מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

דומות אבל שונות: ברזיל ופורטוגל

האחת ממוקמת בדרום אמריקה הרחוקה והשנייה באירופה הקרובה, האחת מתהדרת בקרנבלים צבעוניים וגרנדיוזיים שהפכו לשמה הנרדף ובשנייה תמצאו בעיקר מוזיקת פאדו נוגה. הטיול לברזיל או לפורטוגל, מציע חוויה שונה בתכלית – אך גם ממש דומה ולא רק בגלל השפה המשותפת והחופים המדהימים. הנה השוואה מעניינת בין שני יעדים שהפכו לשם נרדף לחופשה טובה ומיוחדת במינה.

השפה

השפה הרשמית בפורטוגל ובברזיל היא הפורטוגזית. על אף שרוב דוברי השפה מתגוררים בברזיל, זוהי השפה הרשמית גם בפורטוגל וגם באיים הפורטוגליים. כיצד שתי מדינות שונות כל כך, הממוקמות באזורי זמן שונים וביבשות נפרדות חולקות את אותה השפה? לשם כך עליכם להכיר את פדרו קברל, חוקר ארצות פורטוגלי. באחד ממסעותיו ברחבי הים, גילה עם משלחתו את ברזיל. השנה הייתה שנת 1500 ולאחר שהתיישב בה, ברזיל הפכה למושבה פורטוגלית לכל דבר. אחד הסממנים שהפכו אותה לכזו הוא הטמעת השפה הפורטוגזית בקרב הילידים הברזילאים. על אף שמדובר בניב שונה במקצת עם הבדלים מינוריים, עד היום השפה המדוברת והרשמית בברזיל היא פורטוגזית.

המוזיקה

נסו להאזין לשיר פאדו פורטוגזי נוגה. כעת, עברו לשיר סמבה ברזילאי – האם הבחנתם בנקודות השקה בין השניים? אם לא, אל תלקו את עצמכם. אין שני סגנונות מוזיקליים שונים מהשניים הללו, אך גם ביניהם, כך נראה, יש נקודות השקה מעניינות.

המוזיקה הברזילאית המסורתית התפתחה באמצע המאה ה-15. באותה התקופה, הועברו עבדים אפריקאים למדינות רבות, ביניהם גם לברזיל ולליסבון בירת פורטוגל. השפעתם חלחלה אל תחומי תרבות רבים, ביניהם גם למוזיקה. המוזיקה האפריקאית המסורתית השפיעה רבות על עיצובה של המוזיקה הברזילאית המוכרת לנו כיום, כמו גם על מוזיקה הפאדו הפורטוגזית.

אך נקודות ההשקה לא מסתיימות כאן. הפאדו, אותה מוזיקה נוגה ועמוקה המאפיינת את פורטוגל, הגיעה למדינה בתרומתה של לא אחרת מאשר ברזיל. בראשית המאה ה-19, בית המלוכה הפורטוגלי שפחד מכיבושיו של נפוליאון, גלה לברזיל. שנים אחר כך, כששבו למולדתם, הביאו עמם גם את ההשפעות המוזיקליות שספגו בברזיל ואלו היו היסודות למוזיקת הפאדו המלנכולית הנשענת על מקצבים אפריקאים איטיים מאוד, בתוספת מלודיקה פורטוגלית מוכרת.

תרבות קולינרית

המפגש של מגלה הארצות הפורטוגזי פדרו קברל עם ברזיל, השריש במקומיים את השפה הפורטוגזית, אך גם השפיע רבות על מטעמיה הקולינריים. חומרי הגלם שונים בתכלית, הקינוחים לא דומים כלל ואפילו האלכוהול הפופולרי שונה בשתי המדינות, אך גם בנקודה זו יש הרבה מהמשותף. הפורטוגלים שהגיעו לברזיל, הביאו עמם מסורות מגוונות של טכניקות בישול, החל – מקינוחים ייחודיים (ומתוקים להפליא), דרך שיטות תיבול נהדרות ועד להשריית מנות בשר במרינדת יין פורט אדום כדי להשביח את טעמן.

הפורטוגלים אמנם השפיעו רבות על ברזיל אך ההשפעה, כך נראה, הייתה הדדית והועילה לכל הצדדים. לפני שהגיעו אליה, חיו בברזיל אינדיאנים ששימרו מסורות עתיקות של טעמים, חומרי גלם ושיטות בישול. ההפריה הגסטרונומית הנהדרת הזו הפכה את המטבח הברזילאי לעשיר בטעמים. כך למשל, מסורת הבישול האינדיאנית כללה מאכלים שונים ללא תיבול, זאת כדי לשמור על הטעמים המקוריים של חומרי הגלם. כשהגיעו אליה הפורטוגלים, גילו המקומיים שיטות תיבול חדשות ומרעננות – כמו ה"טמרו" המשלב בין עשבי תיבול, בצל ועגבניות או רוטב ה"רפוגאר" המיועד למרינדות בשר, דגים, ירקות ופירות ים המכיל בנוסף לרכיבים הללו גם שומן טרי.

זמני טיסה

פורטוגל ממוקמת בנקודה המערבית ביותר באירופה ואילו ברזיל היא המזרחית ביותר ביבשת אמריקה ולכן, משך הטיסה אל כל אחת מהמדינות הללו שונה. אל עיר הבירה של פורטוגל – ליסבון, ייקח לכם 5 שעות טיסה להגיע ואילו כדי להגיע אל ברזיל תאלצו להיפרד מ-15 שעות לפחות לא תמיד בטיסה ישירה. אין ספק שברזיל בהחלט שווה את המאמץ וגם פורטוגל לא נופלת ממנה. זמן הטיסה הקצר הוא לא הדבר היחיד שצריך לשכנע אתכם. טיול מאורגן לפורטוגל יפגיש אתכם עם התרבות הייחודית, המוזיקה הנפלאה והקולינריה המיוחדת שהשפעתם מוכרת ברחבי העולם כולו.

דילוג לתוכן