מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

חיבור קהילות ושיתופן: אפליקציות חברתיות לסיוע לחוליה החלשה

שם הכתב: ברק גולן

אפליקציות חברתיות לסיוע לחוליה החלשה, חיבור קהילות ושיתופן וחדרי בריחה רב-תרבותיים – הם רק חלק מהמיזמים שהוצגו בהאקטון החינוכי הראשון בעיר

מינהל חינוך וחברה בראשותה של טובה דולב – קיים ביום ראשון השבוע האקתון חינוכי רב משתתפים, שנועד לייצר מיזמים שיחברו בין הקהילות השונות בעיר. 6 מתום 11 הקבוצות שעלו לגמר זכו במקום הראשון.

התוצרים כללו אפליקציות חברתיות לסיוע לחוליה החלשה, חיבור קהילות ושיתופן דרך ענפי הספורט השונים, חדרי בריחה, בניית מסגרות המשך המבוססות על שילוב בין קהילות מתנדבים, שילוב נוער בסיכון במעגלי התעסוקה במקביל ללימודיהם, קשרים עם האקדמיה ועם עולם העסקים, ספרייה ניידת לעולים החדשים מצרפת ועוד.

בהאקתון נטלו חלק 76 קבוצות שונות, 456 משתתפים בהרכב הטרוגני, שכלל צעירים ומבוגרים, חרדים, דתיים וחילונים, צעירים ותלמידי בית ספר וכן צוותי חינוך ואנשים מן השורה, כשהם מלווים בידי 45 מנטורים שנבחרו לשם כך מהעיר. בין המנטורים חברי מועצת העיר, אנשי היי טק, הנהגות הורים, מפקחי משרד החינוך, מנהלי אגפים במינהל החינוך ותושבים. הכל מתוך רצון לשתף את הקהילה הרחבה בנתניה בהצגת פתרונות לאתגר המשמעותי המלווה את מערכת החינוך בנתניה: אתגר הרב תרבותיות.

בסופו של תהליך, התקיימה תחרות שבה הציגו הקבוצות השונות את הפיתוחים שלהן, כאשר הקבוצות הזוכות יכנסו בהמשך לתהליך מואץ של פיתוח המיזם במטרה להניע שינוי אמיתי בתחום שבו הם עסקו.

האקתון הינו מודל הלקוח מעולם היזמות הטכנולוגית והוא מיועד להאיץ פיתוח מיזמים חדשניים לפתרון בעיות או אתגרים, כאשר כיום הוא משמש גם ככלי לבירור סוגיות חינוכיות וחברתיות, תוך הסתמכות על "חוכמת ההמונים".

קבוצת חבד לנוער

בסיום התחרות מסרה טובה דולב, ראש מינהל חינוך וחברה, לעיתון השבוע בנתניה כי "חשוב היה לי לתת ביטוי לכל המגזרים ולשתף את הקהילה הרחבה בנתניה בתהליכי השינוי במערכת החינוך. זאת במסגרת המהלכים שאני שוקדת עליהם, לקידום מתמיד של חדשנות ויזמות חינוכית במערכת החינוך".

ראש העיר, מרים פיירברג איכר, שהתעניינה במיזמים השונים הדגישה בדבריה את סיעור המוחות ובעיקר את האחדות שהופגנה בין המשתתפים, במרתון שהתנהל אל תוך הלילה. בהמשך הודתה לכל המשתתפים, בהם חברי המועצה שלקחו חלק בעשייה – הן כמנטורים והן כמשתתפים ובראשם הממונה על החינוך, חבר המועצה עקיבא יצחקי.

"היה מרגש לראות את החבר'ה הצעירים שלנו חושבים, משקיעים ומפרים האחד את השני. רויתי נחת מהכבוד ההדדי שגילו, נהניתי לראות שאלה התלמידים שלנו, צעירים שלקחו חלק בפרויקט הנפלא הזה. לראות את כל הקשת החברתית פה של עולים וותיקים, של אלה שמגדירים עצמם כדתיים וכלא דתיים. אנחנו תמיד רואים את המפלג, אבל כאן ראינו איך יוצרים את הביחד. המפגש הוא הישג ענק. זה לא מובן מאליו", סיכמה פיירברג-איכר.

דנים ובוחרים

דילוג לתוכן