מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

"צליל" זכה בתחרות ארצית לבנייה ירוקה

בית הספר מחדרה זכה בתחרות הארצית ובפרס כספי שיאפשר לו להקים בתחומו פרויקט ירוק שישלב בתוכו היבטים פיזיים ופדגוגיים כאחד

כתב: ברק גולן

בית ספר "צליל" זכה בתחרות ארצית לבנייה ירוקה שהוביל משרד החינוך בשיתוף המשרד להגנת הסביבה והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה.

התחרות לבנייה ירוקה היא תחרות בבניית פרויקטים סביבתיים לבתי ספר יסודיים המוגדרים ירוקים מתמידים. 30 בתי ספר מרחבי הארץ עלו לשלב הגמר, מתוכם זכו בתחרות 7 בתי ספר אשר יקבלו פרס כספי בסך של 150,000 שקלים כל אחד. הפרס יאפשר לבתי הספר הזוכים להוציא לפועל פרויקט בנייה ירוקה המשלב בתוכו היבטים פיזיים ופדגוגיים כאחד.

מנהל המחוז ד"ר סער הראל בירך את מנהלת בית ספר "צליל" סיגלית יעקובי על זכיית בית הספר בתחרות, ושיבח את בתי הספר שעלו לשלב הגמר וצוותיהם, את מפקחי בתי הספר והשותפים ברשות.

לדברי מנהל המחוז, בתי הספר ייצגו הלכה למעשה את עקרונות הבנייה הירוקה, המספקים את התשתית הראויה להפיכת סביבת הלימודים לבריאה ולאיכותית יותר. משמעות הלמידה בבית הספר בבנייה ירוקה משמעו צמצום החשיפה של התלמידים למזהמים שמקורם במבנה, העצמת האור והאוורור הטבעיים ושיפור חווית השהייה במבנה בית הספר, זאת לצד חשיפה לתכנים סביבתיים וחברתיים מתקדמים.

במשרד החינוך מציינים כי מחקרים שנערכו בבתי ספר ירוקים ברחבי העולם הצביעו על כך שתלמידים נהנים מציונים גבוהים יותר, וכי ניכר צמצום במספר ימי המחלה של צוות המורים והתלמידים כאחד. מבחינה חינוכית, התלמידים הלומדים בסביבה מחנכת ירוקה נחשפים לתכני קיימות מגוונים ומהווים את דור העתיד אשר יצעיד את התחום קדימה.

יצוין כי בית ספר "צליל" הוא בית הספר הראשון בעיר שאף זכה לתעודת הסמכה כ"בית ספר ירוק מַתמִיד", בגין פעילות משמעותית בתחומי חינוך סביבתי והובלת התלמידים והקהילה לאורח חיים מקיים.

התעודה הוענקה בשנת הלימודים שעברה, כאשר בנימוקי הפרס נאמר כי בית הספר קיבל את ההסמכה על "הישגיו המתמשכים בשלושה תחומים: תוכנית לימודים בנושא הסביבה; תרומה לקהילה; שימוש מושכל במשאבים".

במהלך השנים האחרונות השקיע בית ספר "צליל" בשינוי אורח החיים של תלמידיו ושל הקהילה הסובבת על מנת לפתח מודעות לשמירה על הסביבה. נושאי איכות הסביבה והתנהלות ירוקה נכללים בתוכניות הלימוד בכל המקצועות ובדרכי הוראה מגוונות, כך שהתלמידים ילמדו בהנאה, וגם מורי בית הספר עברו הדרכה  כדי להטמיע טוב יותר את תוכנית הלימודים הירוקה.

דילוג לתוכן