מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

כל מה שצריך לדעת על קרן השתלמות לעצמאים

קרן השתלמות היא הטבה משמעותית לעובדים שכירים המאפשרת להם לחסוך וליהנות מהטבות מס על חשבון המעסיק. אך עצמאים רבים לא יודעים שקרן השתלמות מאפשרת גם להם ליהנות מהטבות מס משמעותיות והכי חשוב, הם לא צריכים אישור מהבוס לשם כך

דסי ניר

נדמה שלאן שאתה לא מביט כולם הפכו להיות עצמאים, בדרך להפוך לעצמאים או שואפים להפוך לעצמאים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל ישנם כ-400 אלף עצמאים שמהווים כ-12% מהעובדים במשק. עידן האינטרנט הוביל לפריחה של מחפשי השלמת הכנסה שמנסים למכור את שירותיהם על גבי הרשת. מגוון מקצועות ממעצבים גרפיים דרך מאפייני UX ועד יועצים עסקיים, עדיין מנסים להבין אם מצאו לעצמם נישה מבטיחה בעולם החדש של העצמאות או שעדיף להם להסתפק בנוחות המוכרת של העבודה כשכירים.

אם נדמה שהעצמאות מבטיחה חיי רווחה הרי שנתוני הלמ״ס מוכיחים שההכנסה הממוצעת של העצמאים שעומדת על כ-11,500 ש״ח אכן גבוהה מההכנסה הממוצעת של השכירים – אך רק בכ-15% וגם – פער זה אינו מביא בחשבון את תשלומי המס וההוצאות הנוספות שעל העצמאים לשלם. בשנה האחרונה נוספה לעצמאים גם חובת חיסכון לפנסיה במטרה לסייע להם להיערך טוב יותר לגיל הפרישה. כדי להצליח לייצר מספיק הכנסות שגם יהיו רווחיות אחרי כל ההוצאות ופרנסת המשפחה, חשוב מאוד להכיר את כל הטבות המס שיכולות לסייע לכם למצות את ההכנסות שלכם. אחת מהטבות המס המשמעותיות ביותר טמונה בקרן השתלמות והופכת אותה לאפיק חיסכון אטרקטיבי במיוחד ששווה להכיר.

מה זו בכלל קרן השתלמות?

השם קרן ההשתלמות קצת מטעה והוא שריד היסטורי לימים שבהם היה צורך למצוא דרך לממן הכשרות נוספות לעובדים. מאז זרמו הרבה מים בנהר ורובנו רואים בקרן ההשתלמות חיסכון לכל מטרה.  קל יותר להבין מהי קרן השתלמות ולהדגים את היתרונות שלה במקרה של עובדים שכירים. קרן השתלמות היא תכנית חיסכון לטווח בינוני בה הכסף מושקע בשוק ההון במגוון אפיקי השקעה לבחירתכם באמצעות ניהול השקעות מקצועי. היתרון הגדול לעובדים שכירים הוא שרק שליש מההפקדה לקרן השתלמות נעשה על חשבון העובד ושני שלישים נוספים מופרשים על חשבון המעסיק. ההפקדה לקרן השתלמות מוגבלת באחוזים מהשכר של כל עובד: 2.5% על חשבון העובד ו-7.5% על חשבון המעסיק. כך מרוויחים עובדים שכירים חיסכון אטרקטיבי שרובו על חשבון המעסיק. במידה וירצו להפקיד יותר מתקרה זו הדבר אפשרי – כל עוד העובד מפריש לפחות שליש מהמעסיק – אך יחוייב במס.

קרן השתלמות לעצמאים – הכי משתלם

התפיסה הרווחת בציבור היא שקרן השתלמות היא הטבה ענקית לעובדים שכירים אך רבים מפספסים את העובדה שקרן השתלמות אטרקטיבית מאוד גם לעצמאים. תקרת ההכנסה הקובעת לקרן השתלמות בגינה זכאי עמית עצמאי לניכוי עומדת על 261,000 ₪ – תקרה המתעדכנת מדי שנה – כלומר פטור ממס הכנסה על סכום שיכול להגיע קרוב ל-12 אלף ש״ח בשנה. סכום זה יוכר כהוצאה מוכרת לצורך הטבות מס הכנסה ושווי ההטבה תלוי במדרגת המס אותה משלמים.  עד לינואר 2017 יכול היה עצמאי להפקיד לקרן השתלמות לעצמאים 7% מהכנסתו השנתית, כאשר הפקדת 2.5% הראשונים לא נחשבה כהוצאה מוכרת ויתרת ההפקדה שלו עד 4.5 % כן הוכרה ככזו. החל מינואר 2017, הטבת המס הפכה אטרקטיבית אף יותר בכך שהיא ניתנת כבר מהשקל הראשון שמופקד בקרן ההשתלמות. בנוסף לכך גם עצמאים וגם שכירים נהנים מפטור מלא ממס רווחי הון על כל הרווחים שנצברים עבורם בקרן ההשתלמות וזאת עד לתקרת הפקדה של 18,240 ₪ בשנה, תקרה שכאמור מתעדכנת מדי שנה.

חיסכון לכל מטרה או גם לפרישה

בין אם אתם שכירים או עצמאים, חשוב לזכור שקרן השתלמות היא חיסכון לטווח בינוני ומעלה, כאשר תוכלו למשוך את הכסף שחסכתם בקרן רק לאחר שש שנים מיום שפתחתם אותה. אם תנסו למשוך את הכסף מוקדם יותר, תאלצו לשלם מס שעשוי להגיע גם ל-35% מסכום החיסכון. אך אל דאגה, אם אתם זקוקים לכסף מוקדם יותר, תוכלו תמיד לבקש מקרן ההשתלמות הלוואה בריבית נמוכה במיוחד כאשר סכום החיסכון שלכם מהווה בטוחה עבור הקרן. למרות שקרן ההשתלמות הופכת לנזילה לאחר שש שנים ורובנו אוהבים לחשוב על זה כעל הזדמנות לשיפוץ בבית או לחופשה משפחתית מפנקת במיוחד, אפשרות נוספת היא להשאיר את הכסף בקרן עד לגיל הפרישה כתוספת לקצבת הפנסיה שתהיה לכם. גם אם תפסיקו להפקיד לקרן לאורך השנים, אפקט הריבית דריבית בשילוב הפטור ממס רווחי הון יאפשרו לכם ליהנות לאורך שנים ארוכות מאפיק חיסכון משתלם במיוחד.

אחד הדברים שעולים שוב ושוב בשיחות עם עצמאים, הוא הרצון שלהם ביותר אפשרויות בחירה וביכולת להחליט בעצמם על עצמם. אמנם שכירים נהנים מכך שקרן ההשתלמות ממומנת ברובה על ידי המעסיק, אך הם תלויים ברצונו הטוב לפתוח עבורם קרן כזו. עצמאים לעומתם, יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות וליהנות מהטבות המס המפליגות בלי לשאול אף אחד.

 

קרדיט תמונה: https://pixabay.com/en/laptop-coffee-table-aerial-3289261/

דילוג לתוכן