מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מנהלי אגפי חינוך מרחבי הארץ התרשמו מהחדשנות החינוכית בחדרה

עיריית חדרה אירחה מנהלי מחלקות חינוך מכל הארץ, אשר ערכו סיור במוסדות חינוך בעיר ונחשפו לבתי ספר ייחודיים כדוגמת הדמוקרטי, ולפעילויות מיוחדות בבית ספר אילן רמון, טכנודע ועוד.

חדרה נחשבת לעיר המתווה דרך ומקצה משאבים לקידום חדשנות חינוכית. מזה מספר שנים לוקחים המנהלים והמורים בחדרה חלק במעבדת החדשנות בהנחיית ארגון "ערי חינוך", והיו שותפים לפיתוח כיתות 2021 ומודלים חדשניים נוספים ללמידה משמעותית.

ראש העיר צביקה גנדלמן, הממונה גם על תיק החינוך, מוביל את המהלך ביחד עם אגף החינוך ובשיתוף "ערי חינוך". בין היתר תקצב 20 כיתות לעיצוב ואבזור בהתאם למודלים החדשים, וכן מוביל תהליך עירוני של פיתוח ייחודיות בית ספרית, וזאת לקראת פתיחת אזורי רישום.

הסיור נולד בקורס למנהלי אגפי חינוך בהשתתפות מנהלת אגף החינוך לאה אבוטבול, אשר הזמינה את חבריה לקורס לבקר בחדרה, עיר המקדמת חדשנות חינוכית.

הקורס, העוסק בתפקיד מנהל אגף חינוך, ממחיש כי התפקיד המסורתי אשר בעבר התמקד בבירוקרטיה ופתרון בעיות כוח אדם, שיבוצים וכדומה, התפתח לתפקיד המוביל אמירה פדגוגית רשותית ומתווה דרך ושפה חינוכית עירונית.

הסיור של מנהלי אגפי החינוך התמקד בממשקים שבין בית הספר לרשות. המנהלים קיבלו ערכת קלפים עם 8 עקרונות החדשנות של גוגל ותמונות מחדרה, ובכל מקום בו ביקרו דנו בהתאם לעקרון החדשנות של אחד הקלפים.

בין היתר ביקרו בבית הספר הדמוקרטי בברנדס, שהינו הדמוקרטי הראשון בישראל, שם סיפרה אבוטבול על החזון החינוכי של חדרה ועל התהליך החינוכי שהעיר מקדמת.

מנהל הדמוקרטי, המשתתף במעבדת החדשנות,  סיפר על הייחודיות של בית הספר ועל השותפות למהלך העירוני.

בתום הסיור בדמוקרטי המשיכו המנהלים לבית ספר "אילן רמון", שם נוכחו כיצד מחלחלים עקרונות חינוכיים-דמוקרטים לתוך בית ספר ממלכתי רגיל.

מנהלת בית הספר שיתפה בתהליכים הקורים בבית הספר, וסיפרה כי שמים דגש על לומד עצמאי ופיתוח מיומנויות למידה. כך למשל, תלמידי כיתות א' לומדים ביחד במרחב משותף בקבוצות למידה,  כאשר בכל קבוצה יש תלמיד המלמד את שאר הקבוצה, וכן למידה עצמאית דרך משחק, פעילות גופנית, תיאטרון, מחשב, אינטרנט ועוד.

בנוסף ערכו המנהלים סיור באוטובוס במערב העיר כבסיס לדיון על הפיכת המרחב העירוני למרחב חינוכי אחד. זאת על-פי העיקרון שלפיו עיר חינוך רואה במערכת החינוך כלי מרכזי בפיתוח העיר, ובעיר כלי מרכזי בפיתוח מערכת החינוך.

התרשמות מיוחדת הביעו המנהלים בביקורם בטכנודע חדרה, הממוקם בשכונת גבעת אולגה.

מנהל הטכנודע ד"ר גדי מדור סיפר איך הכל התחיל מחלום קטן שילדי העיר לא ייאלצו לנסוע לטכנודע בחיפה ולכן הוקם למענם הטכנודע בשכונת גבעת אולגה. כיום מהווה הטכנודע מרכז מרשים עם טכנולוגיות מתקדמות, אליו מגיעים ילדים, בני נוער ומבוגרים, ואף סטודנטים לרפואה המרחיבים השכלתם ביחידה לסימולציה רפואית.

בתום הביקור שיבחו המנהלים את הקשר האישי של לאה אבוטבול עם בתי הספר, והביעו התרשמותם מהחדשנות החינוכית שמובילה העיר. חלקם כבר הודיעו כי ישלחו את הצוותים  החינוכיים בעירם לסיור השראה בחדרה.

 

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן