מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

ישיבת מועצה ראשונה באולם "אחד העם"

בית הספר "אחד העם" המשוחזר משמש כמרכז מבקרים לתולדות העיר ובנוסף מחדש את ימיו כאולם לישיבות המועצה.

באווירה חגיגת קיימה מועצת העיר ישיבת מועצה ראשונה באולם רחב הידיים של בית ספר "אחד העם", שהיה בית הספר הראשון בחדרה ועבר בשנה האחרונה עבודות שיקום נרחבות לשימורו.

בית הספר נפתח לראשונה בשנת 1922 על-ידי הנציב הבריטי סר הרברט סמואל, כלל שלושה חדרי כיתה וחדר אחות, והיווה סמל למאבק המייסדים על אדמת ארץ ישראל וחשיבותו של חינוך הילדים כמפתח לחוסנו החברתי תרבותי של היישוב בארץ ישראל.

עם השנים הפך המבנה לחורבה חסרת שימוש, ולאחר עבודות שיקום ושחזור ישמש כמרכז מבקרים שיספר את סיפורה של המושבה חדרה, באמצעות מיצג אורקולי מרשים, תצוגות, מסמכים, תמונות, ועוד. מאחר שהמבנה שימש בעבר גם כמקום הכינוס של ועד המושבה אשר קיים שם את ישיבותיו, הוחלט לשחזר ימיו כקדם ולקיים בו גם את ישיבות מועצת העיר.

בפרויקט השתתפו, בנוסף לעיריית חדרה, גם אגף מורשת במשרד ראש הממשלה והחברה הממשלתית לתיירות. ניהול הפרויקט בוצע על-ידי הקרן לפיתוח חדרה בראשות מנכ"ל הקרן עו"ד לירון גולדנברג, ומוזיאון החאן בניהולה של דורית גורן שימש כאוצר של הפרויקט. ניהולו של המבנה המשוקם הופקד בידי חברת התיירות "נחלים".

האולם המחודש מצויד באמצעים טכנולוגיים, כמו מערכת הגברה משוכללת עם מיקרופון מובנה לכל חבר מועצה, מערכות נוכחות והצבעה אלקטרוניות, מרכזי המציג שאילתות, הצעות לסדר ומסמכים העולים לדיון על שולחן המועצה, ועוד.

על הקיר החיצוני של המבנה, הפונה אל הגן המטופח, הותקן מסך גדול המקרין בשידור חי ובזמן אמת את מהלך הישיבה. בגן הותקנו ספסלי ישיבה לנוחות הציבור המעוניין לצפות בישיבות המועצה. יצוין כי מלבד ההקרנה על המסך בזמן אמת, ממשיכה העירייה לשדר בשידור חי את ישיבות המועצה גם בדף הפייסבוק העירוני.

בפתיחת הישיבה הוסבר כי "אחד העם" הינו אחד ממרכזי המבקרים היפים בארץ, עם  תצוגה המתעדת את דרכו האידיאולוגית של בית הספר אשר הוקם על ידי ועד המושבה, על ציר הזמן מאז ועד היום. ההחלטה לשמר את בית הספר ולחדשו גם כבית לישיבות מועצת העיר, מדגישה את תפקידו הערכי חינוכי של בית הספר בחיי המושבה, בתקווה שהשילוב של חינוך, דמוקרטיה ושלטון מקומי יהווה תחילתו של שיח חדש, מכבד ומכובד.

 

 

דילוג לתוכן