התחלתם להתאמן? מעולה! מהם תוספי התזונה המתאימים למתאמנים ובמה מומלץ להשתמש לפני, בזמן ולאחר האימון?

8 0

אם התחלתם להתאמן או שאתם מעוניינים בשיפור הביצועים הספורטיביים שלכם, ייתכן ששקלתם להיעזר בתוספי תזונה המיועדים למתאמנים. תזונה נכונה ותוכנית אימונים טובה הולכות יד ביד, כך שתוספי התזונה הטובים ביותר יהיו משמעותיים וחשובים בדיוק כמו שגרת האימונים והתזונה היום-יומית שלכם.

מאת דנה ראיין, מנהלת בכירה לביצועי ספורט וחינוך גופני בהרבלייף

זו הסיבה שחשוב לקחת בחשבון לא רק באילו תוספי מזון השתמשתם, אלא גם מתי נטלתם אותם.

המדריך המלא לשימוש בתוספי תזונה באימונים והפקת המירב מהם.

תוספי תזונה יעילים מתחלקים לשלוש: תוספים המתאימים לפני אימון, תוספים בזמן אימון  ותוספים לאחר האימון.

לפני האימון

·       תמריץ- לפני משחק חשוב או אימון מאומץ, חשוב להתכונן ולתכנן מראש. לפני האימון, תוכלו לתת לעצמכם תמריץ עם נטילת תוסף שמכיל קפאין. קפאין ממריץ את חילוף החומרים בגופכם, מסייע בשמירה על המיקוד ומפחית עייפות.

·       זרימת דם- באופן דומה, נטילת תוסף שמכיל תחמוצת חנקן לפני האימון מסייעת לזרימת דם בריאה. כלי דם רחבים יותר תומכים בהעברת חומרים מזינים וחמצן לשרירים שעובדים לאורך האימון, ומסייעים בשמירה על הביצועים שלכם.

בזמן האימון

·       שימור מאזן נוזלים ואנרגיה– בזמן האימון, תרצו לשמר את מאזן הנוזלים והאנרגיה; לכן, חפשו משקאות ספורט שמכילים כמות מספקת של פחמימות ואלקטרוליטים. אלקטרוליטים הם מרכיבים תזונתיים חיוניים דוגמת נתרן, אשלגן, מגנזיום וסידן, שמתנדפים בזיעה. השילוב של פחמימות ואלקטרוליטים יספק לשרירים באופן מתמשך את הגלוקוז הנדרש לשמירה על הביצועים. ככל שהאימון ארוך ואינטנסיבי יותר, כך תזדקקו לכמות גדולה יותר!

לאחר האימון

התזונה שלכם לאחר האימון משרתת שתי מטרות:

1.     לתדלק מחדש את הגוף עם מה ששרפתם בזמן האימון

2.     להכין אתכם לאימון הבא שלכם

זו הסיבה שחשוב להתמקד בחלבון ובפחמימות איכותיות. חלבון משקם ובונה מחדש את השרירים, ומסייע בהגדלת מסת השריר הרזה.

סוג האימון שתבצעו יקבע את יחס הפחמימות-חלבון שתזדקקו לו.

·       לאחר אימון אינטנסיבי יותר, תזדקקו ליותר פחמימות; כלל אצבע מומלץ הוא לשמור על יחס של 1:3 (פחמימות מול חלבון). מכיוון שסביר להניח שתזדקקו לפחות ל-20 גרם חלבון לאחר האימון, תזדקקו לפחות ל-60 גרם פחמימות עבור אימון סיבולת.

·       עבור אימון כוח לא תזדקקו לכמות גדולה כזו של פחמימות, לכן כוונו ליחס של 1:1, כלומר בערך 20 גרם פחמימות עם 20 גרם חלבון.

החלבון יכול להגיע ממזונות דוגמת עוף או דגים; עם זאת, רבים לא אוהבים לאכול מיד לאחר אימון מאומץ, ולא תמיד קל לחשב את צריכת החלבון ממזון. לכן, שייק חלבון הוא פתרון נפלא ונוח לאחר האימון.

לא משנה מהו סוג האימון שאתם מבצעים, הקפידו לצרוך את השייק מיד לאחר האימון! החלבון בשייק יכול להגיע מחלבון חלב (מי גבינה או קזאין), או ממקורות צמחיים דוגמת סויה.

שימו לב: קריאת הערכים התזונתיים המופיעים על כל מוצר תזונתי היא הצעד הראשון שיבטיח שאתם מקבלים את מה שאתם זקוקים לו כדי למקסם את התוצאות. אתם רוצים לדעת כמה חומרים מזינים אתם צורכים, ומהם  כל תוסף שהמוצר מכיל. זכרו- שגרה תומכת לפני, בזמן ולאחר כל אימון תסייע לכם להגיע ליעדים הספורטיביים שלכם!

הכתבה בשיתוף הרבלייף

צילום יחצ הרבלייף

Related Post

בידוד זה לא תירוץ

Posted by - 20 באפריל 2020 0
מאי ברנצויג, מאמנת כושר שפעילותה השוטפת הופסקה עקב הנחיות משרד הבריאות מלמדת איך להפוך את הלימון ללימונדה, כל זה תוך…

פעמיים זהב

Posted by - 1 בנובמבר 2018 0
גאווה כפולה בנתניה עם שתי מדליות זהב:  אלוף אירופה הנתנייתי הביא הרבה גאווה למדינת ישראל ולעיר נתניה עם זכייתו במקום הראשון…

גאווה

Posted by - 24 במאי 2022 0
רומי פריצקי מנתניה תייצג את ישראל באליפות אירופה בהתעמלות אמנותית שתתקיים בתל אביב ביוני איגוד ההתעמלות מסר ל"הבשבוע בנתניה": "רומי…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות