מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

אכילה רגשית

אכילה רגשית אינה מפחיתה רגשות שליליים, ואם היא מתרחשת לעתים קרובות מדי היא עלולה גם להוסיף קילוגרמים עודפים. בתקופה האחרונה חוסר הוודאות מגדיל את הצורך באכילה רגשית, אז איך מתמודדים עם זה?

מאת: יקיר מנשה

ד"ר ג'ון אגוונובי, קצין בריאות ותזונה ראשי בהרבלייף מוסר ל"השבוע בנתניה":

"רבים מאיתנו חווים מדי פעם אכילה רגשית.   אבל כשאכילה רגשית יוצאת משליטה – כאשר האכילה היא התגובה הראשונה והשכיחה ביותר למחשבות ורגשות שליליים – הגיע הזמן לבצע הערכת מצב".

האם מדובר ברעב רגשי או רעב פיזי? ישנם כמה סימנים שעשויים לסייע לנו להבחין בין רעב רגשי/אכילה רגשית לרעב פיזי אמיתי:

1.      אכילה רגשית מופיעה בדרך כלל באופן פתאומי. אתם מתחילים להרגיש לחוצים או מתוחים, והנה אתם משתוקקים לחטיפים. מאידך, רעב פיזי מתעורר לרוב באופן הדרגתי; אתם מתחילים להרגיש רעבים אבל יכולים להמתין לאוכל, מה שנותן לכם זמן לבחור בחוכמה ולספק את הרעב עם מזון שטוב עבורכם.

2.      אכילה רגשית גורמת לרוב לתשוקה למזון עתיר סוכר, שומן וקלוריות – ולעתים קרובות מסוים (לא סתם 'שוקולד', אלא 'נתח של עוגת שוקולד מצופה בקרם').

3.      ברגע שהרעב הגופני שלכם סופק והבטן שלכם מלאה, זה איתות שהגוף שלכם קיבל מספיק ואתם בדרך כלל נוטים להפסיק לאכול. אבל כשרגשות הם אלה שמניעים אתכם, קל להתעלם ממה שהבטן אומרת לכם.

4.      אכילה רגשית עשויה לשפר את מצב הרוח שלכם לרגע – ואז, באותה מהירות, עלולות להתעורר בכם גם תחושות בושה ואשמה. לעומת זאת, כאשר אתם מסיימים ארוחה שמספקת את הרעב הגופני שלכם, לרוב לא תרגישו אשמה על כך שאכלתם.

טיפים להתמודדות עם התנהגויות הנובעות מאכילה רגשית:

1.      נהלו יומן אכילה – יומן אכילה יוכל לסייע בניתוח הגורמים המובילים לאכילה הרגשית.  כאשר מרגישים צורך לאכול, דרגו את תחושת הרעב בסולם של 1 עד 10 (1 = אני גווע ברעב; 10 = אני כל כך שבע שאני צריך לשחרר כפתור במכנסיים).

2.      היו אחראים על הרגשות שלכם – אתם מבינים שרגשות הם המניע לאכילת הרגשית,  אז מדוע לא להכיר בהם? זה בסדר להרגיש שאתם משתגעים, בודדים או משועממים לפעמים. הרגשות עלולים להיות לא נעימים, אך לא מסוכנים.

3.      תרגלו את כישורי ההתמודדות – כאשר מרגישים מתוחים, נסו לשאול את עצמכם, "מה הדבר הגרוע ביותר שיקרה אם אני לא אוכל?". כן, רמת המתח שאולי תעלה קצת, אבל התחושה תחלוף. תרגלו סובלנות כלפי הרגשות שלכם.

4.      מצאו חלופות לאכילה – קחו כמה רגעים כדי לחשוב על הרגשות שלכם וחשבו על דרכים בהן תוכלו לפתור את הבעיה. ערכו רשימה של דברים שתוכלו לעשות במקום אכילה, דוגמת הליכה, האזנה למוזיקה או מדיטציה.

5.      למדו לטפל בהרגלים הרעים באופן שונה – אכלנים רגשיים מתחזקים ללא הרף את הרעיון כי הדרך הטובה ביותר לטפל ברגשות שליליים היא בעזרת אוכל. וכמו הרגלים רעים אחרים, אכילה רגשית מתרחשת עוד לפני שהייתה הזדמנות לחשוב על כך. לכן, אתם צריכים "לבטל" את ההרגלים הרעים בכך שתתרגלו לעשות משהו אחר מלבד לאכול כשעובר עליכם יום רע.

6.      המתינו – לרוב, אכלנים רגשיים חוששים שאם הם לא יספקו את הדחף לאכול, התשוקה פשוט תחמיר. אבל כשהם מתרגלים טקטיקות עיכוב, הם לעתים קרובות מופתעים שהדחף פשוט נעלם.

דילוג לתוכן