מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

"האידיאל הוא להנגיש את העזרה הראשונה לאנשים"

מאיר אביב, תושב נתניה, הוא בעליה של חברת מלע"ר, מרכז ללימודי עזרה ראשונה, אותה הקים בגיל 21 לאחר שהתמקצע לאורך שנים בתחום רפואת החירום. כיום החברה המצליחה מספקת קורסים להצלת חיים עבור אנשים שמעוניינים להתנדב ובעלי מקצועות שונים, ועושה זאת תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, קורסים באינטרנט ומדריכים מיומנים.  

3

את אחת ההחלטות הגדולות בחייו, מאיר אביב לקח עוד כשהיה בגיל 12. במהלך אירוע משפחתי הוא ראה ביחד עם כל המשפחה שלו כיצד דודתו נופלת באמצע רחבת הריקודים כשהיא מחוסרת הכרה. אותם רגעים בהם המתינו לאמבולנס, כשאף אחד מהנוכחים לא ידע מה לעשות וכשחברי המשפחה עומדים מסביב ובוכים, חרוטים בזיכרונו היטב עד היום, ולאחר שהרגיש אז את חוסר האונים הרב, החליט מאיר לאחר אותו אירוע שהוא מוכרח ללמוד איך להגיש עזרה ראשונה כדי להציל חיים בעת חירום. באותו הזמן הוא כנראה לא שיער כמה משמעותית תהיה ההחלטה הזו בעתיד.

"בדיעבד התברר לנו שדודתי שהייתה חולת אפילפסיה, הייתה צריכה לשנות את מינון התרופות שלה מכיוון שהייתה אחרי לידה" מספר מאיר, כיום נשוי פלוס שלוש, "כל מינוני ההורמונים משתנים במצבים כאלה ועבור אנשים חולי אפילפסיה זה יכול להתבטא במה שקרה לדודתי. הרבה אנשים לא יודעים פרטים רפואיים שיכולים לסייע בעת מצבים כאלה. אחרי שראיתי את מה שקרה שם, החלטתי שאני חייב ללמוד להגיש עזרה ראשונה והתחלתי לעשות קורסי חובשים למיניהם".

באיזה מסגרות התחלת ללמוד והוכשרת כחובש?

"בהתחלה למדתי במד"א בקורס מגיש עזרה ראשונה. לאחר מכן התנדבתי במד"א ועשיתי קורס חובשים בגיל 19. במסגרת ישיבת ההסדר שבה למדתי הייתי במסלול שבו התגייסתי. בצבא עשיתי קורס חובשים צבאיים, כי למרות שלא הייתי אמור לעשות את זה כלוחם, רציתי כמפקד ללמוד רפואת חירום ברמה שאני יכול להציל את החיילים שמשרתים איתי. בגיל 21 החלטתי שאני מתחיל להנגיש את הנושא גם לאנשים אחרים".

איך התחלת לעשות את זה?

"התחלתי להקים את החברה שנקראת היום מלע"ר, מרכז ללימודי עזרה ראשונה, כשביקשתי מחבר שלמד איתי להקים לי אתר אינטרנט פשוט. עד אז עבדתי כמדריך שכיר בתחום ואנשים אמרו לי שאני מדריך בצורה טובה. באתר פרסמתי את מספר הטלפון שבו אנשים יכולים להירשם לקורס אצלי ואנשים התחילו להתקשר אליי כשהייתי בשירות מילואים. תוך כדי השירות התחלתי לנהל את כל לוח הזמנים של הקורסים שהעברתי והאנשים שנרשמו אליהם בעצמי ודרך הטלפון. הייתי מארגן קבוצות ומעביר להן הדרכות".

איך החברה התפתחה למה שהיא היום?

"ראיתי שאנשים דורשים את זה עוד ועוד. בהתחלה הייתי עובר ממקום למקום באופן אישי אך עם הזמן ראיתי שאני לא מסוגל להגיע לכל מי שמבקש ולעמוד בעומס, כי גם למדתי משפטים במקביל. אז התחלתי להעסיק מדריכים נוספים. כך עם הזמן החברה הלכה וגדלה".

1908146_849347575142222_2523811335492637723_n

איך הגיעה ההחלטה להקים קורסים מקוונים באתר?

"הקמתי את האתר ופיתחתי אותו כך שיכלול קורסים מקוונים כי ראיתי שלאנשים יותר נוח לפעמים ללמוד דרך האינטרנט ושזה יכול להיות יותר יעיל. אנשים יכולים ללמוד בקצב שלהם בצורה הזאת וכן לחזור על נושא מסוים שהם רוצים להתמקד בו כמה וכמה פעמים. אם מדובר בעובדים שחייבים לעשות את הקורס כי מקום העבודה שלהם דורש זאת, אז הם יכולים לשלב את זה בצורה נוחה עם מקום העבודה וללמוד בזמן שנוח להם יותר. אם זה בערב או ביום חופש. ובנוסף הם לא צריכים להגיע בכל פעם למקום מסוים ויכולים ללמוד מהבית. זה מנגיש לאנשים את החומר ומי שרוצה לחזור על החומר גם אחרי שהוא עבר את הקורס והמבחן יכול לעשות את זה דרך האתר".

אנשים יכולים לעשות את הקורס כולו מהבית?

"לא זה לא אפשרי. בשום קורס עזרה ראשונה אי אפשר ללמוד רק מהבית כי צריך להגיע ולהרגיש איך הדברים עובדים בצורה ממשית. לכן חייבים להגיע למפגשים מעשיים בכל קורס עזרה ראשונה כדי ללמוד על כל הדברים הפרקטיים שצריך לעשות בשעת חירום. החלק המקוון של הקורס באתר עוסק יותר במידע עיוני בנושאי אנטומיה ופיזיולוגיה ובעוד חומרים שבהם אפשר להתעדכן".

עבור מי מיועדים הקורסים שלך?

"יש כל מיני קורסים באורך שונה שמקיפים נושאים שונים וכל אחד מיועד לאוכלוסיות אחרות. יש קורסים עבור אנשים שמעוניינים לדעת להגיש עזרה ראשונה ללא קשר למקצוע שלהם ויש קורסים המיועדים לבעלי מקצוע שמחויבים לפי חוק לעבור קורסים לעזרה ראשונה כשהקורסים אצלנו מוכרים במשרדי הממשלה השונים. מדובר במדריכי ספורט, עובדי הוראה, מדריכי ירי, עובדי מפעל, חשמלאים, חובשים ורופאים שמחויבים גם הם לעבור קורסים ברפואת חירום. ניתן להיכנס לאתר מלע"ר ולצפות בקורסים השונים שמוצגים שם".

11391235_849345691809077_1666448993173580535_n

איך אשתך בתור רופאה מתייחסת למיזם הזה שהקמת?

"היא מאוד בעד כי היא רואה בזה אידיאל גדול. יש בזה אידיאל להנגיש לאנשים את העזרה הראשונה, כי יש מקרים שלוקח לצוות הרפואי הרבה זמן להגיע, והדקות הראשונות שבהן מישהו צריך לקבל עזרה ראשונית הן מאוד קריטיות ויכולות להיות ההבדל בין האם הוא ייצא מהמקרה חי או לא, ועם איזה נזק רפואי הוא ייצא מזה. לכן אלה דקות קריטיות מאוד וזה משמעותי אם במקום יש מישהו עם הכשרה שיכול לעזור. בקורסים שאני מעביר יש הרבה ניסיון להעביר את המשמעות של הקורס ומה שלומדים. כי זה לא רק תעודה שמקבלים בסופו, מדובר פה בהצלת חיים וזה הרבה מעבר לקורס".

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן