מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מפגש שיתוף הציבור לתוכנית ההתחדשות בחפציבה

עם הכנת תוכנית ההתחדשות השכונתית, הכולל פיתוח והסדרת שכונת חפציבה, קיימה העירייה מפגש שיתוף ציבור עם נציגי התושבים להצגת התוכנית ולדיון בפרטיה.

בישיבה נכחו אדריכלית העיר ליטל שלף-דורי, סגנית מנהלת מחלקת תכנון צביה כהן, עורך התוכנית אדר' יגאל צמיר, חלק מצוות עורכי התכנית וכן תושבים משכונת חפציבה. צוות התכנון של התוכנית כולל אדריכלים ואנשי מקצוע בתחומי נוף, תנועה, תשתיות (מים ביוב וניקוז), חשמל ותקשורת, מודדים ועוד.

מטרת הישיבה היא להציג בפני ציבור התושבים ובעלי קרקעות חלופה נבחרת, ולאחר מכן שמיעת הערותיהם והתייחסות לסוגיות השונות.

תוכנית חפציבה מיועדת להביא לשיפור איכות החיים באמצעות שדרוג הנוחות, השירותים וחזות השכונה; שדרוג ערכי הקרקע; הגדלת האוכלוסייה עד 212 יחידות דיור; הגדלת זכויות בנייה
ל-60 עד 70 אחוז; חידוש תשתיות מים, ביוב, ניקוז; שדרוג מערכת הכבישים; הסדרת חניות לכל יחידות הדיור; פיתוח גנים ציבוריים; וכל זאת תוך שמירת הצביון השכונתי.

לתושבים הוצגה החלופה הנבחרת, לפיה השכונה תתוכנן כך שלא יהיה שינוי באופייה. כמו כן  תוכנן חייץ ירוק בין השכונה הקיימת ושכונה חדשה שתוקם בעתיד. עם זאת, כבישים וצירים להולכי רגל ואופניים יחברו את השכונה הקיימת לשכונה החדשה. משאר צדדי השכונה נשמר שטח ירוק העוטף את השכונה.

כביש הגישה הקיים לשכונה יישאר בתוקפו עד אשר תאושר ותיסלל דרך חדשה (דרומה ומזרחה) כחלק מתכנון ייתרת מתחם 21.

בישיבה נדונה אפשרות עיבוי השכונה עד 4 יחידות דיור לחלקה מקורית. הוצגו ארבעה דגמים אפשריים לבינוי, כאשר כל בעל חלקה רשאי לעשות שימוש באחד הדגמים או לתכנן דגם אחר ובתנאי שעומד בהנחיות התוכנית לגבי אחוזי בנייה, גובה, קווי בניין וכדומה.

בניין קיים שאינו עומד בהוראות התוכנית אולם אינו פולש לשטחים ציבוריים כמו דרך ושטח ירוק, לא יסומן להריסה. בכל בנייה חדשה בתחומי המגרש, יש לשמור על עמידה בהוראות התוכנית.

התוכנית כוללת שיקום תשתיות, העתקת מתקן שאיבה לביוב קיים, ביצוע הפקעות שטח בהיקף מינימלי רק לטובת הרחבת הכבישים היכן שנדרש, הסדרת חניות, אפשרות להגדלת חלקות שבהן יש פלישות מזרחה, תוך רכישה של ייתרת השטח מרשות מקרקעי ישראל , אישור השטח הירוק בתוך השכונה ויצירת שטח ציבורי פתוח נוסף על מגרש ריק בבעלות רשות מקרקעי ישראל.

בישיבה העלו נציגי התושבים סוגיות כמו חלקות מקור שפוצלו בפועל למגרשים אך חלוקתם לא נרשמה. כמו כן ביקשו דגמים נוספים על המוצעים, שבהם תהיה התייחסות למצב בשטח שברובו בנויים מבנים דו משפחתיים בקיר משותף.

בתום הישיבה הועברה המצגת המפורטת של התוכנית לידי נציג ועד התושבים, במטרה שהתושבים יבדקו את תכנון המגרשים, כניסה למגרשים קיימים וכדומה, ויעבירו הערותיהם על מנת שיוטמעו בתוכנית.

כזכור, לפני כשנה וחצי נענה משרד הבינוי והשיכון לבקשתו של ראש העיר צביקה גנדלמן לקדם הסדרה של התב"ע בשכונת חפציבה, ואף העביר הרשאה תקציבית לתכנונה.

שכונת חפציבה נוסדה לפני כ-70 שנה על ידי עולים מתימן. מייסדי השכונה קיבלו בתים מחברת "גב ים" מבלי שידעו כי זכויותיהם בקרקע אינן רשומות. כיום מתגוררות בשכונה עשרות משפחות, ולכל אחת שטח של כ-1 דונם. בחלק מהמגרשים נבנו יחידת דיור אחת או שתיים, ובחלקם אף יותר מזה. למרות עשרות השנים שחלפו, עד כה לא הוסדרו זכויות המשתכנים. כמו כן, בהיעדר תב"ע מוסדרת לא ניתן היה להשקיע ולפתח את השכונה.

עם כניסתו של גנדלמן לתפקיד הוא עמד על מצוקת התושבים ופעל מול משרד הבינוי והשיכון, תוך שהוא מבהיר כי מדובר בשכונה ותיקה שנבנתה ללא תב"ע, וכי הדבר גורם לסבל רב לתושבים המייחלים להסדרה.

עם קבלת ההרשאה התקציבית אכן הוכנה תוכנית מקיפה להסדרת סטטוטורית של השכונה, ובעקבות כך יתאפשר פיתוחה.

אדריכלית העיר ליטל שלף-דורי אמרה כי המפגש עם התושבים היה מוצלח ביותר, וכי הם שמחו לקבל מידע על תוכנית ההתחדשות השכונתית הצפויה בחפציבה.

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן