מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

רומן גישר פועל למפגשי וטרנים עם צעירי העיר

סגן ראש העיר רומן גישר, הממונה על תיק הקליטה, מתכנן מפגשים של בני נוער וצעירים עם וטרנים (ותיקי מלחמת העולם השנייה) החיים בחדרה.

הווטרנים שירתו במהלך מלחמת העולם השנייה בצבא אחת ממעצמות בנות הברית שלחמו נגד הצורר הנאצי, חלקם היו חברים במחתרות שלחמו בנאצים.

כמיליון וחצי יהודים ממדינות שונות הצטרפו למלחמה בנאצים. הם לחמו במסגרת הצבא האדום, הצבא האמריקני, הצבא הבריטי, הצבאות של בנות הברית האחרות, כוחות ההתנגדות שפעלו בכל רחבי אירופה, שורות הפרטיזנים ומתנדבי היישוב היהודי.

יותר מרבע מיליון חיילים יהודים נהרגו בקרבות נגד האויב הנאצי, רובם בשוּרוֹת הצבא האדום ובשורות הפרטיזנים.

כ-200 אלף לוחמים יהודים במלחמת העולם השנייה עוטרו באותות כבוד המעידים על גבורתם.

בטקסים העירוניים המתקיימים בחדרה, ביניהם תהלוכת הזרים ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל וטקסים לציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית, לובשים הווטרנים את מדיהם ועונדים בגאווה את המדליות שקיבלו. למרות זאת, סיפוריהם המרתקים ידועים רק למעטים, בעיקר בקרב עולים ממדינות חבר העמים, וקיים איום ממשי שלאחר לכתם לא ייוותר כמעט זיכרון מפרק זה בהיסטוריה היהודית.

לדברי רומן גישר, לווטרנים יש מסורת עשירה ומורשת מרשימה של הקרבה וגבורה וחשוב שצעירים יידעו על כך. גישר מבהיר כי בכוונתו לפעול לייזום מפגשים בין וטרנים לבין בני נוער וצעירים בעיר, ובכך לדאוג להמשכיות המורשת והנחלתה.

גישר: "כאשר מציינים במדינת ישראל את יום השואה והגבורה, הכוונה בין היתר היא גם לגבורתם של יהודים במלחמת העולם השנייה. יהודים שלחמו בנאצים והקריבו את חייהם על מנת לשים סוף לזוועות ולהביא לקיצה את אחת התקופות האפלות ביותר שידע העולם ועל אחת כמה וכמה ידע העם היהודי. לוחמים אלה, הווטרנים, עדיין חיים ביננו וחשוב להעביר את מורשתם לדורות הבאים".

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן