מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

המעילה הגדולה של אתי אלון בבנק למסחר

בחודש ספטמבר 2020 שידרה חברת "קשת" בערוץ 12 מיני סידרה על אחת מהפרשיות הכלכליות הגדולות שידעה ישראל – סיפור המעילה בבנק למסחר של אתי אלון.

פרשייתה של אתי אלון, מי שהייתה עובדת הבנק למסחר, קרתה בשנים 1997-2002. באותן שנים ביצעה אלון מעילת ענק בכספי הבנק בסכום בלתי נתפס של יותר מ-250 מיליון שקלים. ביצוע המעילה של אלון נעשה בעבור כיסויי חובותיו והימוריו של אחיה עופר מקסימוב. המידע המשפטי במאמר זה נלקח בחלקו מאתר עורכי הדין הפליליים שאול-רן ושות'.

אופן ביצוע המעילה

במסגרת פעילותה פעלה אתי אלון בשתי דרכים עיקריות על מנת להצליח ולבצע את אותה מעילה. דרך אחת מרכזית הייתה בשבירת פיקדונות של לקוחות הבנק עליהם הייתה אחראית ואף בהעמדה של הלוואות פיקטיביות על שם לקוחותיה.

את הכספים של אותם לקוחות, שמקורם באותם פיקדונות והלוואות, אספה אלון באמצעות משיכה של מזומנים, המחאות בנקאיות והעברות בנקאיות.

סעיפי האישום בהם הואשמה אתי אלון

פעילותה הפלילית של אתי אלון הובילה באופן טבעי לכתב אישום חמור ובו תיאור נרחב של מספר לא מבוטל של עבירות בתחום בפלילי. בין היתר הואשמה אלון בעבירות של גנבה בידי עובד, גנבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף וזיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר.

פרטים נוספים על כתב אישום, איך הוא נראה ומה ההשלכות שלו ניתן למצוא בקישור: https://www.ese.co.il/%D7%9B%D7%AA%D7%91-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%9D/

תחת כל סעיפים אלו נידונה אתי אלון ל-17 שנות מאסר בפועל. זאת לצד שלוש שנות מאסר על תנאי וקנס בגובה חמישה מיליון שקלים.

גניבה בידי עובד

עבירת גניבה בידי עובד מהווה נגזרת אחת ממגוון עבירות הגניבה, אך יש בה להיחשב כחמורה מעבירות גניבה אחרות. זאת למול העובדה שאקט הגניבה נעשה מהמעסיק אשר נותן אמון בעובדיו ומכניס אותם תחת קורת העסק שלו. בחירת המעסיק לכלול אותנו בין עובדיו יש בה מתן אמון שלו בנו שלא נמעל כספיו ולא נבצע עבירת גניבה כנגד מקום העבודה.

כמו במקרה של אתי אלון, לא פעם מבצעים אנשים עבירה של גניבה ממעביד מבלי שתכננו זאת מראש, אלא בשל מצוקה כלכלית שהביאה אותם לפעול באופן נמהר ופזיז. חשוב לציין שגם כאן רואה המחוקק בחומרה את ביצוע העבירה של גניבה בידי עובד. לצד זאת, חשוב שבמקרים אלו יתלווה לנאשם עורך דין פלילי אשר יוכל במסגרת המשפט להסביר את מניעיו של הנאשם שפעל בכורח נסיבות אליהם נקלע.

קבלת דבר במרמה

עבירת קבלת דבר במרמה הינה עבירה נוספת בה הואשמה אתי אלון. עבירה זו נחשבת לאחת מעבירות הצווארון הלבן המוכרת והיא מעוגנת בסעיף 415 לחוק העונשין.

בעבירת קבלת דברה במרמה מתקיימים בעצם שלושה יסודות – קבלה של דבר מסוים, אותו דבר מסוים מוגדר ככזה בחוק העונשין (מקרקעין, מיטלטלין, זכות וטובות הנאה) ופעולת הקבלה נעשה במרמה. שלושת יסודות אלו, כפי שהראתה התביעה במשפטה של אתי אלון, הובילו להרשעתה גם תחת סעיף זה.

אלמנט המרמה באותה עברה קיבל כמובן ביטוי בפעילותה של אתי אלון. זו פעלה באופן שרימה את קברניטי הבנק לחשוב שלקוחותיה ביצעו פעולות בנקאיות, כשהיא זו שפעלה וקידמה פעולות אלו על דעת עצמה, תוך שהיא מסתירה זאת מהלקוחות ומנהליה.

זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר

על מנת לקדם יכולתה להוציא כספים מחשבונות הבנק של לקוחותיה פעלה אלון גם בזיוף מסמכים. מה שהוביל כמובן לכלול בכתב האישום גם עבירה זו.

חלק מפעילות זיוף מסמכים על ידי אלון נעשה, למשל, במקרים בהם פעלה לבצע הלוואות פיקטיביות שנעשו מחשבונות פיקטיביים שפתחה אלון על שם לקוחותיה. על מנת לבצע את אותן הלוואת ופתיחת החשבונות פעלה אלון בזיוף מסמכים שהעידו שהחתימות עליהם בוצעו על ידי לקוחותיה, כשהיא זו בעצם שחתמה בשמם וללא הסכמתם.

צילום:freepik

דילוג לתוכן