מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

להפוך כישלון להצלחה

החברה בה אנו חיים מבוססת על ערכים השוואתיים לפיהם טעויות מעידות עלינו כעל "כישלון"; גישה שגויה זו הפכה לנורמה גם ביחס שלנו לילדים…

מאת אופירה רכטר, מאמנת להתפתחות אישית

״פספסתי יותר מ-9,000 זריקות בקריירה שלי. הפסדתי כמעט 300 משחקים. 26 פעמים סמכו עלי לקחת את הזריקה המכרעת ופספסתי. נכשלתי שוב ושוב בחיים שלי. וזוהי הסיבה שהצלחתי" (מייקל ג׳ורדן).

מכירים את מייקל ג׳ורדן? מייקל ג׳ורדן נחשב לשחקן הטוב ביותר בתולדות הכדורסל. הוא זכה שש פעמים באליפות ה-NBA, ופעמיים במדליית זהב ובתארים רבים נוספים, אבל זה לא כל הסיפור.

בתחילת הקריירה שלו, בגיל 16, מייקל נופה מקבוצת הכדורסל בתיכון בו הוא למד. לאורך כל שנות הקריירה שלו, ג׳ורדן נאלץ להתמודד עם פציעות, מות אביו וקשיים נוספים ובכל פעם חזר למגרש ובכושר שיא.

אז מה הקשר למייקל ג׳ורדן, לכישלון ולהצלחה? כישלון הוא המצאה שמטרתה לשמש לנו תירוץ. כלומר, כאשר אנחנו טועים, אנחנו נכשלים, דבר המוביל למחשבה שאנחנו לא טובים מספיק וכל אלה מביאים אותנו למצב של תקיעות, פחד ובינוניות. הרי ברור שיותר קל לנו ל״קטר״ על הכישלון, כי לא נדרש מאיתנו להתעמת איתו, הכי קל לנו לשפוט ולהאשים את עצמנו.

העבר שלנו מכיל את סיפור החיים שלנו. הוא חלק ממי שאנחנו – חלק מהזהות שלנו. אי אפשר למחוק את ההיסטוריה האישית שלנו. מה שכן אפשר לעשות זה ללמוד מחוויות החיים שלנו. הן מאפשרות לנו להסתכל על דרכי החשיבה והפעולות שהביאו אותנו לתוצאות שבעינינו נתפשות כשליליות ומאכזבות.

כישלון היא הזדמנות ללמידה. הזדמנות לתיקון, הזדמנות לצמיחה, הזדמנות למצוינות וכל אלה מובילים להצלחה, להישגיות.

האמינו בעצמכם

גם אם לא השגתם את התוצאה, עליכם להבין שכישלון הוא תוצאה לא רצויה והוא לא מגדיר אתכם. לא השגתם את התוצאה? לא נורא. זה הזמן להסקת מסקנות ולתכנן מסלול מחדש.

אל תאפשרו לכישלונות העבר להגדיר את עצמכם. העובדה שנכשלתם, לא הופכת אתכם לכישלון. נסו ליצור מחשבות חיוביות באמצעות שיח פנימי שלכם עם עצמכם. למשל תשאלו את עצמכם: "מה החוזקות שלי?",  "מה הופך אותי למיוחד/ת?" ועוד. זכרו, ככל שנחווה כישלונות, כך נלמד מהם – דבר המוביל לצמיחה וסיכויי ההצלחה עולים.

הכותבת, אופירה רכטר, מאמנת להתפתחות אישית. נייד: 050-4602214. מייל: [email protected]

צילום יונתן בלום

דילוג לתוכן