"התבוננות"

7 0

נתניה היפה בתיעוד מיוחד של תלמידי בית הספר

תערוכת צילומי תלמידים העוסקת בנושא טבע עירוני, נפתחה לראשונה ביום שני השבוע במינהל החינוך.

מאת בניה גואטה

נתניה התברכה במגוון של איי טבע עירוני, עם מגוון מינים ייחודי ונדיר, מזמינה מגוון פעילויות חוויתיות ולימודיות שקוראות לצאת אל הטבע, בתוך העיר עצמה.

כל שדה בור, כל גינה, חצר או רצועת חוף היא בבחינת אי של טבע המאפשר את הרחבת מרחב בית הספר, חיזוק הקשר הבלתי אמצעי של התלמידים והמורים אל הטבע העירוני המצוי בעיר והגברת תחושת השייכות אליו ואל נתניה.

כעיר ירוקה, מבטיחה ומקיימת, המוקירה את החיבור לטבע ותרומתו בשמירה על איכות החיים בעיר, יש חשיבות רבה להטמעת ערכי הקיימות בכל שכבות האוכלוסייה, החל מהגיל הרך ועד לגמלאות וכך נעשה גם בתערוכה זו.

במסגרת קול קורא חינוך של המשרד להגנת הסביבה – מהלך רשותי רחב בחינוך, נכתבה תוכנית ייחודית על ידי אגף איכות הסביבה בשיתוף הרשת הירוקה  ומוזיאון נתניה בנושא טבע עירוני, במטרה להפעילה בבתי הספר היסודיים בעיר ולהפגיש את הילדים עם העושר הרב הנמצא בשטחים הפתוחים השונים, לחבר אותם לטבע ולהביא אותם לפעול לשימורו , תוך הבנת הרעיונות העומדים בבסיס הקיימות: שימור משאבים לדורות הבאים ויצירת מקום שטוב לחיות בו.

למרות התקופה המאתגרת של התפרצות והתפשטות נגיף הקורונה וחרף העובדה כי מערכת החינוך נאלצה ללמידה מרחוק, היה חשוב לנהל שגרת חיים רגילה ולהוציא את התוכנית לפועל.

כ-800 תלמידים, מבתי הספר איתמר, דמוקרטי אלומות, קמפוס דורה לאומנויות, הלל צור, הרצוג, חיים חפר, נעמי שמר, רבין, רועי קליין, ברקאי  וחטיבת הביניים מרים ילן שטקליס הרימו את הכפפה והפכו להיות שותפים בלמידה.

הרשת הירוקה ליוותה את בתי הספר בהיבט המקצועי והפדגוגי להבנת מושגים, קיימה מפגשים בזום, דאגה לזרוע פרחי בר בחצרות בתי הספר ולקיום סיורים בטבע ובחופי הים, כאשר מוזיאון נתניה העשיר במידע על העיר מיום הקמתה וליווה את התערוכה בתהליך האוצרות.

כמו כן – הדריכה הצלמת נורית מוזס את התלמידים בצילום באמצעות הניידים והעמדת הקומפוזיציה הנכונה.

בסופו של תהליך – התלמידים צילמו תמונות רבות מעוררות מחשבה ולכן נבחר השם   "התבוננות" והתוצרים הבשילו לתערוכה.

התערוכה התקיימה במעמד ראש מינהל חינוך – אתי דהן, מנהלת מוזיאון נתניה, חוה אפל –מנהלת אגף חינוך יסודי, נורית גבאי, מנהלת מחלקת חינוך סביבתי, מרינה אלישע, מנהלי בתי הספר, תלמידים והורים.

את הטקס הנחה שלמה רוקח – ראש מטה מינהל חינוך, ואת קטעי המוזיקה ניגנו תלמידי ביס הלל צור: רועי סטוצקי בכינור ועילאי סברזינסקי שניגן באורגן.

התלמידות נגה ורוני שטיינהרט מבית הספר הדמוקרטי אלומות סיפרו על תהליך הלמידה שעברו ועל ההשראה לחיים שקיבלו במהלך התוכנית.

מרינה אלישע מנהלת מח' חינוך סביבתי בירכה על היוזמה החדשנית, שאפשרה לתלמידים לצאת למרחב הציבורי, להכיר ולהתבונן ולהשתמש במכשירים הניידים למטרות חינוכיות. ציינה את מינהל החינוך בעיר, שהינו שותף עיקרי לקידום והטמעת יוזמות סביבתיות.

והדגישה את פעילותה של עיריית נתניה לקידום יוזמות רבות לשמירה על אתרי הטבע העירוניים ולשימור משאבים בכלל.

Related Post

אירוע הנצחה מתוק

Posted by - 3 בינואר 2024 0
בבתי ספר שונים בנתניה התקיים השבוע אירוע ההנצחה השנתי לגיל-עד שער הי"ד, שנרצח ב-2014 והוא בן 16 באירוע חטיפת 3…

נפרדים מאדם גדול

Posted by - 23 במאי 2023 0
קוגמן עודד, ז״ל מנהל בית ספר אוסישקין, איש אשכולות שהעביר דורות של ילדים שעד יומן האחרון קראו לו ׳המנהל׳. חזן בבית הכנסת…
כלי נגישות