התפתחות אישית: על ילדים, שעמום וחופש גדול

8 0

כהורים לא קל לנו לראות את הילד שלנו בחופש לבד כל יום, כי אף אחד לא מזמין אותו להיפגש; אופירה רכטר מרחיבה על דרכים לסייע לילד – גם כשהוא אומר לנו שהכל בסדר..

ישנם ילדים שעבורם החופש הגדול הוא הזדמנות לבלות יותר שעות עם חברים לכיתה, לחוגים, לתנועת הנוער ועוד.

לעומת זאת, ישנם ילדים שהחופש הגדול מהווה עבורם הקלה והם יכולים להשתמש בו כסוג של "תירוץ" לא להיפגש עם הילדים מהכיתה והם בורחים למסך כדי לשכוח מהרגשות הכואבים שחוו בבית הספר ואפילו יתרחקו כדי לא להרגיש ״שקופים״, כדי לא להרגיש שלא מגיע להם להיות חלק מהחבר׳ה, לא להרגיש שייכים.

child-865116_1920

באדיבות PIXABAY

דברו עם הילדים

אני יודעת שלא פשוט לדבר עם הילדים, על אחת וכמה כשמדובר במתבגרים, אבל אין דרך אחרת. אנחנו, כהורים, מחויבים להיות שם בשבילם, לראות אותם. להיות בהקשבה מלאה ולהכיל את "הכאב" שלהם.

לא להילחץ ולא ללחוץ

חשוב תמיד לזכור שאנחנו שונים, חושבים אחרת, מרגישים אחרת, רואים את הדברים אחרת. מה שנראה לנו כהורים שהוא "חשוב" או "חייב", לא בהכרח חשוב עבור הילדים שלנו. הילדים שלנו הם לא אנחנו. התפקיד שלנו כהורים הוא להבין למה הילדים שלנו זקוקים ולהדריך אותם. לתת להם כלים, אבל את הדרך הם יעשו בכוחות עצמם. אז גם אם הילדים שלכם מעדיפים לבלות עם חבר אחד קבוע, זה אחד יותר מאפס.

כלי ההוקרה

אחד הכלים החשובים יותר הוא כלי ההוקרה. כהורים, עלינו להוקיר כל יום את הילדים שלנו על החוזקות שלהם, על הבחירות שלהם, על ההצלחות שלהם – אפילו הקטנות בהן. הרב קרליבך אמר: ״כל מה שילד צריך, זה מבוגר אחד שיאמין בו״ – אמצו גישה זו.

לעלות על המגרש

החופש הגדול מהווה הזדמנות מדהימה בשבילנו, ההורים, ללמד את הילדים שלנו איך להיות מנהיגים. איך ליזום ואיך לקבל החלטות – תוך מתן דוגמא אישית. קיימו פעילות משותפת – באם זה לצאת למגרש ולשחק כדורסל או להכין עוגיות ביחד. בפעילויות אלה, יש לנו הזדמנות ללמוד המון על הילדים שלנו וגם על עצמנו.

עזרו לילדים לראות את החוזקות בהם, לא נורא אם הם יחוו כישלון או אכזבה, זה חלק מההצלחה. העצימו אותם בכך שתראו אותם. אתם הדוגמא האישית של הילדים שלכם.

 

אופירה רכטר – מאמנת להתפתחות אישית. נייד: 050-4602214. מייל: [email protected]

Related Post

"מנציחים את הגיבורים"

Posted by - 15 באפריל 2024 0
מסורות מירוץ חדשות בביה"ס חיים גורי יצא השבוע לדרך מירוץ "GURI-RUN" הראשון. יחד עם הבגרות בספורט (ריצת 2 ק"מ) הוסיפו…

מכורים למסכים

Posted by - 19 במרץ 2019 0
הישראלי הממוצע מבלה 10 שעות ביום מול מסכים; הילדים שלנו לא טובים בהרבה; שבעה סימנים המצביעים על-כך שייתכן והילדים שלנו…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות