מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מוזיאון החאן בתערוכה בכנסת

מוזיאון החאן לתולדות חדרה השתתף בתערוכה "אוצרות מוזיאוני ישראל", המציגה באמצעות תרבות ואמנות את סיפורה של המדינה ב-70 שנותיה. 

מוזיאון החאן לתולדות חדרה השתתף בתערוכה ייחודית שהוצגה בכנסת "אוצרות מוזיאוני ישראל".

התערוכה הוצגה לציון 70 שנה לישראל, בשיתוף פעולה של איגוד המוזיאונים והכנסת, ובהשתתפות עשרות מוזיאונים מכל רחבי הארץ, בניהם כאמור גם מוזיאון החאן מחדרה.

כל מוזיאון בחר פריט ייחודי שאותו הציג בתערוכה, וביחד נוצר שילוב של יצירות, מקבץ ייחודי וחד פעמי של נכסי תרבות ואמנות מ-70 שנות המדינה.

את התערוכה פתח בחגיגיות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. לדבריו, הפריטים המוצגים בתערוכה מהווים פסיפס תרבות ואמנות ישראלי ממנו עולה סיפורה של המדינה ב-70 שנות קיומה, ומציג ואת עומקם של השורשים ואת החיבור למדינה.

טקס הפתיחה התקיים במעמד יו"ר איגוד המוזיאונים נאוה קסלר, אוצרת התערוכה פרופ' דנה אריאלי, אוצרת הכנסת, מנהלים ואוצרי מוזיאונים מרחבי הארץ, אמנים ובני משפחותיהם, ואורחים נוספים. את חדרה ייצגו מנהלת מוזיאון החאן דורית גורן, יו"ר עמותת המוזיאון צ'קלה גולדפינגר, וצוות המוזיאון.

המוצג שבחר מוזיאון החאן להציג בתערוכה במשכן הכנסת הוא האלבום שהוענק כהקדשה לעמנואל כוכבי.

כוכבי נולד במושבה חדרה בשנת 1903 לאביו שמואל ישראל שטרנין ולאימו פרידה בת שאול רוטמן, ממייסדי חדרה. הוא שימש מורה במוסד שהיה בחפציבה שליד חדרה (חוות חפציבה כיום) ליתומי הפרעות, מייסודו של ישראל בלקינד. בנוסף עבד כמזכיר במרכז "בני בנימין" בתל אביב. משנת 1926 ואילך שימש כמזכיר ועד המושבה וחבר ועדת הביטחון, ובהמשך כמזכיר במועצה המקומית חדרה.

האלבום, העשוי כריכת עור בסגנון בצלאל שעליה מוטבע בלוח נחושת דיוקנו של הרצל, הוענק לו כשי בשנת תש"ח ביום האזכרה השנתי למותו של הרצל, כ' בתמוז, ממפקדי וחיילי פלוגה ג' גדוד נפתלי במעמד נבחרי הציבור ברחבת בית המועצה המקומית חדרה (נבנה בשנת 1928).

האלבום עשוי כריכת עור ובתוכה מוטבע בלוחית נחושת דיוקנו של הרצל המעוטר במסגרת מוזהבת בציון בית היוצר "בצלאל", שמו של הרצל והעיר ירושלים.

 

דילוג לתוכן