זכוכית משוריינת לביטחון ברמה הגבוהה ביותר

9 0

הזכוכית הינה חומר שקוף, דק וברוב הפעמים דקורטיבית, שמתאים מאוד לעיצוב פנים וחוץ. האם ידעת שבנוסף לתכונות הדקורטיביות הללו, ניתן להפוך את הזכוכית לאחד החומרים החזקים והעמידים ביותר? בתהליך עיבוד זכוכית 'מחסמים' את חומר הגלם, ויוצרים זכוכית משוריינת שנחשבת ליעילה במיוחד במקרים בהם נדרשת רמת בטיחות גבוהה מהרגיל.

במדינה כמו שלנו שבה הביקוש לביטחון לא מסתיים אף פעם, נראה שימוש נרחב בזכוכית המשוריינת; אם ברכבים צבאיים או משטרתיים, במגנים בהם משתמשים לוחמי משטרה ואנשי מקצוע אחרים, ואפילו באוטובוסים באזורים מסוימים בארץ. בנוסף, נעשה שימוש בזכוכית זו במעבדות מסוכנות, במפעלים ובחדרי בטחון. אכן, אין ספק שזכוכית חזקה שכזו היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו כאן.

מהי בעצם זכוכית משוריינת

זכוכית משוריינת שומרת קודם כל על תכונת השקיפות שלה, כך שניתן לצפות דרכה בקלות ובאופן חד וברור. מצד שני, היא גם מעניקה לאדם בטיחות מרבית מפני פגיעה מאובייקטים שנעים במהירות ובעוצמה רבים (למשל, קליעים). מכון התקנים אישר סוגים שונים של זכוכית למטרות מיגון:

  • זכוכית מחוסמת – זוהי זכוכית מיוחדת המיוצרת בעזרת תהליך חימום וקירור שהופך אותה לחזקה מאוד, פי כמה וכמה מזכוכית רגילה. במידה והמשטח נפגע, הזכוכית הזו תתנפץ לרסיסים קטנים שבניגוד לזכוכית הרגילה, אינם חדים.
  • זכוכית רבודה – זוהי זכוכית רב שכבתית; שתי שכבות של זכוכית מודבקות זו לזו באמצעות חומר מיוחד שלא מאפשר התפזרות של רסיסים. בסוג זה ניתן לשלב גם זכוכית מחוסמת ולהפוך את התוצר הסופי לאיכותי וחזק אפילו יותר.

ישנם סוגים אחרים של זכוכית, כדוגמת זכוכית מרושתת או מחוזקת שאינם מאושרים על ידי מכון התקנים כבטיחותיים ברמה הגבוהה ביותר. בכל מקרה מומלץ (גם אם אין באמת צורך בזכוכית בטיחותית), להעדיף את הזכוכית המחוסמת או הרבודה על פני הזכוכית הרגילה, פשוט כי הן נחשבות לעמידות יותר ובמקרה של התנפצות ופגיעה, אין סכנה לעוברי אורח.

איך זה עובד?

שאלה נהדרת! הרי מדובר בזכוכית, וגם אם זו זכוכית משוריינת איך אפשר להיות בטוחים שהיא באמת תגן עלינו? ובכן, הבה נפשט את העניין; נניח שאנחנו בשיאו של משחק בייסבול עם החבר'ה בשכונה וכעת מגיע תורנו לתפוס את הכדור שנזרק אלינו במהירות שיא. אם נשאיר את היד שלנו במקומה, סביר שלא נצליח לתפוס את הכדור והוא פשוט ימשיך הלאה.

באופן טבעי, היד שלנו תנוע בכיוון הכדור וכשזה יפגע בה, התנועה שלנו תספוג את הפגיעה ותאפשר לנו לאחוז אותו טוב יותר. החומרים הפלסטיים המשולבים בתוך זכוכית משוריינת עושים בדיוק את התפקיד הזה; כשפוגע בזכוכית אובייקט, הם נעים יחד עם עוצמת הפגיעה, סופגים אותה ומפזרים אותה על פני השטח. בהתאם, ישנן רמות שונות של זכוכיות משוריינות שמסוגלות לעמוד בפני פגיעות ברמות שונות, בעוצמות שונות ובמהירויות שונות.

Related Post

עבודה בעגלות אחרי צבא

Posted by - 22 ביולי 2021 0
ללא מעט צעירים אחרי צבא תוהים מה כדאי להם לעשות. ישנם כאלה שלא מוותרים על טיול גדול של אחרי צבא,…

"עונת הרחצה נפתחת"

Posted by - 15 באפריל 2024 0
עיריית נתניה הקדימה את פתיחת העונה ופתחה בתאריך 9.4 ארבעה חופים לרווחת התושבים – סירונית א' (סוכה הפתוחה לאורך כל…

מכנסי עבודה לגברים: הדגמ"ח

Posted by - 29 באפריל 2021 0
ראשי התיבות הללו, דגמ"ח, הפכו כבר מזמן למילה אחת, והרבה אנשים שכחו בכלל את משמעותה. בתור הבחירה הראשונה כמכנסי עבודה…
כלי נגישות