מקומונים בשרון מקומונים בנתניה מקומונים בחדרה מקומונים בקרית השרון פולג ימים השבת בנתניה

ברוכים הבאים לבית הספר הראשון בעיר

בתום עבודות השיקום והשימור נחנך מבנה בית הספר "אחד העם", אשר ישמש כמרכז מבקרים תולדות העיר וישחזר את ימיו כאולם ישיבות המועצה

 

בטקס מרגש ורב משתתפים, שהתקיים ביום הולדתה ה-127 של חדרה, נחנך מבנה בית הספר "אחד העם", שהיה בית הספר הראשון בעיר ועבר בשנה האחרונה עבודות שיקום נרחבות לשימורו.

שורות של תלמידי "אחד העם" בהווה, ובידיהם דגלים, קבלו את פני הבאים ותרמו רבות להתרגשות בכניסה למבנה.

בגזירת הסרט למבנה המשוקם התכבדו ראש העיר צביקה גנדלמן, ראש אגף מורשת במשרד לענייני ירושלים ראובן פינסקי, סגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי, סגן ראש העיר רומן גישר, מנכ"ל העירייה יעקב זיגדון, מנכ"ל הקרן לפיתוח חדרה לירון גולדנברג. בקביעת המזוזה התכבדו חבר הנהלת העיר הרב בנצי נורדמן, והמשנה לראש העיר בועז ביטון. בטקס החנוכה השתתפו חברי מועצת העיר, חברי הנהלת הקרן לפיתוח חדרה, נציגי החברה לפיתוח תיירות חדרה "נחלים", נציגי מוזיאון החאן, רבנים, ותיקי העיר, תלמידי העבר של בית הספר, ואורחים רבים אחרים.

בית הספר נפתח לראשונה בשנת 1922 על-ידי הנציב הבריטי סר הרברט סמואל, כלל שלושה חדרי כיתה וחדר אחות, והיווה סמל למאבק המייסדים על אדמת ארץ ישראל וחשיבותו של חינוך הילדים כמפתח לחוסנו החברתי תרבותי של היישוב בארץ ישראל.

עם השנים הפך המבנה לחורבה חסרת שימוש, ובהנחיית ראש העיר צביקה גנדלמן הוחלט לשקמו ולהפכו למרכז מבקרים שיספר את סיפורה של המושבה חדרה, באמצעות מיצג אורקולי מרשים, תצוגות, מסמכים, תמונות, ועוד. מאחר שהמבנה שימש בעבר גם כמקום הכינוס של ועד המושבה שקיים שם את ישיבותיו, הוחלט לשחזר ימיו כקדם והוא ישמש כאולם לישיבות מועצת העיר.

בתקצוב הפרויקט, שעלותו כ-6 מיליון שקלים, השתתפו אגף מורשת במשרד ראש הממשלה והחברה הממשלתית לתיירות בגובה 1.8 מיליון והשאר במימון עירוני. ניהול הפרויקט בוצע על-ידי הקרן לפיתוח חדרה בראשות מנכ"ל הקרן עו"ד לירון גולדנברג; מוזיאון החאן בניהולה של דורית גורן שימש כאוצר של הפרויקט, ואת עבודות השימור ביצעה חברת "האחים סרהנגי" אשר מתמחה בעבודות שימור. את פרויקט ליוותה מטעם העירייה סגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי הממונה על תיק שימור אתרים. ניהולו של המבנה המשוקם הופקד בידי חברת התיירות "נחלים".

ראש אגף מורשת, ראובן פינסקי, הביע התרגשות מהמעמד ואמר שעבודת השימור התבצעה באופן יפה במיוחד, שיהווה קריאת כיוון לפרויקטים משותפים נוספים. פינסקי שיבח את ראש העיר, ואמר שרבים היו מעדיפים למכור את הקרקע כנכס נדל"ן, ואילו ראש העיר בחר להשקיע מיליונים כדי לשמר ולשקם את המבנה לטובת הציבור, וזה מעשה גדול.

ראש העיר, שבעצמו היה תלמיד "אחד העם", הודה כי "מרגע שאני עובר בשער אני חוזר להיות התלמיד שהגיע לכאן בפעם הראשונה, ונכנס בחרדת קודש למקום שבו עיצבו את הילדות שלנו ועיצבו את האנשים המבוגרים שהפכנו להיות".

ראש העיר הדגיש כי "אחד העם" הוא לא רק בית חינוך, אלא חלק מההיסטוריה של העיר חדרה, ועד היום שורה עליו רוח של חלוציות, עוד מהימים שבהם למדו בו ילדיהם של מייסדי העיר, מייבשי הביצות וסוללי הדרכים. "כשאנחנו מגיעים לכאן, לבית הספר שלי, עומדים לנגד עיניי הערכים שעליהם חינכו אותנו כאן, בין היתר ערכים של תרבות דיון, של דמוקרטיה ושל יכולת שכנוע הדדית. השילוב הזה של חינוך, דמוקרטיה ושלטון מקומי יהיה גם הבשורה של חדרה. מכאן יתחיל שיח חדש".

סגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי ציינה כי במהלך השיקום הקפידו לשמר ככל הניתן את המבנה המקורי, כולל אריחים, רעפים, חלונות, דלתות, הלוח ההיסטורי, הטיח המקורי, הגזוזטרה, השלט המשונן, קירות הכורכר ושחזור גינת הירק.

יחזקאלי: "המקום ישמש  אחד ממרכזי המבקרים היפים בארץ ויהיה בית לישיבות מועצת העיר עם  תצוגה המתעדת את דרכו האידיאולוגית של בית הספר אשר הוקם על ידי ועד המושבה, וינוע על ציר הזמן מאז ועד היום. ההחלטה לשמר את בית הספר, מדגישה את תפקידו הערכי חינוכי של בית הספר בחיי המושבה. אהבת הארץ ובניינה, ערך עבודת האדמה, הנחלת המסורת והחייאת השפה העברית נמנו על האידאלים החלוציים של התקופה ומעידים על כך שעבור מקימי המושבה ונבחרי הציבור שלה היה החינוך ערך עליון".

לדבריה, רשימת אתרי השימור בעיר חדרה ארוכה ומקפלת בתוכה את ההוויה הייחודית של עם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל. "העיר חדרה גאה בשימור אתרי מורשת, כולל מוזיאון החאן, בית פיינברג, בית קוטלר, בית רם, הקיוסק ההיסטורי, מגדל המים, וכעת גם בית הספר ההיסטורי אחד העם", אמרה יחזקאלי.

 

 

דילוג לתוכן