בצל החשש להתלקחות בחזית הצפונית: אלפי מקלטים משותפים שופצו בכל רחבי הארץ מאז תחילת המלחמה במסגרת פרויקט "עיר מקלט"

0 0

עד כה שופצו יותר מ-2000 מקלטים בעשרות רשויות בצפון, במרכז ובדרום | ״מקלטים  רבים לא מוכנים לשהייה ממושכת, חייבים לנצל את הזמן שנותר להשמשת כמה שיותר מקלטים״, אומרים יוזמי הפרויקט

למעלה מ-2000 מקלטים משותפים שופצו במהלך בזק בעשרות יישובים בכל רחבי הארץ – מאז יצא לדרך פרויקט "עיר מקלט" לפני כחמישה שבועות. המטרה של פרויקט "עיר מקלט" היא להסדיר כמה שיותר מקלטים לקראת אפשרות של התרחבות המלחמה ולאפשר מרחב בטוח לדיירי הבניינים שלא נבנו בהם ממ"דים, בעיקר בשכונות המוחלשות. עם פרוץ המלחמה בדרום, יזמו ארגון "עושים שכונה", הארגון הבריטי JNF-UK יחד עם קרן קימת לישראל מהלך מקיף למיפוי והשמשת המקלטים המשותפים ביישובי הצפון למקרה של פתיחת חזית שניה, שצפויה לכלול מטחי טילים כבדים לעבר העורף הישראלי. בהמשך, ולאור הצלחת המהלך בצפון, הוחלט להרחיב את הפרויקט לערים נוספות במרכז ובדרום ולהתאימם לשהייה ממושכת. 

בישראל כ-53 אלף מקלטים פרטיים משותפים שנותנים מענה ל-1.3 מיליון איש. 50% מהמקלטים בשכונות המצוקה מוגדרים ״בלתי שמישים לחירום״,  70% במצב הזנחה,  20% מהם במצב של השתלטות דיירים ו-10% מהם עם בעיות תשתית. במהלך מבצע שומר החומות ב-2021 הובילו "עושים שכונה" יחד עם  ארגון JNF UK את השמשתם של מאות מקלטים במרחבים משותפים בשכונות המוחלשות בערים בדרום ובמרכז, ששירתו 20 אלף תושבים. במהלך העבודה, התגלו ממצאים מבהילים של מקלטים שהפכו למחסנים, מלאים בזבל וגרוטאות, לעיתים מנותקים מחשמל וברמת תחזוקה ירודה מאוד, מה שהותיר את הדיירים והילדים שהיו תחת אש וטילים ללא מרחב מוגן.

במסגרת פרויקט המקלטים מופו 7300 מקלטים משותפים והשתתפו בו יותר מ-4000 מתנדבים, בהם בני נוער מקומיים וחניכי מכינות. כמו כן, בוצעו עבודות חשמל ב-700 מקלטים. עם זאת, ולמרות היקף המקלטים הגדול שטופל, עדיין זקוקים ב"עיר מקלט", למתנדבים כדי להשמיש 1500 מקלטים בכל רחבי הארץ. "מקלטים  רבים לא מוכנים לשהייה ממושכת, חייבים לנצל את הזמן שנותר להשמשת כמה שיותר מקלטים", אומרים יוזמי הפרויקט. "תודה למתנדבי 'עיר מקלט' שבאו וניקו לנו את המקלט ופינו ממנו. בזכותם נוכל לרדת למקלט עכשיו במצב הנוראי שבו אנחנו נמצאים. אנחנו אחרי גראד שנפל לנו קרוב לבניין. כל החלונות התנפצו. והיום אנחנו יכולים להרגיש הרבה יותר בטוחים בזכותם", סיפרה יונית אלגזר מאשדוד.

את פרויקט "עיר מקלט" ייסדו ארגון עושים שכונה ומובילים אותו יחד עם הארגון הבריטי JNF UK, קרן קימת לישראל וארגון Giving Group Community ושותפים בו שורה ארוכה של ארגונים ובהם: החברה למתנ"סים ומועצת המכינות הקדם צבאיות, סח״י, מתן-משקיעים בקהילה, קרן רודרמן, שתלתם ניגונים, קרן הפדרציות צפון אמריקה (JFNA), הפדרציה היהודית של לוס אנג'לס, קרן אוריין, תורמים פרטיים מכל העולם, משרד השיכון והבינוי. "שמואל חייק, יו"ר JNF UK:  "בימים קשים אלה שעוברים על מדינת ישראל, ארגון JNF UK מוביל פרויקט חירום מציל חיים להכשרת אלפי מקלטים משותפים בכל רחבי הארץ. לפרויקט הזה יש חשיבות קריטית לביטחון של העורף הישראלי שעלול להיפגע באופן קשה. זהו פרויקט משנה מציאות שנועד לאפשר מרחב מוגן לכל אדם".

שלמה למפרט, מייסד "עושים שכונה": "אנו בתקופה קשה, כזו שמדינת ישראל לא ידעה כמותה. לצד הגבורה של לוחמנו, קיימת עשייה נוספת, גבורה אמיתית, של חבר'ה שקמים כל בוקר לסייע לכמה שיותר אנשים ולהבטיח את ביטחונם במקלטים, בכל רחבי הארץ. אנו מפעילים את פרויקט "עיר מקלט", יחד עם JNF UK, קק"ל ישראל, GGC וגופים רבים נוספים, במטרה להגיע ל- 4,000 המקלטים שזקוקים לפינוי והשמשה, בבניינים הפרטיים בערים הצפוניות והדרומיות  בישראל, ובעזרתם של אלפי מתנדבים. אני גאה במתנדבים ובשותפים הרבים שחברו יחדיו, על איחוד הכוחות, הפעולה המהירה ועשייה מצילת חיים"

יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה-לוסקי: "בשעה קשה זו, לאחר מתקפת הדמים על יישובי הדרום ולאור החשש מהתרחבות המלחמה לצפון, קרן קימת לישראל ושותפינו בארגונים נוספים פועלים באופן מידי להשמשת מאות מקלטים ביישובי הצפון. יחד עם מאות מתנדבים נפלאים שעזבו הכול כדי לסייע, אנו מגיעים אל המקלטים המשותפים ודואגים להכינם לשעת חירום בהקדם האפשרי. נמשיך לעמוד לצד תושבי הצפון והדרום הגיבורים במהלך המערכה ואחריה".

ארי צוקרמן, יו"ר החברה למתנ"סים: "מדינת ישראל נמצאת בימים קשים ומאתגרים. בחברה למתנ"סים נרתמנו באופן מיידי למאמץ המלחמתי בחזיתות שונות, בדרום ובצפון, ויחד עם ה- JNF UK ושותפים נוספים, הובלנו פעולה מהירה של הכשרת מקלטים ואבזורם באיזור הצפון. ברצוני להודות גם לאלפי המתנדבים הנמצאים בשטח מדי יום ומבצעים את הפעילות במסירות מדהימה".

אבישי ברמן, מנכ"ל מועצת המכינות: "מועצת המכינות, עם אלפי חניכיה וחניכותיה, מגויסת למשימות האזרחיות מיום המלחמה הראשון- בחקלאות, בתעשייה, באתרי המפונים ובאתגרים רבים אחרים. 'עיר מקלט' הוא פרויקט לאומי מציל חיים וזו זכות להיות חלק ממנו. אני גאה בחניכי המכינות הקדם צבאיות ובצוותים החינוכיים שהתגייסו לפרויקט ועובדים במרץ מערי הצפון ועד הדרום".

קרדיט: JNF UK

Related Post

עיריית חדרה מתרגלת חירום

Posted by - 7 באוקטובר 2021 0
השבוע (א, 3.10.21) התקיים תרגול סימולטור העורף בבסיס פיקוד העורף ברמלה בהשתתפותם של מאות מעובדי עיריית חדרה כחלק מהערכות שנתית…

נוהגות לרחוק

Posted by - 12 באוגוסט 2021 0
במסגרת מיזם ייחודי המתקיים לראשונה בבית קרן בחדרה, בשיתוף עם אגף הרווחה, עמותת קרן לחיים וקרן 'שסטוביץ', נערות מהבית החם…

חזקים מול הטרור

Posted by - 29 במרץ 2022 0
פיגוע טרור בעיר חדרה השבוע הכה תדהמה וכאב. בפיגוע נהרגו שני לוחמי מג"ב. מ"מ ראש העיר חדרה  בפועל כינס הערכת מצב מיוחדת בעיר במקביל נפתח קו חם לסיוע נפשי לתושבים, תוגברה האבטחה בכל מוסדות החינוך ״הלב שלנו עם המשפחות השכולות שאיבדו את יקיריהם בפיגוע הקשה. אנו שולחים ברכת החלמה מהירה לפצועים. תגברנו את כוחות הביטחון במוסדות החינוך, גני הילדים ובמקומות המרכזיים בעיר כדי להחזיר לתושבי חדרה את תחושת הביטחון. עם כל הקושי שבדבר, חדרה תשמור על שגרה מלאה בעיר ורציפות תפקודית למרות הפיגוע ההרסני. זוהי העוצמה והחוסן שלנו שנדרשים בשעה הזו. חדרה חזקה ביחד״, כך אמר ניר בן חיים, מ"מ ראש עיריית חדרה בפועל, לאחר הפיגוע הרצחני שהתרחש בעיר ביום ראשון בערב ובמסגרתו נהרגו שני לוחמי מג"ב, רש"ט שיראל אבוקרט ורש"ט יזן פלאח, ונפצעו חמישה נוספים. מיד עם הדיווח על האירוע הקשה, ולאחר שביקר במקום וקיבל עדכון מהמשטרה וכוחות הביטחון, כינס בן חיים הערכת מצב מיוחדת, ובה התקבלו ההחלטות על התנהלות כל הגורמים העירוניים במטרה להשיב את השקט לעיר ואת תחושת הביטחון לתושבים. במקביל הואר בניין העירייה בצבעי הדגל כחול ולבן. ההחלטות המשמעותיות שהתקבלו היו לפתוח קו חם פעיל במוקד העירוני 106 שמאויש על ידי פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, לטובת תושבי ותושבות העיר שחשים חרדה. ביום שני בבוקר תוגברה האבטחה בסביבת גני הילדים ומוסדות חינוך, ולצורך כך הוסטו כלל כוחות הפיקוח והשיטור העירוניים. ביום שני גם הופעל קו חם להורים ולתלמידים בעיר למתן מענה רגשי ונפשי מטעם השירות הפסיכולוגי. בדיון משותף עם הנהלת המחוז במשרד החינוך הונחו הצוותים החינוכיים לפתוח את יום הלימודים במוסדות החינוך בשיח חינוכי עם התלמידים והתלמידות להפגת חששות ועידוד רוחם. בכל מוסדות החינוך בעיר נערכה פעילות חינוכית בעקבות הפיגוע ובחלק מבתי הספר הוקמו פינות זיכרון לזכרם של ההרוגים. כמו כן, הוצבה פינת זיכרון בכניסה לבניין העירייה. הנהגת העיר הגיעה ביום שלאחר הפיגוע למרכז הרפואי הלל יפה לבקר את הפצועים ולחזק את בני המשפחה. כמו כן, נציגי עיריית חדרה השתתפו בהלוויות ההרוגים. בהנחיית ראש העיר בפועל, העיר חזרה לשגרת חיים, וכל האירועים התקיימו כפי שתוכננו. בין היתר, נערך מופע מיוחד לאזרחים הוותיקים במסגרת חודש האישה בכיכובה של מירי אלוני. ראש העיר בפועל, יחד עם מ"מ ראש העיר מלכיאל אלבז וסגני ראש העיר שלמה בוזגלו ורומן גישר, הגיעו לאירוע, שוחחו עם התושבים וחיזקו אותם וכמובן שלחו ברכת החלמה מהירה לפצועים ותנחומים למשפחות השכולות. אלוני עצמה הקדישה שיר לזכרם של הרוגי הפיגוע. בימים האחרונים מגיעים לכיכר המשטרה תלמידים ובני נוער, ומדליקים נרות זיכרון לזכרם של ההרוגים. עוד התקיים ערב שיח עם חניכי ומדריכי תנועות הנוער, בו שוחחו על הפיגוע והתחושות הקשות בעקבותיו. בעקבות הפיגוע, אחת המסקנות של בן חיים הייתה כי חדרה חייבת להיות מרושתת במצלמות בפריסה רחבה. מ"מ ראש העיר בפועל פנה לשרת הפנים איילת שקד, בבקשה לקדם את הנושא במהירות האפשרית.…

חוגגים סיגד בחדרה

Posted by - 4 בנובמבר 2021 0
בשבוע שעבר החלו לציין בחדרה את חג הסיגד בסימן 30 שנה למבצע שלמה |  אירוע הפתיחה נערך באשכול פיס בהובלת…
כלי נגישות