מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

מודים לראש העיר על הכבוד שחלק לאימם אסירת הציון

בני משפחתה של מוצ'יט מקונן ז"ל, אסירת ציון יוצאת אתיופיה שהלכה לעולמה, ביקרו בלשכתו של ראש העיר צביקה גנדלמן והודו לו על הכבוד שחלק לאימם כאשר הגיע לאזכרה במלאת שנה למותה וכאשר העניק תעודה לזכרה בטקס הוקרה עירוני. בני המשפחה הגיעו ללשכת ראש העיר בליווי יועץ ראש העיר לקידום יוצאי אתיופיה גדי מהרט, ומספר פעילים בני העדה.

בני המשפחה, ביניהם בנה של מקונן ז"ל נגה ברהנו סמו, ושניים מנכדיה, העניקו לראש העיר תמונה שצולמה בעת ביקורו אצלם, והביעו התרגשותם מהדברים החמים שנשא באותו מעמד על פועלה של האם כאסירת ציון.

בישראל חיים כ-600 אסירי ציון יוצאי אתיופיה, כ-30 מתוכם חיים בחדרה. כיום מאוגדים רובם בארגון "אסירי ציון, משפחות הרוגי מלכות ונעדרים יוצאי אתיופיה (ע"ר)" שהוקם בשנים האחרונות במטרה לפעול להכרה בהם כאסירי ציון והרוגי מלכות, לפעול להגברת המודעות בקרב אזרחי המדינה למורשת העדה האתיופית בכלל ולמורשת אסירי ציון, הנעדרים והנספים.

מדובר ביהודים שהושמו בכלא בין השנים 1974 עד 1988 באשמת פעילותם הציונית להעלאת בני העדה לישראל. פעילים רבים אשר הקדישו את חייהם להגשמת החלום של עליית יהודי אתיופיה לישראל הושלכו לכלא באתיופיה ובמדינות שכנות, ביניהן סודן, וריצו תקופות מאסר ממושכות.

האסירים עברו בכלא עינויים אכזריים וספגו השפלות קשות על רקע יהדותם ופעילותם למען יהדות אתיופיה. חלק מהאסירים מצאו מותם בכלא, ואלה ששרדו הצליחו לעלות לישראל.

בתעודה שהעניק ראש העיר גנדלמן באזכרה במלאת שנה למותה של מקונן ז"ל, נאמר: "תעודה זו מוענקת לזכרה של אסירת ציון מקונן מוצ'ט, כהוקרה על הקרבתה להגשמת החלום הציוני, מעורבותה בעליית יהודי אתיופיה לישראל, תרומתה לעיצוב אופייה של מדינת ישראל כביתם של יהודי כל העולם, וחלקה בהגברת המודעות למורשת העדה האתיופית ולמורשת אסירי ציון, הנעדרים והנספים".

בנוסף לכבוד שחלק באזכרה, העניק ראש העיר תעודה על-שמה של מקונן ז"ל גם בטקס ההוקרה הרשמי שקיימה עיריית חדרה ביוזמתו ובהובלתו לאסירי ציון יוצאי אתיופיה.

לדברי גנדלמן, "אסירי ציון יוצאי אתיופיה נלחמו על זכותם ועל זכות יהודים אחרים לעלות לארץ ישראל, ושילמו על כך בסבל רב. הם נכלאו, עברו עינויים קשים, חלקם אף מצאו את מותם, והכל בגלל פעילותם להעלאת יהודים לישראל. המעט שאנו יכולים לעשות הוא להביע את תודתנו והוקרתנו, ולהבטיח שפעילותם לא תישכח".

העלו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן