זכויות נכים

6 0

ככל שהעולם הופך ליותר ויותר דיגיטלי, הדרך בה אנו מתקשרים זה עם זה משתנה. זה יכול להיות בעל השפעה עצומה על אנשים עם מוגבלויות מכיוון שלעתים קרובות הם אינם מסוגלים להשתתף בחברה מכיוון שהם אינם מסוגלים להשתמש בטכנולוגיות מסוימות או לגשת לחללים מסוימים.

אמנת האו"ם לזכויות אנשים עם מוגבלות (UNCRPD) קובעת כי לאנשים עם מוגבלות יש זכויות לחיות באופן עצמאי, להיכלל בחברה ולהשתתף בתהליכי קבלת החלטות. כמו כן, נכתב כי מדינות צריכות לספק נגישות לאנשים עם מוגבלויות ולקחת בחשבון את צרכיהם בעת תכנון מבנים, מערכות תחבורה ומערכות מידע.

תנועה לזכויות נכים

התנועה לזכויות הנכים היא תנועה חברתית שמטרתה להבטיח שוויון הזדמנויות וגישה שווה לזכויות אדם בסיסיות לאנשים עם מוגבלות, כך גם אנחנו המרכז לזכויות נכים פועלים.

בארצות הברית, חוקי זכויות נכים נועדו להבטיח שלאנשים עם מוגבלות יש את אותן זכויות אזרח לאלו ללא מוגבלות.

חוק האמריקנים עם מוגבלויות משנת 1990 (ADA) אוסר על אפליה של אנשים עם מוגבלות בתעסוקה, תחבורה, התאמות ציבוריות, תקשורת ופעילויות ממשלתיות. חוק זה מבטיח שאנשים עם מוגבלות יוכלו להשתתף באופן מלא בחברה.

חוק האמריקנים עם מוגבלויות משנת 1990 (ADA) אוסר על אפליה של אנשים עם מוגבלות בתעסוקה, תחבורה, התאמות ציבוריות, תקשורת ופעילויות ממשלתיות. חוק זה מבטיח שאנשים עם מוגבלות יוכלו להשתתף באופן מלא בחברה.

לארצות הברית יש היסטוריה ארוכה של אפליה נגד אנשים עם מוגבלויות. אפליה זו מתבטאת לרוב בצורה של חסמים פיזיים, חוסר התאמות והדרה משירותים. חוק האמריקנים עם מוגבלויות נחקק בשנת 1990 כדי להבטיח שאנשים עם מוגבלויות יוכלו להשתתף באופן מלא בחברה.

החסמים כוללים מחסומים פיזיים, היעדר התאמות והדרה משירותים.

אמנת האומות המאוחדות לזכויות אנשים עם מוגבלות, שהיא אמנה לזכויות אדם, נכנסה לתוקף בשנת 2008. האמנה מגדירה נכות כ"ליקוי פיזי, נפשי, אינטלקטואלי או חושי לטווח ארוך המגביל באופן מהותי את יכולתו של אדם לבצע פעילות באופן או בטווח הנחשב נורמלי לאדם".

סוגי מוגבלויות

ישנם סוגים רבים ושונים של מוגבלויות כגון לקות ראייה, לקות שמיעה ולקות אינטלקטואלית.

ה-UNCRPD הוא אמנת זכויות האדם הבינלאומית הראשונה שמזכירה באופן ספציפי אנשים עם מוגבלויות. הוא אושר על ידי 191 מדינות ונחתם על ידי 27 מדינות נוספות. לאמנה ארבעה חלקים: זכויות אזרחיות ופוליטיות, זכויות חברתיות ותרבותיות כלכליות, מנגנוני תלונות קולקטיביות והליכי אשרור.

ישנם כמה סוגים שונים של מוגבלויות שניתן לסווג כנכות. סוג אחד של מוגבלות הוא עיוורון. עיוורון הוא כאשר מישהו אינו יכול לראות דבר בשדה הראייה שלו. סוג אחר של מוגבלות הוא חירשות, כלומר כאשר מישהו לא יכול לשמוע שום דבר כי אין לו חוש שמיעה.

ישנם חוקים רבים המגינים על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות לחיות באופן עצמאי ולקבל החלטות בעצמם לגבי עצמם. ישנם גם חוקים המגינים על נכים מפני אפליה במקום העבודה ובתחומים אחרים כמו שטחים ציבוריים או מוסדות חינוך.

תמונה: pexels

Related Post

אסתמה של העור: יש מה לעשות

Posted by - 28 ביוני 2023 0
אסתמה של העור, 'אטופיק דרמטיטיס' היא מחלה עור כרונית דלקתית שפוגעת בכ-20% מכלל התינוקות ברחבי העולם. המחלה באה לידי ביטוי…

גאווה להתנדב בנתניה

Posted by - 18 בדצמבר 2019 0
נתניה, זוכת אות קהילה מתנדבת לשנת 2019, חגגה את יום המתנדב עם שיא חדש: בעיר מתנדבים מעל 35,000 תושבים מאת…
כלי נגישות