקומות המסומנים כמיועדים למטרה זו.

·        מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים, וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.

·        יש להצטייד בטלפון סלולרי ומומלץ להתקין בטלפון הסלולרי את יישומון "מד"א שלי", שמאפשר חיוג מהיר למוקד מד"א ושבאמצעותו יכולים החובשים והפראמדיקים של מד"א לקבל את מיקומו המדויק של הזקוק לעזרה.

·        מומלץ להצטייד בתיק עזרה ראשונה תקני של מד"א.

·        במקרה של התפשטות שריפה, יש להזעיק מיידית את מכבי האש בטלפון 102.

·        במהלך בעירת העצים במדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים, המסוכנים ביותר לבריאות האדם, וגם כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורם להתחממות כדור הארץ. על מנת לצמצם את זיהום האוויר, במד"א ממליצים לאחד מדורות ולהימנע משריפת חומרים מפלסטיק.

במהלך המדורה:

·        יש למנות מבוגר אשר יהיה אחראי על הבערת המדורה וישגיח על הילדים.

·        יש להרחיק כל חומר דליק מהמדורה, ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מיכלי דלק, מיכלי גז או כל חומר דליק אחר.

·        הדלקת המדורה תעשה באמצעות לפיד מתאים ותתבצע ע"י מבוגר, תוך שמירה על הבטיחות.

·        אסור בתכלית האיסור לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשק, אשר עלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב המדורה.

·        הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מירבית ע"י מבוגר.

·        אין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת. פעולה זו מסוכנת מאוד ועלולה לגרום לפגיעה מידית בילדים ובמבוגרים באזור המדורה .

·        יש להרחיק את הילדים ממקור האש על מנת למנוע כוויה. אין להשאיר את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע אחד.

·        אם אחזה אש בבגדיך, עצור ואל תרוץ! שכב על הקרקע והתגלגל מספר פעמים. ניתן להשתמש בשמיכה או במגבת גדולה כדי לעטוף את הנפגע ו"לחנוק" את האש. יש להקפיד להשאיר את ראש הנפגע חשוף על מנת למנוע חנק.

·        אין לישון בתוך שקי שינה סגורים סמוך למדורה, מחשש למלכודת אש.

·        במקרה של כוויה יש לקרר את המקום במים פושרים זורמים להתקשר למד"א בטלפון החירום 101, או באמצעות יישומון "מד"א שלי" יש להישמע להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד, עד להגעת כוחות מד"א למקום.

יושבים מסביב למדורה? הקפידו על כללי הבטיחות:

·        הפעלות ופעילויות לילדים יש לבצע במרחק מספק מהמדורה, ולא מסביבה.

·        את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל כשהכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע"י מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה. תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

בסיום המדורה או הקומזיץ:

·        יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה והגחלים הלוחשות, ע"י שפיכת חול או מים.

·        במידת האפשר יש להעביר את הגחלים החמות למתקן איסוף גחלים.

על מנת לשמור על בטחון הציבור, מפרסם מד"א, כללי עזרה ראשונה במקרה של פגיעה מאש:

1.      אם אש אחזה בבגדיו של אדם יש להשכיבו על הקרקע ולגלגלו בעפר או לכבות את האש במים רבים. אפשר גם להחניק את האש על ידי כיסוי הנפגע בשמיכה רטובה, או במגבת גדולה כאשר ראש הנפגע נשאר חשוף, על מנת למנוע חנק.

2.    אין להסיר או לתלוש בגדים חרוכים שנדבקו באזור הכוויה. במקרה של כוויה באזור מסויים בגוף, יש לקרר מיד במים זורמים את המקום, או להניח רטיות קרות ולחות (רצוי סטריליות) על הכוויה. ניתן להשתמש גם בממחטות בד או בבגדים.

3.    אין לנקב שלפוחיות ואין להסיר עור. כמו כן, אין למרוח על הכוויה משחות או חומרים שונים אחרים.

4.    במידת האפשר, יש להוריד תכשיטים מהפצוע.

5.    במקרה של חדירת גץ לעין, מומלץ לשטוף את העין היטב עם הרבה מים זורמים.

6.    מומלץ לנעול נעלים סגורות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצות עם שרוולים, כדי להגן על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ורמשים שונים הנמשכים לאור וחום המדורה.

7.    בשל זיהום האוויר החריג מהעשן הסמיך, ממליץ מד"א לקשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה (אסטמה, COPD או בעיות בכלי הנשימה) וכן לפעוטות, לשהות בבתים עם חלונות מוגפים. 

8.    יש להימנע מלהחזיק משקאות אלכוהוליים בסמוך לאש, או חלילה להשליכם לאש, מחשש להתלקחות. בנוסף, יש להימנע מלהשליך לתוך האש מיכלים, פחיות ובקבוקים שעלולים להתפוצץ ולגרום לנזק רב.

במד"א מבקשים להזכיר לציבור הרחב כי משבר הקורונה עדיין כאן ועל כן מבקשים לנהוג ביתר זהירות ואחריות ולמלא אחר הוראות משרד הבריאות.

דילוג לתוכן