זו הייתה השנה שהייתה: עיריית חדרה מסכמת את שנת 2021

8 0

תנופת בנייה אדירה ופיתוח תשתיות, השקעה מסיבית בכלל תחומי החינוך, העומד בראש סדר העדיפויות העירוני ובולט בחדשנותו, שיפור השירות לתושב, שלל אירועי תרבות ופנאי, החייאת מרכז העיר והישגים מרשימים והיסטוריים במגוון ענפי ספורט | עיר האנרגיה מסכמת את שנת ה 130 להיווסדה

ינואר

שנת 2021 נפתחה בצלו של סגר מהודק שנמשך לכל אורך חודש ינואר וכלל הגבלות בתנועה, מסחר והתקהלות, וכן את השבתתה של מערכת החינוך כולה. בין קיומן של פעילויות הסברה לציבור החדרתי ופעילויות יזומות לפיקוח ואכיפה של ההגבלות, עיריית חדרה התמקדה בתקופה זו בשמירה על מרקם חיים תקין וקיום שגרה בריאה בקרב התושבים ככל הניתן, מתן סיוע רגשי ופיזי עבור תושבים, חלוקת מזון ותרופות לנזקקים וקיום מגוון פעילויות מקוונות לכל הגילים.

חוגגים עם דד מורוז, סניגורוצ'קה ועץ היולקה

על אף התפרצותו המחודשת של הנגיף והכניסה לסגר נוסף, עיריית חדרה החליטה לקיים את חגיגות חג הנובי גוד, המציין את תחילתה של השנה האזרחית, הפעם, במתכונת שונה ומיוחדת. מדי שנה מקיימת העירייה אירועים חגיגיים לכבוד החג הצבעוני והמיוחד ואילו השנה, לראשונה בעיר חדרה ומאחר ולא בייתה אפשרות לקיים את החגיגות כמתוכנן, הוחלט לציין את החג באמצעות רכב מוזיקלי שעבר בין שכונות העיר ושימח את התושבים.

נותנים כתף

בתום מבצע החיסונים הראשון נגד קורונה, שהחל בתחילת החודש והתקדם בקצב מסחרר בקרב האוכלוסייה המבוגרת, יצאה עיריית חדרה, בשיתוף קופות החולים וארגון "מתנדבי חדרה", במבצע מיוחד להסעת מרותקי בית למתחמי החיסונים לשם קבלת החיסון נגד קורונה, במטרה לאפשר להם לחזור לשגרת חייהם, לפגוש נכדים ובני משפחה, ובעיקר לשמור על בריאותם. המבצע התקיים כאמור, בשיתוף פעולה עם כל קופות החולים, אשר פנו למבוטחיהן והציעו את השירות. את איתור מרותקי הבית והסעתם, ביצעה העירייה בסיוע ארגון "מתנדבי חדרה", המונה כ-700 מתנדבים ופועל מזה שנים לטובתם ורווחתם של נזקקים, חולים ונכים בחדרה.

מוקד קורונה שואל לשלומך

במטרה לשמור על קשר הדוק עם התושבים ולסייע להם במידת הצורך, הפעיל אגף הרווחה והשירותים החברתיים של עיריית חדרה מוקד קורונה, שיצר קשר עם תושבים בימי הסגר, התעניין בשלומם וסייע להם ככל הניתן, ברכישת מצרכים ושינועם לבתי התושבים, תווי קנייה, ערכות הפגה לילדים ועוד. המוקד, שאויש על ידי עובדי המחלקה למשאבי קהילה והתנדבות באגף הרווחה בעיריית חדרה, עובדות אגף הרווחה והשירותים החברתיים, סטודנטים, חיילים וחיילות ביצע בממוצע כ 150-200 שיחות בתקופת הסגר לחולים, מבודדים, משפחות נזקקות וקשישים.

קמפוס הורים

נגיף הקורונה אילץ את המערכת "לחשוב מחוץ לקופסא" ולהתנהל באופן יצירתי בין גלי התחלואה והסגרים- בתקופה מאתגרת בלשון המעטה- במטרה לקיים שגרה בריאה בקרב תושבי העיר, לשמור על קשר, להפיג את הבדידות ולהנעים ולהעשיר את זמנם. במהלך חודש ינואר 2021 התקיימו במסגרת 'קמפוס הורים' בהובלת הרשות לביטחון קהילתי חדרה, הרצאות זום ממיטב המרצים, שסיפקו להורים ארגז כלים פרקטי ויעיל לתחומי הורות רחבים כגון שיפור התנהלות חברתית של הילד, פורנוגרפיה ומיניות בריאה, מצבם הרגשי של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז בצל הקורונה, היכרות עם מטה 105 להגנה על ילדים ברשת, חיזוק הקשר המשפחתי בצל הקורונה, השפעת המרחב הוירטואלי על התנהגות המינית של בני הנוער, תופעת האלכוהול ונזקיה, התנהגויות סיכון בגיל הנעורים, הצבת גבולות והתמודדות עם קונפליקטים, התמודדות עם חרם בכיתות וברשתות החברתיות ועוד.

פברואר

יום הולדת שמח לאילנות ולחדרה הירקרקה

שנת 2021 היא שנת חגיגות ה 130 להיווסדה של חדרה. ב-130 השנים שעברו שינתה העיר את פניה. מאדמת ביצות צמחה חדרה לעיר גדולה ומרכזית בישראל, משופעת שכונות ופארקים, אתרי מורשת וטבע; עיר מובילה בחדשנות וטכנולוגיה, עיר אטרקטיבית הנהנית מהגירה חיובית ונחשבת לאחת הערים המבוקשות ביותר בישראל. חשוב שנזכור שכל זאת החל בזכות תושבי חדרה, החלוצים ואלה שהמשיכו את מורשתם, שפעלו ביחד למען מטרה משותפת שהיא בניין העיר, פיתוחה ושגשוגה. בשנת 2022, נחגוג 70 שנים להפיכתה של חדרה ממושבה לעיר.

משקיעים בדור העתיד

שנת 2021 הוכרזה כשנת החינוך בחדרה. תקציב החינוך גדל באופן דרמטי הן בחינוך הפורמלי והן בחינוך הבלתי פורמלי, מתוך החלטה עקרונית להמשיך ולהרחיב את מגוון גישות החינוך המיושמות בעיר ולקדם את המצוינות. בחדרה, שבה הוקם בית-הספר הדמוקרטי הראשון בארץ ובעולם, פועלים היום שני בתי-ספר דמוקרטיים, בית-ספר וארבעה גנים מכילים בשיתוף עם עמותת Inclu, בית-ספר משחק, והשנה נפתח גם בית-ספר מונטסורי. הגיוון בגישות החינוכיות מבוסס על ההכרה בזכותם של ההורים לבחור עבור ילדיהם את הגישה החינוכית בהלימה לתפיסת עולמם ולאורח חייהם. בהמשך לתפיסה זו, מודל הרישום לבתי-הספר היסודיים מבוסס על בחירת הורים. מציאות זו ביססה את חדרה כיעד מועדף למשפחות צעירות, המבקשות חינוך איכותי לילדיהן לצד איכות חיים וסביבה תוססת.

אבן פינה לקמפוס יצחק נבון

הקמתו של קמפוס חופים ע"ש יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל, יצאה לדרך בפברואר 2021, בטקס הנחת אבן פינה במעמד ראש העיר צביקה גנדלמן ונציגי משפחתו של יצחק נבון ז"ל- האלמנה מירי והבן ארז. מתוכנן להוות מרכז לקהילת מערב העיר על כל חלקיה, ובו יתקיימו כמערכת משולבת אחת: גני ילדים, בתי ספר, מרכז קהילתי, מרכז לפיתוח יזמות וחדשנות, ומרכז תרבות וספורט שיפעלו לאורך כל ימות השבוע והשנה, מבוקר ועד לילה. בנייתו של הקמפוס הנה ירוקה ומאופסת אנרגיה, כולל מתחם לייצור אנרגיה ויישום חדשנות בשימושי אנרגיה.

אבן פינה לבניית בית הספר המכיל

גם הקמתו של מבנה הקבע של בית הספר המכיל 'לב', הפועל בחדרה משנת 2018, יצאה לדרך בפברואר 2021, והוזנקה בטקס הנחת אבן פינה מרגש במעמד ראש העיר צביקה גנדלמן, התורם ומקדם החינוך המכיל בישראל מוריס קאהן, ומנכ"לית "אינקלו" עדי אלטשולר. מבנה הקבע בשכונת דניה, שבנייתו נמצאת בימים אלה בעיצומה וצפוייה להסתיים לקראת סוף שנת 2022, הוא בן 18 כיתות לימוד, על שטח של כ-17.5 אלף מ"ר שמתוכם כ-3.5 אלף מ"ר בנוי. במבנה החדש מתוכננות כיתות פנים וכיתות חוץ שיפעלו בפטיו מרכזי שיכלול אזורי פעילות ושהייה, פינות ישיבה מגוונות, מגרש לספורט ולהתכנסות, פעילויות ספורט כמו בולי עץ בגבהים שונים, קיר טיפוס, שולחנות גידול הידרופוני, ערוגות מוגבהות, במה עם טריבונת דשא, ועוד.

במקביל לתחילת הבנייה של בית הספר, נבחרה חדרה להיות אחת משתי ערים בישראל שקיבלו אישור לפתוח גם ארבעה גנים מכילים, שנפתחו בשנת הלימודים הנוכחית בשכונת דניה, בסמוך לבית הספר החדש. בגנים לומדים יחד ילדים עם ובלי צרכים מיוחדים, בקהילה אחת משותפת, המעריכה את תרומתם הייחודית של כל ילד וילדה.

עוזבים את הסמארטפון ומתחילים לעדור

ארגון הנוער החדש של 'השומר החדש', השיק לראשונה את פעילותו בחווה החקלאית "ערוגות פלז", תחת מודל ייחודי של פעילות חקלאית- חינוכית חווייתית. פעילות הארגון, המציע לילדים לחוות חיבור לאדמה גם במקום מגוריהם, מתקיימת לילדים בכיתות ד'-י"ב, בהדרכת חניכי שנת שירות ושירות לאומי שבחרו להיות חלוצים ולהימנות על מקימי ארגון נוער חדש בישראל. לאור הצלחת הפעילות של "השומר החדש" בחדרה, וכחלק מההשקעה הנרחבת בחינוך הבלתי פורמלי בחדרה, קידמה העירייה את פתיחתו של הסניף השני לארגון הנוער, הפועל בשכונת גבעת אולגה.

מרץ

הקמת האצטדיון העירוני אושרה במחוזית

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה את תכנית האצטדיון, שבנייתו תיתן מענה לצורך במקום ראוי לקיום פעילות ספורטיבית ברמה גבוהה בחדרה. מתחם האצטדיון נמצא על שטח של כ-130 דונם בצפון-מזרח העיר, ומשתלב בשטחי הפארק המטרופוליני ובסמוך לתחנת הרכבת "חדרה מזרח" המתוכננת לקום בשנים הקרובות. במתחם מתוכננים שימושי פנאי, ספורט ונופש רבים, המשתלבים במרחב הפארק. בנוסף לאיצטדיון, יוקם גם מתחם אימונים מפואר שישרת את קבוצות הבוגרים והנוער של הפועל חדרה ואת קבוצת הנשים מכבי כישרונות חדרה. עיריית חדרה, שקידמה את הנושא ביתר שאת בהתאם לחזונו של ראש העיר צביקה גנדלמן, הודיעה לאחרונה כי העבודות להקמת מתחם האימונים יחלו בקרוב מאד.

חדרה נפרדת מכיכר המשטרה

נדבך נוסף בפיתוח התשתיות והגדלת הנגישות של העיר חדרה כחלק ממיצובה כמטרופולין: באמצעות החברה הכלכלית החלה במהלך חודש מרץ 2021 עיריית חדרה בביצוע עבודות לפירוק הכיכר המיתולוגית בצומת הרברט סמואל-כביש 4, המכונה כיכר המשטרה, והחלפתה במערכת רמזורים חדשה. בנוסף על עבודות הפיתוח להחלפת הכיכר המיתולוגית בצומת מרומזר, תתבצע הרחבת הכניסה והיציאה לכביש 4 כולל תוספת שני נתיבים לכל כיוון, וכן הוספת פניות ימינה מכביש 4 לרחובות הרברט סמואל ודוד שמעוני ובכיוון ההפוך. להוספת הנתיבים יצטרפו גם פיתוח וביצוע מדרכות משני הצדדים, עבודות פיתוח נופי, עבודות תשתית מים וביוב, ניקוז ועוד. הפרויקט החיוני והחשוב צפוי להסתיים במהלך שנת 2022.

נחתם הסכם מסגרת בין עיריית חדרה ועמותת פנאי העיר

לראשונה מאז הקמתה של עמותת "פנאי העיר" כתאגיד עירוני בשנת 2000, במהלך חודש מרץ 2021 נחתם הסכם מסגרת בין העמותה לעירייה, כחלק מהסדרת פעילותה של העמותה כזרוע ביצועית של עיריית חדרה בתחומי החינוך הבלתי פורמאלי, ובמטרה לשפר את הממשק בין המסגרות הפורמאליות והבלתי פורמאליות ולהעניק את המיטב לכלל ילדי העיר.

מתיחת פנים בצפון העיר

כחלק משיפור פני העיר ושדרוג תשתיות, בוצעו במהלך חודש מרץ עבודות תשתית ופיתוח ברחובות טביב, חטיבת כרמלי, מהרי"ץ, הרש"ש ועוד. בין העבודות שבוצעו, ריבוד והחלפת מדרכות משני הכיוונים, במפרים לוויסות מהירות הנסיעה, והסדרי תנועה חדשים.

אפריל

קורות של תקווה

במהלך אפריל 2021 החלו העבודות להנפת קורות על גשר אולגה, שיחבר את שכונת גבעת אולגה ויתר שכונות מערב העיר אל מרכזה, מעל כביש החוף. הרחבת גשר גבעת אולגה נכללת במסגרת תת"ל 31, תכנית תשתית לאומית לשיפור קיבולת כביש החוף באמצעות הוספת נתיבים, שדרוג מחלפים והתאמת הכביש לסטנדרטים של דרך מהירה. בסיום הפרויקט בעוד כשלוש שנים, יהיו שני גשרים ושני מחלפים, שבכל אחד מהם שני נתיבי נסיעה לכל כיוון. ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, שסייר באתר העבודות ואף זכה להיות הראשון שעלה על הגשר ולצפות מעליו אל כביש החוף, אמר כי "מדובר בעוד שלב בחיבור בין חלקי העיר הרחבת הכביש והקמת שני מחלפים שיחברו את מערב העיר למרכזה, ישפיעו על כלל תכניות הבינוי והפיתוח בעיר כולה".

הרחבת אזור המע"ר בחדרה

במסגרת שורת צעדים שביצעה עיריית חדרה במהלך שנת 2021 במטרה לעודד את העסקים במרכז העיר ולהגדלת פוטנציאל החנייה במרכז העיר, תחלופת הרכבים  וכן תנועת הלקוחות באזורבמהלך חודש אפריל הרחיבה העירייה את מרכז העסקים הראשי, שמכיל כעת יותר רחובות מרכזיים- עסקיים, בהם יכולים תושבי העיר להחנות את רכבם למשך 3 שעות ללא תשלום, בניגוד לעבר, בו ניתן היה לחנות במע"ר ללא הגבלת זמן, ובתשלום לפי זמני החנייה.

רצים לזכרם

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה השתתפו בני נוער מחדרה במיזם "רצים לזכרם" אשר בו לוקחים חלק בני נוער מכל הארץ. במסגרת המיזם, שהתקיים בשיתוף פעולה של מועצת הנוער העירונית, עיריית חדרה ובית 'יד לבנים' חדרהבו מונצחים כל החללים בני העיר, התקיימה פעילות של קבוצות ריצה ברחבי הארץ להנצחת זכר הנופלים בדרך שונה ומיוחדת. בני הנוער שהשתתפו במיזם ״רצים לזכרם" נשאו על חולצותיהם שמות של חללים בני חדרה, ויצאו למסלול של ריצה מרחבת "יד לבנים" עד לבית העלמין הצבאי.

עצמאות קהילתי

בנוסף על מופעי העצמאות שנערכו השנה בהיכל האנרבוקס, השנה הובילו עמותת פנאי העיר חדרה ומחלקת האירועים של אגף אתו"ס בעיריית חדרה, חגיגת עצמאות מיוחדת גם במהלך יום העצמאות עצמו. מאות משפחות הגיעו ביום העצמאות לפארקים ולגנים הציבוריים בחדרה ליהנות מחגיגות עצמאות קהילתי, שנערכו ב 12 מוקדים שונים וכללו הפעלות לילדים, מייצגי ענק, ג'אגלינג, אוירה טובה וחגיגית ועוד הפתעות. בנוסף, בכל פארק הושמעה מוסיקה ישראלית שמחה ליום העצמאות והמשפחות נהנו מאוד בפעילות לפני שיצאו למפגש המשפחתי או לאחר שחזרו ממנו.

מאי

פותחים את החודש באקספרס

בצעד נוסף לעידוד העסקים בחדרה, הכשירה העירייה עשרות מקומות חנייה כתומים שמתירים חצי שעת חנייה בלבד ומאפשרים תחלופה רבה של רכבים וקונים במרכז העיר, מה שמביא לגידול במספר התושבים המגיעים לרחוב ולעלייה במספר הכניסות לחנויות. שיפור תנאי החנייה הוא כאמור חלק מפרויקט כולל לשיפור חזות העיר והחייאת מרכז חדרה, ובראש וראשונה רחובות  הנשיא והרברט סמואל, במטרה להיטיב את חוויית הבילוי ולהשיב את התושבים לאזור זה.

הקמת אולם ספורט חדש בחופים

בנייתו של  אולם הספורט בבית הספר 'חופים' אשר במערב העיר יצא לדרך במהלך חודש מאי. מדובר בפרויקט חשוב ומשמעותי בתחומי התרבות והספורט לטובת תושבי חדרה, המתבצע על ידי עיריית חדרה באמצעות החברה הכלכלית, ובהשתתפות תקציבית של קרן המתקנים של הטוטו. אולם הספורט החדש יכיל 500 מושבים, ובנייתו שהחלה כאמור השנה, צפוייה להסתיים בתחילת שנת 2023, לצדו של קמפוס החינוך החדשני שנבנה במקום.

נחנכו המשרדים החדשים של מינהל חברה וקהילה

אל המבנה החדש שנמצא ברחוב הלל יפה ותוכנן ועוצב מתוך תפיסה ארגונית של שיתופיות ושקיפות, על מנת לאפשר מתן שירות מעולה לתושבי העיר, עברו שלושה אגפים- החינוך, אתו"ס (אירועים, תרבות וספורט) ונוצ"ץ (נוער, צעירים וצבא), וכן המטה של מנהל חברה וקהילה. המעבר הזה הוא צעד נוסף בשורה של מעברים שמוביל ראש העיר להעתקת יחידות העירייה לסביבות עבודה חדשניות ומתקדמות, שעומדות בסטנדרטים של ארגונים מובילים במשק. עוד לפני העתקת המשרדים של מינהל חברה וקהילה, עברו משרדי הלשכה המשפטית, הרכש ואגף הרווחה למשרדים חדישים.

יוצרים אמנות ב'מקלט 22'

מאז פתיחתו של בית האמנים 'מקלט 22' לפני כשנתיים, הפך המקום, המקיים סצנה אמנותית ועיצובית שלוקחים בה חלק נערים ונערות, צעירים וצעירות מהעיר חדרה והסביבה, לאחד מהמקומות המדוברים בעיר. במהלך התפרצות הקורונה, הפך המקלט אבן שואבת עבור בני נוער וצעירים שחובבים אמנות. המקום מאפשר מענה חברתי של יחד, אווירה טובה וכיפית ובמקביל מאפשר למבקרים בו לעסוק, לפתח ולהתפתח בתחומי אמנות שונים. בחודש מאי השנה הושקה במקלט תערוכה ייחודית, שהציגה את משבר הקורונה מעיניהם של אמנים צעירים, ואת האופן בו חוו בני הנוער והצעירים את משבר הקורונה מהגל הראשון ועד השלישי.

יוני

חדרה עולה על מפת הספורט האירופאי

חדרה ממשיכה לשבור שיאים ברמה הספורטיבית, ולאחר הכדורגל, הג'ודו והשיט, הגיע השנה תורו של ענף חדש: הכדורעף. השיא החדש: קבוצת כדורעף הנשים מכבי חדרה השתתפה במפעל אירופאי וייצגה את ישראל בגביע האתגר מול קבוצה הונגרית, במשחק היסטורי שנערך בהיכל האנרבוקס. למרות ההפסד במשחק, מדובר בהישג גדול הן למכבי חדרה, והן לעיר חדרה, שכן מדובר בנדבך ספורטיבי נוסף המייצב את העיר בצמרת הספורט בישראל.

פריצת דרך ברמה הארצית: מערכת החינוך העל-יסודית בחדרה עברה לחמישה ימי לימוד

במהלך חודש יוני 2021 הודיעה עיריית חדרה כי החל מהאחד בספטמבר ילמדו כל תלמידי כיתות ז' עד י"ב בחדרה חמישה ימים בשבוע, וימי שישי יוקדשו למיזם "שישי ערכי". המהלך פורץ הדרך הינו חלק ממודל חדרה לחינוך, שפותח בתקופת הקורונה, בשיתוף עם מנהלי בתי-הספר, הנהגת ההורים העירונית, תנועות הנוער ומועצת הנוער העירונית, משרד החינוך, מנהלי מוסדות המדע והתרבות בעיר, מינהל חברה ונוער, ארגוני המורים, מנהלי אגפי העירייה ושותפים נוספים.

כיום ולמען הדורות הבאים: עיריית חדרה מקדמת תכנית אסטרטגית ל 2050

היקף התכנון הנרחב בעיר, ששטחה משתרע על פני 54 אלף דונמים, הקרבה לים, עם רצועת חוף שאורכה כ 7.5 קילומטרים, ערכי טבע נרחבים ביניהם נחל חדרה שנמצא בתכנית האב לפיתוחו כאייקון תיירותי, יער חדרה ופארק השרון שנמצא בדרך להיות מוכרז כפארק לאומי, בנוסף על הנגישות הטובה לשני המטרופולינים העיקריים במדינה, תל אביב וחיפה והמשאבים הלאומיים כגון כביש 2 וכביש 4, מסילת הרכבת וכן המסילה המזרחית בעתיד שחוצים את העיר, ומחירי הדיור הסבירים, הופכים את חדרה, שנהנית בשנים האחרונות מהגירה חיובית של משפחות צעירות, לעיר אטרקטיבית מאד למגורים לתעסוקה, ובעלת פוטנציאל יוצא דופן למימוש החזון העירוני. מטרת העל של התכנית האסטרטגית, שקורמת בימים אלה עור וגידים, היא קידומה של העיר חדרה ומיצובה כעיר נפה בין מטרופולינית, המספקת איכות חיים גבוהה לתושביה ומהווה מוקד אזורי שוקק חיים, זאת בהתאם לחזון העירוני בהיבטי אוכלוסייה ודמוגרפיה, תעסוקה וכלכלה, חינוך, חברה, תחבורה וסביבה.

חדרה מחבקת את הילדים עם צרכים מיוחדים

פרויקט ייחודי ומרגש מבית היוצר של עיריית חדרה מעניק חיבוק חם לילדים עם צרכים מיוחדים ומזכיר לכולנו- שונים אך שווים- כולנו בני אדם. הפרויקט 'מיוחדים זו ברכה', שעלה לאוויר במהלך חודש יוני ביוזמת עיריית חדרה ובשיתוף עם הורים חדרתיים לילדים עם צרכים מיוחדים, מניף דגל חשוב של הכלה ושילוב תוך מתן ביטוי לחשיבות של עשייה משותפת שיש בה שותפות ושוויון אמיתי לכולם, עם ובלי מוגבלויות. ראש העיר צביקה גנדלמן בירך על הפרויקט ואמר "הפרויקט מקדם ערכי כבוד, סובלנות ושוויון, קיום וחוויות פנאי משותפות בקהילה החדרתית, המהווים תשתית עליה נוכל יחד לכונן חברת מופת. זה מה שאני מייחל לחברה שלנו, בחדרה ובכל הארץ."

הנוער לשלטון

עשרות בני נוער לקחו חלק ביום חילופי השלטון, בהובלת מועצת הנוער העירונית ומחלקת הנוער באגף נוצ"ץ. היום שהפך למסורת בחדרה והתקיים זו השנה השביעית, היה גדוש אירועים ופעילויות, ונועד לאפשר לבני הנוער ללמוד מקרוב את העשייה העירונית בכלל התחומים- חינוך, כלכלה, רווחה, דוברות ועוד. בשנת 2020, לא התקיים יום חילופי השלטון בשל הקורונה, ואילו השנה בני הנוער, שכבר סיימו את שנת הלימודים ויצאו לחופשת הקיץ, ציפו במיוחד לקחת חלק ביום המיוחד.

עיריית חדרה השיקה אתר אירועים חדש

בעיריית חדרה קיוו לסמן את השנה הזו, שנת ה-130 לעיר, כשנה חגיגית במיוחד. רצתה הקורונה, ומחציתה הראשונה של השנה, לצד הגבלות וסגרים, עברה עם כמות מועטה של אירועים, אולם החל מחודש יוני, בעיריית חדרה הגבירו קצב בכל הנוגע לאירועים, ועד לסיום השנה סיפקו שורה רחבה של אירועים – גדולים וקטנים –  לתושבי העיר, לכל הגילים ובכל רחבי העיר, כדי בכל זאת לזכור את השנה הזו כמשהו חגיגי יותר. במהלך החודש השיקה העירייה אתר אירועים חדש, "חדרה 130", שמציג את כל האירועים ברחבי העיר, כולל כתבות, גלריית תמונות מהאירועים השונים וסרטוני וידאו. באתר אפשר להתעדכן באירועים השונים, לבדוק היכן הם נערכים, לקבל את הפרטים על כל אירוע ואירוע וכאמור ליהנות לאחר מכן גם מגלריות תמונות מהאירועים השונים. כתובת האתר: www.hadera130.org.il

יולי

מוזיאון הרפואה נפתח לקהל הרחב

בצל עלייה בנתוני תחלואת הקורונה ומבצע התחסנות בקרב ילדים ובני נוער בגילאי 12-16, פתיחתו של מוזיאון הרפואה הראשון מסוגו בטכנודע בחדרה במהלך חודש יולי האחרון, הגיעה בתזמון מושלם ורלוונטי מתמיד. מדובר במוזיאון פורץ דרך וחדשני המשתרע על פני 1200 מ"ר וכולל כ-120 מיצגים, שתוכננו בטכנודע ונבנו עבורו במיוחד בגרמניה, ושש תערוכות מרתקות ביניהן תערוכת חיידקים ווירוסים, הלב, המוח ותערוכת הידעת? הכוללת שאלות מעניינות על גוף האדם.

הטכנודע כולל גם מתחמים ייחודיים נוספים, המאפשרים לצוות המקצועי להמחיש את נפלאות המדע ברמה אקדמית גבוהה. בין המתחמים, מצפה כוכבים בו מוצב הטלסקופ הגדול בארץ הפתוח לקהל.  הטלסקופ ממוחשב בעל מאגר נתונים של 64,000 עצמים ברקיע, פלנטריום, מהווה הדמיה של כיפת השמיים. יחידה לסימולציה רפואית, הכוללת ציוד רפואי מתקדם כסימולטור לידה וסימולטורים נוספים. פארק מדע חיצוני בו מוצגים ענקיים הממחישים תופעות מדעיות טכנולוגיות, מרכז ח.ץ- היחידה לחינוך צעיר, עם מוצגי ענק המשולבים בסביבות למידה אטרקטיביות, 12 מעבדות מדעים חדישות ועוד.

לראשונה בחדרה: סיווג ארנונה לתעשיות עתירות ידע (הייטק)

הטלת ארנונה לראשונה לנכסים המשמשים כבתי תוכנה בתחומי אזורי הייטק בחדרה, אושרה על ידי מועצת העיר במהלך חודש יולי, זאת בתום תהליך ממושך של קידום הנושא בהובלתם של ראש העירייה צביקה גנדלמן, סגן ראש העיר בועז ביטון, המשנה לראש העיר יניב דרי וחברי המועצה רונן הילף ושי ברכה. הסיווג החדש, שייכנס לתקפו החל מינואר 2022,  הוא בגדר בשורה של ממש עבור העיר, ויאפשר בהתאם לחזונו של ראש העיר, לעודד פיתוח עתידי של האנרג'י פארק ואזור התעשייה חד 1800, זאת על ידי קביעת תעריף ארנונה מותאם לפעילותן של חברות הייטק. תעריפי הארנונה המוזלים צפויים להגביר את התחרותיות של עיריית חדרה כמקום מועדף לחברות הייטק ובתי תוכנה, כשהשאיפה היא כי חברות אלה יקימו את משרדיהן בעיר, מה שבהכרח יביא למינוף תעסוקתי אדיר ויספק יותר מקומות עבודה לאוכלוסייה המקומית וכן, יגדיל את אחוזי ההגירה החיובית לחדרה תוך משיכה של אוכלוסייה חזקה.

מיזם הרחפנים הלאומי בחדרה

מיזם הרחפנים הלאומי, בשיתוף משרד התחבורה, רשות התעופה האזרחית, רשות החדשנות, מנהלת תחבורה חכמה וחברת נתיבי ישראל החל לפעול בחדרה במהלך החודשים יוני- יולי. במסגרת המיזם בחדרה, שהנה העיר הראשונה שתיהנה מהיתרונות של מיזם הרחפנים, בוצעו טיסות ניסוי מעל שכונות בעיר, ביניהן שכונת ווייצמן, הפארק וברנדייס, וכן מעל מרכז העיר ואזור התעשייה. המיזם, אשר צפוי לחולל מהפיכה מרעישה בתחום החדשנות והטכנולוגיה, מעורר תשומת לב רבה, הן בשל כך שהוא יאפשר שינוע סחורות בכל הארץ, לצרכים מגוונים, והן מאחר והוא צפוי לתרום להפחתת כלי רכב מהכבישים וצמצום נזקי זיהום האויר.

אוגוסט

עיר החינוך

בצל התפרצות מחודשת של נגיף הקורונה וקיום דיונים תכופים במסגרת קבינט הקורונה בנוגע לשאלת חזרתם של תלמידי ישראל לספסלי הלימודים, ערכה עיריית חדרה במהלך חופשת הקיץ, שיפוצי קיץ ועומק נרחבים בהשקעה חסרת תקדים של מיליוני שקלים במוסדות החינוך ברחבי העיר, במסגרתם בוצעו גם:

  • בנייתם של גני ילדים חדשים, ביניהם ארבעה גני ילדים מכילים- שני גני טרום חובה ושני גני חובה.
  • עבודות נרחבות להרחבת המבנה הזמני של בית הספר המכיל 'לב', במסגרתן הוספו שלוש כיתות לבית הספר הצומח, הורחבה חצר בית הספר וכן הסדרת חניון בית הספר.
  • המשך בניית מבנה הקבע לבית הספר המכיל בשכונת דניה, הכולל 18 כיתות, על שטח של כ-17.5 אלף מ"ר שמתוכם כ-3.5 אלף מ"ר בנוי.
  • הקמת בית ספר מונטסורי צומח בבית הספר 'השחף' בגבעת אולגה, שהצטרף למגוון האדיר של גישות חינוכיות בחדרה
  • שיפוץ עומק בהשקעה של כמיליון שקלים בבית הספר 'פאר צור'.
  • התקנת הצללה בגודל של 900 מ"ר במגרש הספורט שבחצר בית הספר 'תחכמוני'
  • סיום הקמתו של מרכז פל"א (פוגשים, לומדים, אוהבים)- המרכז ההוליסטי הראשון מסוגו, לילדי העיר מגילאי לידה ועד גיל 6, הכולל שלושה גני ילדים ותחנת טיפת חלב חדישה.
  • שיפוצים בבתי הספר שילה, מוריה, ניצנים, גלים, הגורן, אילן רמון, מבשרת ברוך, ישיבת בני עקיבא, צפרירים, בית יעקב, קפלן, חפץ חיים, שובו, באר מרים, בית הספר חב"ד בנים, הליכות שרה, הדמוקרטי בברנדייס ובית הספר גבעול, החווה החקלאית ועוד. בנוסף, הוכשרו במוסדות החינוך השונים 13 כיתות אקוסטיות במיוחד לטובת ילדים לקויי שמיעה.

קבלת פנים חגיגית לספורטאים האולימפיים של חדרה

בעיריית חדרה נערכה קבלת פנים חגיגית לספורטאים האולימפיים של העיר חדרה, טוהר בטובול וברוך שמאילוב ושי קקון, שחזרו מהאולימפיאדה בטוקיו עם מדליית ארד מהתחרות הקבוצתית בג'ודו ושי קקון, שהציגה יכולת נפלאה בתחרויות בהן השתתפה, למרות גילה הצעיר ואותתה על כוונותיה לקראת האולימפיאדה הבאה. ראש העיר העניק לספורטאים  ולמאמן אורן סמדג'ה את מפתח העיר כהוקרה על ההישגים המרשימים שלהם באולימפיאדה, והודיע כי עיריית חדרה תמשיך להעניק תמיכה כספית באמצעות חברות הבת שלה, לשלושת הספורטאים, עד לאולימפיאדת פריז 2024.

ציון גבוה לאגף ההון האנושי בעיריית חדרה

אגף ההון האנושי בעירית חדרה נבחר לאגף שהציג ביצועים גבוהים בתחום ההון האנושי והמינהל התקין וזכה בשל כך לביזור סמכויות בנושאים משמעותיים כגון אישור ועדכון חוזיים אישיים, קידום שכר תקופתי לעובדים בחוזים אישיים, עדכון דרגת הרשות ואישור לקליטת עובדים בחוזה אישי בשכר אמצע או מירבי. זאת בעוד שרשות שלא מציגה ביצועים גבוהים, חייבת לפנות למשרד הפנים בכל נושא ולקבל אישור המשרד מראש בטרם ביצוע.

בעלות של כ 3 מיליון שקלים: שדרוג רחוב הנשיא יוצא לדרך

במסגרת תכנית מקיפה להחייאת מרכז העיר, עיריית חדרה מבצעת שדרוג מהותי ברחוב הנשיא במטרה לשפר את חזות הרחוב, להנעים את חוויית השהות והבילוי ברחוב ולהשיב את התושבים לאזור. תכנית השדרוג ברחוב הנשיא, בתקציב שעומד על 3 מיליוני שקלים, שמה דגש על שיפור סביבתי של הרחוב עבור הולכי הרגל וחיזוק בתי העסק לאורכו, תוך שילוב אלמנטים עיצוביים המיועדים הן לנוחות והן למראה אסתטי, מתן מענה לסוגיות נגישות, התייעלות אנרגטית והגדלת השטחים הירוקים ברחוב. חלקו הראשון של הפרויקט, שהתמקד במקטע הרחוב שבין רחוב רוטשילד לרחוב הגיבורים משני צדיו של הרחוב, צפוי להסתיים בקרוב.  

אלפים נהנו בפסטיבל הבירה הרביעי בחדרה

פסטיבל הבירה הרביעי של חדרה המשיך את המסורת המוצלחת, עם אלפי מבלים מחדרה ומרחבי הארץ, שנהנו במהלך שני ימי הפסטיבל מהופעות משובחות על ידי 'התקוה 6', להקת 'תופעות לוואי' המקומית שחיממה את המופעים ומוש בן ארי, עשרות סוגי בירה מהארץ והעולם, מתחם אוכל ואירוע הוקרה חגיגי לאלופים האולימפיים, טוהר בוטבול, ברוך שמאילוב ושי קקון.

אקו פארק? אקו-קמפינג!

עשרות משפחות נהנו מאירוע ראשון בסוגו בעיר, שהפך ללילה אחד בלתי נשכח את האקו פארק לאתר קמפינג ענקי. המשפחות לנו בטבע ונהנו מחוויה משפחתית הכללה מגוון פעילויות, מופעים והקרנת סרט על מסך ענק. המשפחות נהנו מאוד מהאירוע, שהסתיים למחרת בבוקר עם פעילות מיוחדת שאירגנו תנועות הנוער בעיר.

ספטמבר

בצל הקורונה: שנת הלימודים בחדרה נפתחה כסדרה

כ 23,421 תלמידים החלו באחד בספטמבר את שנת הלימודים תשפ"ב בגני הילדים ובבתי הספר בעיר, מתוכם כ 5,300  ב 191 גני הילדים ברחבי העיר, כ- 8002 תלמידים בבתי הספר היסודיים, כאשר 1637 מהם עלו השנה לכיתה א', כ- 7716 תלמידים בבתי הספר העל יסודיים ברחבי העיר, מהם 1320 תלמידים יעלו לכיתה י"ב, כ 152 תלמידים בשלושה בתי ספר לחינוך מיוחד וכ 1,019 תלמידי חינוך מיוחד שלומדים בכל שכבות הגיל בעיר.

בבוקרו של היום הראשון ללימודים, סייר כהרגלו בקודש ראש עיריית חדרה במוסדות החינוך העירוניים, בירך את התלמידים והצוותים החינוכיים לשנת לימודים פורייה ומוצלחת, וביקש מכולם להקפיד על הנחיות משרד הבריאות כדי להתחיל ולסיים את שנת הלימודים התשפ"ב בבריאות שלמה. בתום הסיור אייש ראש העיר, ביחד עם אנשי אגף החינוך, את המוקד הטלפוני באגף החינוך ושוחח עם הורים וצוותי חינוך. בסופו של יום התקיימה ישיבת סיכום באגף החינוך, במהלכה קיבל ראש העיר עדכונים, ושיבח את מנהלי המחלקות באגף על עבודתם המסורה ועל פתיחת שנת לימודים חדשה באופן סדיר וללא תקלות.

תרבות בחאן

בהתרגשות גדולה, ולרגל ציון 130 שנים להיווסדה של חדרה, נחנך 'אולם המייסדים', האודיטוריום החדש הממוקם בלבו של מתחם החאן ההיסטורי בחדרה, שהנו הראשון מבין המוזיאונים היישוביים שהוקמו בארץ, ומשמש עד היום כמודל למוזיאונים שהוקמו אחריו. אירוע חניכתו של האודיטוריום נערך במעמד ראש עיריית חדרה, שציין במהלכו כי הוא "מדובר באירוע מרגש המהווה נדבך נוסף במתחם משמעותי המספר את סיפורה של העיר חדרה". ראש העיר, אף הדגיש את חשיבותו של המתחם כנכס מורשת, המהווה חלק בלתי נפרד מחיי הקהילה בחדרה ומערכת החינוך העירונית, זאת בהמשך לתקציבים שוטפים שניתנים למוזיאון מדי שנה ותקצוב מיוחד שסייע למוזיאון לקדם את תכנית הרחבתו על ידי הקמת האודיטוריום. במרוצת השנים מאז הבחרו של גנדלמן לראשות העיר, עיריית חדרה תקצבה את פיתוח המוזיאון בסכום של קרוב ל 3 מיליוני שקלים.

מירוץ הלילה השני של חדרה לאורך החוף

מירוץ הלילה של חדרה הוא היחיד בארץ למעשה שבו רצים את מרבית המסלול לאורך החוף, וזו גם המיוחדות שלו. בשנת 2020 המירוץ לא נערך בשל הקורונה, וחודש ב 2021 בחול המועד סוכות. המירוץ הוזנק והסתיים בפארק נחל חדרה, שם התקיים טקס הסיום במעמד ראש העיר צביקה גנדלמן.

נחנך גן שעשועים חדש ברחוב החסידה

לקראת הקמת הגן החדש בשכונת גזית, שלחה עיריית חדרה לתושבי שכונות בית"ר והסביבה סקר תושבים קצר אותו מילאו כ 30 אחוזים מהתושבים, והזמינה את התושבים לקחת חלק פעיל בתהליך קבלת ההחלטות לגבי העבודות שהתבצעו במקום בהתאם לתשובות התושבים, שיושמו במלואן. התושבים הצביעו והעירייה יישמה: במסגרת הקמת הגן הותקנו מתקנים המתאימים לגילאי 0-12, ביניהם מתקן טיפוס, מתקן עלה ורד ומתקנים נוספים, לרווחת באי הגן, ילדים, הורים ומשפחות צעירות.

ריבוד רחוב צה"ל

במקביל לביצוע העבודות לשדרוג הכניסה למרכז העיר מרחוב הרב עובדיה יוסף, גם הכניסה המזרחית לעיר התחדשה במהלך חודש ספטמבר לכבוד השנה החדשה בהובלת אגף שפ"ע, זאת כחלק ממדיניותו של ראש העיר לפיתוחן ושדרוגן של תשתיות עירוניות. במסגרת שדרוג הכניסה, בוצעו עבודות קרצוף וריבוד ברחוב צה"ל, מדרך 'ארבע אגודות' ועד לכביש 65.

אוקטובר

הראשון מסוגו בארץ: נחנך המרכז ההוליסטי לגיל הרך

המרכז החדשני והייחודי, המהווה מודל לחיקוי כמרכז הראשון מסוגו בארץ, הוא מבנה המתפרש על גודל של כ 1,600 מ"ר ושלוש קומות, וכולל שלושה גני ילדים, מרכז לגיל הרך עם משחקייה חדישה לילדים, חדר הרצאות רחב ידיים, משמש בית לצוותים החינוכיים בעיר, להורים ואפילו לסבים וסבתות ומפעיל הרצאות איכותיות עם מיטב המרצים, סדנאות ומפגשי הורים וכן תחנת טיפת חלב מושקעת, שנבנתה ברמה גבוהה ותשמש את תושבי העיר במקומן של תחנות טיפות החלב ברחובות ששת הימים וביאליק.

המבנה החדיש, הממוקם על גבי שטח עירוני בסמוך למבנה העירייה ומספק שירותים ברמה גבוהה לכל המשפחה, הוא מבנה יפהפה מבחוץ, אך עיצובו הפנימי המיוחד "גונב את ההצגה", עם שפה עיצובית גבוהה, דינאמית ומלאת השראה, שעושה שימוש סמלים חדרתיים מובהקים, כמו הים, הפרדסים ודיונות החול של העיר תוך שימוש באלמנטים עיצוביים בעלי אסתטיקה ייחודית ומקורית כגון ציורי קיר המלווים את באי המקום מהכניסה אליו ועד לקומה האחרונה, גופי תאורה מיוחדים וריהוט משלים בפלטת הצבעים של המקום.

העיר חדרה תארח תחרויות ספורט במשחקי המכביה

היסטוריה קטנה בחדרה. העיר חדרה תארח חלק מהתחרויות שיערכו בארץ בחודש יולי 2022. מדובר בתחרויות בענפים: ג'ודו, קראטה, טקוואנדו שיתקיימו בהיכל האנרבוקס. כמו כן תארח חדרה תחרות אופניים נגד השעון באקו-פארק וטורניר כדורגל וותיקים שיתקיים באצטדיון הכדורגל רמדה. אירוח התחרויות הללו יוביל גם לאירוח עשרות ספורטאים בעיר שיבלו פה בכל ימי המכבייה.

מעל הממוצע הארצי: עלייה משמעותית בזכאות לתעודת בגרות

ההשקעה המאסיבית בחינוך מביאה תוצאות: נתוני 'התמונה החינוכית' לבתי הספר העל יסודיים לשנת הלימודים תש"פ (2020) במוסדות החינוך בכל היישובים בארץ, כפי שפורסמו במהלך חודש אוקטובר האחרון, מעידים על שיפור משמעותי ומתמשך במדדי מערכת החינוך בחדרה. בין היתר, עלה אחוז הזכאות לתעודת בגרות בכ 6% לעומת השנה שקדמה לה, ועומד על 79.5 אחוז זכאים לבגרות מתלמידי כיתות י"ב בעיר, אחוז הנשירה מבתי הספר בחדרה, העומד על 0.3 אחוז בסך הכל, נמוך מהותית מהנתון הארצי, העומד על 0.6 אחוז, עלייה משמעותית נרשמים גם בנתוני אחוז המתגייסים לצה"ל, העומד על 81.4 אחוזים לעומת 78.7 אחוזים בשנת תשע"ט. גם בתחום זה הנתונים בחדרה גבוהים משמעותית מהממוצע הארצי.

חדשות טובות לחדרה: העיר כבר לא נמצאת ברשימת המזהמים הגדולים

דוח המשרד להגנת הסביבה שפורסם בחודש אוקטובר האחרון מדרג את המפעלים בשטחה של העיר כבעלי פוטנציאל סיכון נמוך לסיכון סביבתי.  הדוח, המציג לציבור את נתוני הסיכון הסביבתי ממפעלי התעשייה שבבעלות ציבורית וממשלתית לשנת 2019, קבע בנוסף כי כי חברת החשמל רשמה שיפור מהותי בהשפעה הסביבתית של תחנת הכוח 'אורות רבין' בחדרה וצוינה לחיוב ברשימת עשרת המפעלים המשתפרים.

ריבוד כבישים ביוספטל

ממשיכים בשדרוג התשתיות בעיר: כמיליון שקלים הושקעו בשיפוץ תשתיות בשכונת יוספטל הותיקה, ברחובות גולומב, פיק"א והנרייטה סולד. העבודות כללו ריבוד כבישים, מגרשי חנייה ומדרכות.

תנועות הנוער פותחות שנה

עיר הנוער: מעל ל 10 תנועות וארגוני נוער פועלים ברחבי חדרה, בהן אלפי חניכים. בפתחה של שנת פעילות נוספת ומגוונת לדור הצעיר, ועם מערכת עירונית המגויסת כולה להצלחתן של התנועות השונות, תנועות הנוער הרבות הפרוסות ברחבי העיר, סיכמו קיץ שלמרות הקורונה, היה עמוס ומלא עשייה מבורכת, ופתחו שנה נוספת של פעילות שנתית ענפה, מפעילויות חברתיות וחוויתיות, סיורים וטיולים. היעד העירוני הוא להמשיך ולהגדיל את מספר החניכים בתנועות ולהעמיק את שיתוף הפעולה ההדוק עם התנועות, המהוות חלק בלתי נפרד מהפעילות החינוכית המתבצעת בעיר.

נובמבר

אושרה להפקדה התכנית להתחדשות עירונית ב'אזורים' | התכנית מציעה תוספת של אלפי יחידות דיור

הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) במנהל התכנון, החליטה לאשר בתנאים, את הפקדת תמ"ל 2015, באמצעות פינוי בינוי ותוספת יחידות דיור. מדובר בתכנית מפורטת להתחדשות עירונית במתחם 'אזורים' הנמצא בצפון מזרח גבעת אולגה ונבנה במהלך שנות ה 60-70 בצמידות לכביש מס' 2 כשיכון לזוגות צעירים. התכנית, בעלת חשיבות ציבורית, אשר  תביא לשינוי דרמטי במתחם הקיים, מציעה את פינויים של 20 בנייני מגורים קיימים בני 4-5 קומות מעל קומת הקרקע, בשטח של כ 66 דונמים, שמרביתם נמצאים במצב פיזי ירוד ובנין אחד במצב ירוד מאד וכן סביבת המבנים מוזנחת ומאופיינת בתחזוקה לקויה, לטובת בניה של 1480 יח"ד ו- 300 יחידות דיור מיוחד (דיור מוגן/דיור להשכרה וכו').  הבינוי המוצע יכלול מגדלי מגורים הנעים בין 24-35 קומות, וכוללים שימושים מסחריים, שטחים למבני ציבור ושטחים פתוחים ציבוריים, תוך מענה לצורכי ציבור, תשתיות, תנועה, מערך פנימי עבור הולכי רגל ורוכבי אופניים, חנייה, בנייה ירוקה ועוד.

סטודנטים ותיקים: כ 160 אזרחים ותיקים חזרו לשולחן הלימודים

עיריית חדרה בשיתוף המשרד לשיוויון חברתי, פתחה השנה את שנת הלימודים השלישית עבור הגיל השלישי. הלימודים מתקיימים בשלושה תיכוניים ברחבי העיר, הבינתחומי חדרה, תיכון נעמת במרכז העיר ובטכנודע בגבעת אולגה, וכוללים לימודי העשרה במגוון רחב של נושאים כמו תקשורת, צילום, רפואה, מדעים, היסטוריה, אזרחות, תנ"ך והם מתקיימים בימי הלימוד כך שנוצרת אינטראקציה שתומכת את המהלך בין התלמידים הצעירים לתלמידים הותיקים שמגיעים לבית הספר. בין מטרות הפרויקט, החשובה שבהן היא טיפוח הקשר הבין-דורי, עידוד השייכות והנתינה, למידה וצמיחה וחשיפת העשייה החינוכית המיוחדת של בתי הספר התיכוניים בפני האזרחים הוותיקים.

חדרה על המפה הירוקה

מיזם 'מפה ירוקה', שהעיר חדרה היא העיר הראשונה המובילה אותו, יצא לדרך בשנה שעברה לרגל חגיגות 130 להיווסדה של חדרה, ובמסגרתו חקרו תלמידי כיתות ד' ב 19 בתי ספר יסודיים בעיר, אתרים ירוקים וברי קיימא בבתי הספר ובסביבתם, תיעדו את המידע שנאסף על גבי הפלטפורמה הדיגיטלית הבינלאומית, ואף גיבשו יוזמות שונות והצעות לשיפור באתרים השונים, אותן הגישו לראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, ביום שיא מיוחד. במהלך חודש נובמבר, התקיים מפגש במסגרת ועידת האקלים בגלזגו שבסקוטלנד, בו הוצג המיזם החדרתי על ידי מקימת המיזם הבינלאומי וונדי בראוור. המשתתפים, ביניהם גם התלמידים והוריהם, שהשתתפו במפגש מרחוק, אף צפו בסרטון שהציג את התהליך המיוחד שעברו התלמידים במסגרת המיזם, המקדם אקטיביזם סביבתי וערכי למען הקהילה ובשיתופה, ומטפח אוריינות דיגיטלית.

מא' עד טף

המהפכה החינוכית בחדרה ממשיכה לעשות גלים עם השקתה של תכנית 'סייעות מובילות', במסגרתה הוקם מערך של 14 אשכולות גיאוגרפיים, במקביל להכשרתן של 14 סייעות מובילות, שידריכו וילוו את הסייעות באשכול עליו הן אמונות, יבצעו סיורים בגני האשכול ויהוו צינור להעברת מידע בין הסייעות בגנים לבין צוות אגף החינוך. תכנית 'סייעות מובילות', היא נדבך חשוב בתהליכי שינוי משמעותיים במערך החינוך לגיל הרך בהיבטי חינוך, ניהול ותפיסה פדגוגית, במסגרתה הסייעות המובילות, שנבחרו בקפידה על ידי ועדה מקצועית, עברו הכשרה וליווי מקצועי על ידי יועץ מומחה בתחום, הכולל מפגשים בהם הן נחשפו לנושאים ותכנים מגוונים מעולמות תוכן שונים כגון הנחיית קבוצות, ייעוץ, אימון (קואצ'ינג), תקשורת בין אישית, פסיכולוגיה חיובית, מנהיגות והובלה. מדובר בלא פחות ממהפכה חינוכית, שצפוייה ליצור באופן אורגני מסגרת השתייכות תומכת לסייעות באשכולות השונים, להעמיק את הקשרים בין הגננות לסייעות, לקדם ביניהן יצירת שפה משותפת, לחזק את הקשר וממשקי עבודה עם הרשות, ולתרום ליצירת שפה אחידה בגן.

העבודות להקמת ה'הולמס פלייס בחדרה החלו

מרכז הכושר והבריאות המשפחתי ישתרע על שטח של 4,000 מ"ר ברחוב חטיבת גולני (מתחם עירון), ועם סיום העבודות תושבי העיר יוכלו ליהנות מקאנטרי קלאב חדיש שיכלול בריכת שחייה מקורה, אולמות חוגים, אולם ספינינג, אולם פילאטיס מכשירים, חדר כושר בגודל 900 מ"ר, אולם אימונים אישיים, שירותים, מלתחות, ג'ימבורי לפעוטות ועוד. בשטח החיצוני ייבנו בריכה חיצונית, בריכת פעוטות, מגרש משולב, גינת שעשועים לילדים, מדשאות וכ-200 מקומות חנייה. בסמוך יוקם שטח מסחרי שיכלול בתי קפה וחנויות נוחות שישרתו את הבאים. הקומפלקס החדש תוכנן כך שיענה על צורכיהם של כל הגילאים בכל הקשור לפעילות גופנית, החל מחוגי פעילות גופנית ומתקנים לילדים מגיל שנתיים, דרך בני נוער ועד לפעילות ייעודית למבוגרים בני 80 ויותר. המתחם כולו יהיה נגיש לנכים ולאוכלוסייה עם מוגבלויות.

2.6 מיליון שקלים עבור תכנון מתחם ברנדייס בחדרה

משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הודיעו לעיריית חדרה על קבלת כ 2.6 מיליוני שקלים עבור תכנון מתחם ברנדייס. מדובר על תכנית ראשונה בחדרה, בה העירייה והרשות לממשלתית להתחדשות עירונית הסכימו לשלב קרקע פרטית פנויה עם תכנית לפינוי בינוי במתחם שיכון עובדים-ברנדייס. המודל יהווה סנונית ראשונה להמשך תהליך ההתחדשות העירונית בעיר לעוד פרויקטים כאלו הזקוקים לקרקע משלימה פרטית ללא צורך בקרקעות מדינה שאינן זמינות בחדרה. כיום המתחם כולל 223 יחידות דיור, ועתידות להחליפן 750 יחידות דיור כחלק מתהליך פינוי-בינוי, וכן 1000 יחידות דיור בקרקע משלימה פרטית. תהיה זו כאמור, הפעם הראשונה בה תכנית פינוי בינוי מסתמכת על קרקע פרטית, וכבר כעת קיימות הסכמות של בעלי הזכויות בקרקע. בנוסף, יתווספו 5000 מ”ר מסחר ומשרדים.

דצמבר

לראשונה בחדרה: חדרה הוכרזה כעיר איתנה

כך מסיימים את השנה: שרת הפנים איילת שקד הודיעה לראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן על החלטתה להוסיף את עיריית חדרה לרשימת הרשויות האיתנות. המעמד המכובד מזכה את העירייה, שלראשונה מאז חוקק 'חוק רשויות מקומיות איתנות' הוכרזה כרשות איתנה, זאת בהתאם לעמידתה בתנאי סעיף 232א לפקודת העיריות, בשורה של הקלות מבחינת האסדרה של משרד הפנים, זאת הודות להתנהלותה הכספית התקינה וניהול כספי אחראי.

ההכרה כעיר איתנה, תסייע רבות לקברניטי העירייה לגייס משקיעים, יזמים וחברות גדולות, להשקיע בעיר חדרה בפיתוחה ובמיצובה כעיר משגשגת. יודגש כי רק לאחרונה חדרה דורגה כעיר שקולטת הכי הרבה אוכלוסייה צעירה שעוברת להתגורר בה. ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, שהעביר לאחרונה את התקציב העירוני לשנת 2022 באיזון תקציבי זאת השנה השביעית ברציפות, נכנס לתפקידו לפני 8 שנים, כשעיריית חדרה הייתה בגירעון תקציבי של עשרות מיליוני שקלים. בהמשך למדיניותו לפיה עיריית חדרה תפעל באיזון תקציבי  המערכת העירונית  הובילה שורה של מהלכים שכללו בין היתר גיוס כוח אדם מקצועי לאגף הכספים, ייעולו של אגף הכספים, הטמעת טכנולוגיות מתקדמות וניהול כספי אחראי. כל אלה, הביאו את עיריית חדרה אל המטרה הנכספת אליה חתר גנדלמן.

אושר התקציב העירוני לשנת 2022

תקציב עם בשורה: ברוב קולות אישרה מועצת העיר את תקציב העירייה לשנת 2022, שעומד על סכום של 792,887,000 שקלים. התקציב כולל בשורות בתחום שיפור השרות לתושבי חדרה, הקמת אגף שירות לתושב הגדלת היעילות התפעולית והטמעתם של כלים טכנולוגיים שיאפשרו את שיפור השירותים העירוניים וקבלתם בדרך מהירה ויעילה, כתיבתה של התכנית האסטרטגית לשנת 2050, השקעה נרחבת בתחומי החינוך, הן בהיבט הפיזי של בינוי ושיפוץ והן בהיבט הפדגוגי, והמשך השקעה ברווחת התושב, בשיפור פני העיר, בתנופת הפיתוח האדירה, בפיתוח התיירות ועוד.

עיריית חדרה נערכת להקמת כלבייה חדשה

הכלבייה העירונית החדשה, שתספק שירות איכותי ותנאים הולמים לבעלי החיים שיוחזקו בה, ותעסוק בשיפור רווחתם של ההולכים על ארבע בחדרה, תוקם באזור התעשייה, כשלצדה יוקצה שטח לטובת עמותת 'חדרה אוהבת חיות'. בנוסף, עיריית חדרה הגישה לאחרונה בקשה במסגרת קול קורא חדש של משרד החקלאות, לביצוע מספר חסר תקדים של כ 3,000 עיקורים וסירוסים לחתולי הרחוב שיבוצעו במהלך השנה. המבצע הנרחב, ימשיך את מבצע העיקורים והסירוסים שבוצע השנה, במסגרת קול קורא בתוספת תקציב עירוני.

רחוב הנשיא משנה את פניו- שדרוג רחוב הנשיא ושדרוגה של הכניסה למרכז העיר מרחוב הרב עובדיה יוסף

בימים אלה נמצאות העבודות ברחוב הנשיא בעיצומן, כשהחודש הונחו משטחי דק במדרכות, שהוחלפו גם הן במסגרת הפרויקט, הוצבו עמדות בר רחוב והותקנו מתקני ישיבה דקורטיביים. בהמשך יוצבו גם סככות דקורטיביות להצללת הרחוב, תאורה אדריכלית וגינון מעוצב בצמתי הרחובות, תוך שימת דגש על מענה לסוגיות נגישות, התייעלות אנרגטית והגדלת השטחים הירוקים ברחוב, זאת במסגרת שיפור חזות העיר בכלל ואזור העסקים הראשי בפרט, וכחלק משורת צעדים שנועדו להגדיל את אטרקטיביות האזור, להחיות את מרכז העסקים העירוני, לעודד את בעלי העסקים ולהגדיל את הפעילות האורבנית המתקיימת ברחוב. בנוסף, גם הכניסה למרכז העיר מרחוב הרב עובדיה יוסף השתדרגה, והפכה לפינה ירוקה, אטרקטיבית ומודרנית, זאת בעקבות שדרוג העומק שבוצע במקום וכלל בין היתר עבודות פיתוח סביבתי, שבילי בטון אדריכלי רחבים ונגישים לטובת הולכי הרגל, ריהוט רחוב מיוחד הכולל אלמנטים עיצוביים של תאורה, מסלעה דקורטיבית המשמשת הן לנוי והן למניעת סחף וזליגת אדמה למדרכה, וצמחייה עשירה שנשתלה במקום.

Related Post

בקרוב שיעורי שחמט בבתי הספר

Posted by - 29 בינואר 2018 0
בשיתוף פעולה עם האיגוד הישראלי לשחמט, ישולב השחמט במערכת הלימודים העירונית בחדרה, ובנוסף יוקם מועדון עירוני בתמיכת העירייה   בהנחיית…

מסרים של חיבור

Posted by - 12 במאי 2021 0
חברי מועדון נגיש רגיש העלו את רחשי ליבם במסרים שנתלו על כרזה גדולה בחזית המועדון, במטרה להעמיק את החיבור בינם…

כנס איכות חיים וסביבה

Posted by - 1 בדצמבר 2019 0
עשרות רשויות מקומיות, ובהן חדרה, הציגו את פעילותן בתחומי איכות החיים והסביבה, בכנס שקיים מרכז השלטון המקומי מאת: ברק גולן…

נחנך מסוף תחבורה חדש בחדרה

Posted by - 24 בנובמבר 2020 0
מנכ"ל רכבת ישראל, ראש עיריית חדרה ובעלים של מתחם מול החוף וילג' חנכו את מסוף התחבורה הציבורית החדש לאוטובוסים וגשר…
כלי נגישות