מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

תוכנית "חברות וזוגיות" הורחבה לכל התיכונים בעיר

עיריית חדרה הרחיבה את תוכנית "חברות וזוגיות" במטרה ללמד בני נוער לזהות נורות אדומות ולזהות מצבי סיכון בזוגיות אלימה עוד בשלב החברות

כחלק מהמאבק בתופעת האלימות בחברה, במשפחה ובזוגיות הרחיבה העירייה  לכל בתי הספר התיכונים בעיר את תוכנית "חברות וזוגיות" שנועדה ללמד את בני הנוער לזהות את הנורות האדומות ולזהות מצבי סיכון בזוגיות אלימה עוד בשלב החברות.

אלימות במשפחה היא תופעה חברתית רחבת היקף, החוצה מעמדות ומחייבת חשיבה מעמיקה על מניעה עוד מגיל  צעיר. התופעה הוחרפה מאד על רקע משבר הקורונה, וחייבה חשיבה מעמיקה על תפקידה של מערכת החינוך בפיתוח כישורים לבניית מודל של זוגיות בונה ולמניעה של מערכות יחסים זוגיות אלימות ופוגעניות.

התוכנית מקודמת בשיתוף פעולה של אגף הרווחה בהובלת מנהלת המרכז לשלום המשפחה מאיה ויסמן, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה רויטל פוקס, מנהלת המחלקה לחינוך העל יסודי בר חן, ומנהלת הרשות לביטחון קהילתי דבורה עמר.

עובדות סוציאליות מהמרכז לשלום המשפחה, עו'ס מלסה טסמה ועו'ס רעות שמש, בליווי מנהלת המרכז  מאיה ויסמן-מוסקוביץ  ובשיתוף מנהלת הרשות לביטחון קהילתי דבורה עמר מעבירות הכשרה לצוותים החינוכיים של כל בתי הספר התיכונים בעיר. לאחר ההכשרה אמור כל צוות חינוכי להמשיך לפתח סדנאות ושיח על הנושא עם התלמידים.

 השיח בכיתה מספק לתלמידים הזדמנויות להתנסות במצבים ובחוויות שיאפשרו להם לבחון דפוסים שונים של התנהלות בקשר זוגי, תקשורת מכבדת, פתרון קונפליקטים בזוגיות, וכן לעצב ערכים ועמדות ולהעשיר את רפרטואר התגובות ואת הכישורים להתמודדות.

מטרת התוכנית היא  להפגיש את התלמידים עם מצבים שהם עשויים להיתקל בהם במהלך החיים, ולאפשר להם להכין את עצמם להתמודדות בצורה בונה במצבים אלה בהווה ובעתיד. זאת כדי למנוע ולהפחית דפוסים אלימים בתוך קשר זוגי, לזהות את נורות האזהרה ולפתח יכולת לחיות בזוגיות תוך כבוד הדדי.

בסיום ההכשרות בבתי הספר יצרו תלמידים עבודות אמנותיות פרי יצירתם תחת הכותרת "מיניות מיטיבה".

מאיה טל מתיכון חדש בית אליעזר הציגה את עבודה "הנשים שבי", דיוקן של נשים ממשפחתה שהיוו עבודה השראה ומקור לעוצמה שמלווה אותה בחייה. נועה אביטבול מתיכון חדש בית אליעזר הציגה "ניסיון לחופש", אישה המנסה לצאת לחופשי מהבועה המלטפת אותה. רום כהן מתיכון חדרה הציגה 2 ציורים "ידיים קרות" ו"בועת בריחה",  אישה שכלואה, המחשה לכאב הגורם לנשים לשמור על השתיקה. העבודות של התלמידות מוצגות בתערוכה עירונית לכבוד חודש האישה הבינלאומי בבית האמנים. 

המרכז לשלום המשפחה (הלל יפה 25) פועל במסגרת אגף הרווחה של עיריית חדרה, ונותן מענה טיפולי, ייעוצי, וכן ליווי והגנה לשני בני הזוג במצבי אלימות במשפחה. במרכז עובדים סוציאליים מיומנים בתחום האלימות במשפחה, הנותנים טיפול, יעוץ ראשוני, ומלווים גברים, נשים, ילדים ובני נוער. ניתן לפנות ולהתייעץ באופן דיסקרטי בטלפון: 04-6303306.

דילוג לתוכן