מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

קיץ הכי ישראלי

שם הכתב: ברק גולן

תערוכה ארצית תוצג בבית האמנים בחדרה ותשקף באמצעות היצירות את כל ההיבטים והרגעים היפים והפחות יפים של הקיץ. 

השבוע נפתחת תערוכה קיצית במיוחד, "קיץ הכי ישראלי", תערוכה ארצית-קבוצתית שתוצג בבית האמנים בחסות ראש העיר צביקה גנדלמן והמשנה לראש העיר חדוה יחזקאלי.

לדברי אוצרת התערוכה חוה גדיש, "ישראל מדינה קטנה השוכנת לאורך הים התיכון. בצפון-מזרח הכנרת, במזרח הירדן וים המלח, ובדרום מפרץ אילת. האזור שלנו חם ויבש במיוחד בקיץ והשמש לוהטת. כל זה גורם להיווצרות תרבות קיץ מיוחדת, כאשר בקיץ כולם רצים לים ולבריכה בלבוש מינימאלי, אבל עם כובע טמבל או אחר, כפכפים וקרם שיזוף. רצים להתקרר במים הצוננים, לתפוס בריזה קלה, לשתות הרבה מים ולאכול גלידה, אבטיח, ענבים או סברס".

עם זאת, לאמנים יש עיניים חדות, מתבוננות ובוחנות. הם אמנם יודעים להנציח את רגעי הקסם הם בצילום, בציור, קולאז', ויטראז', פיסול ופסיפס, אך הם קולטים גם את הרגעים הפחות יפים של הרס החופים ובנייה על מצוקי החוף.

גדיש: "בחוף הים ובמים התפתחו משחקים מיוחדים משלנו. למשל מטקות, שבארצות אחרות כלל לא מכירים, משחקי כדור מיוחדים, קפיצה בחבל, קלאס וקפיצות רוחק בין מקלות. החול הלבן שעל חוף הים הוא חומר גלם נפלא לבניית ארמונות ולחפירת תעלות. במים אפשר לשחות, אבל גם לדוג דגים, לשוט בחסקה או בסירות", והעיקר לבטא כל זאת באמצעות האמנות.

האמנים המשתתפים בתערוכה: אברהם אלטרמן, אורלי אריאלי, אנדריאן ז'דרו, ברכה הישראלי, גאולה גל, ד"ר מיכאל פישר, ד"ר שרית שקדי, הדס קריצ'מן, חדוה ביטון, חוה גדיש, חיה הוכמן, טלי קעטבי, יפה וינקר, ליאת גבע אורליך, ליודה אזרוב, מינה ריין, נירה ארמן, סול צ'כנובסקי, סופיה קלסקי ז"ל (מוצגת על-ידי ענת גדיש), פנינה דגן, פנינה שלזינגר, רותי זלצמן, רונה תירם, רחל גור אריה, רמה יאזמה עם ניצן פאר סטורזי, שולמית לוין, שושי אובר, שרון הר פז, ותמונות של פוטו ששי ואחרים המוצגות על-ידי מוזיאון החאן.

התערוכה תוצג מ-11 ביולי עד ה-31 ביולי, בבית האמנים, מתחם יד לבנים בחדרה.

דילוג לתוכן