השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, מתנגדת לביטול מיסוי כלים חד פעמיים

8 0

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, התנגדה לביטול מיסוי כלים חד פעמיים בישיבת הממשלה; השרה סילמן: "אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על ההחלטה היום בישיבת הממשלה להביא חלופה תוך שישה חודשים יחד עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לצמצום הצריכה של הכלים החד פעמיים. אנו נגבש חלופה מיטיבה ונכונה לכלל אזרחי מדינת ישראל"

השרה הוסיפה: "מלכתחילה מדינת ישראל היתה צריכה להוביל מהלך הדרגתי ונכון של שינוי היוצר תהליכים ולא להנחית החלטה שמעוררת אנטגוניזם כלפי ציבור מסויים. מאחר והמס הוכיח את עצמו והביא להפחתה משמעותית בצריכה ולצמצום הנזקים הסביבתיים והבריאותיים שנגרמים מהשימוש בכלים חד פעמיים ומתוך מחויבות לסביבה ולבריאות הציבור אין לבטל מיסוי זה ללא חלופה ראויה".

עוד הוסיפה השרה סילמן ואמרה בישיבת הממשלה: "אני ערה להסכמים הקואליציוניים ולמחויבות של חברי הממשלה לקיומו. בשבועות האחרונים ירדתי לעומקם של דברים ונחשפתי ביתר שאת לנזקים העצומים של הכלים החד-פעמיים בכלל הרבדים הסביבתיים והבריאותיים"

לעמדת השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, ולעמדת המשרד להגנת הסביבה: https://did.li/x9dIw

עמדת השרה להגנת הסביבה וגורמי המקצוע של המשרד היא כי יש להביא חלופה ראויה לביטול המס, מציאת פתרון הולם לכלל האוכלוסיות בישראל (כמו סבסוד מדיחי כלים בצורה נרחבת כפי שעשה המשרד בגני ילדים בסך 45 מיליון שח ודרכים נוספות שהועלו). המיסוי הצליח והוביל להפחתה משמעותית בצריכת כלים חד פעמיים במדינת ישראל.

שימוש בכלים כלכליים בכלל ובכלי מיסוי בפרט, מבטאים את עקרון "המזהם משלם" ומעודדים את הפחתת הפגיעה הסביבתית.

המשרד להגנת הסביבה חרט על דגלו את המלחמה בפסולת ובפלסטיק בפרט.

כלים חד-פעמיים הם קצרי חיים מטבעם והופכים במהירות ממוצר שימושי לפסולת הגורמת לנזק סביבתי משמעותי. פסולת זו תופסת מקום הולך וגדל במטמנות, מביאה להגדלת עלויות הניקוי ופינוי אשפה, ולזיהום הים, השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי. בנוסף, פלסטיק חד-פעמי שלא ניתן למחזור תורם לפליטת יותר זיהום אוויר ויותר גזי חממה הפוגעים בבריאות, בין אם בייצורו, באיסוף ובטיפול בפסולת ובין אם בהטמנה או שריפה.

לנוכח ההשפעות החיצוניות השליליות והנזקים הסביבתיים הכרוכים בייצורם, בצריכתם ובסילוקם של כלים העשויים מפלסטיק או המכילים פלסטיק, קידמו המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר מיסוי על כלים אלו, במטרה לצמצם את צריכתם ומתוך כך את הנזקים לסביבה ולבריאות הציבור.

המס, שנכנס לתוקפו בחודש נובמבר 2021, גרם לירידה בצריכה בהתאם לתחזית של עבודת המטה שאפיינה את גמישות הביקוש למוצרים עליהם חל המס. על פי נתונים של חברת סטורנקסט, חלה ירידה חדה ברכישת כלים חד- פעמיים:

•                  בחודש נובמבר 2021 נרשמה ירידה של כ-65% במכירות מחודש קודם.

•                  בהשוואה בין ספטמבר 2021 לספטמבר 2022 חלה ירידה של 36.2% במכירות.

•                  בהשוואה בין יולי 2021 (החודש שבו פורסמה כוונת הממשלה להטיל את המס) ליולי 2022 חלה ירידה של 37.5% במכירות.

•                  בהשוואה בין נובמבר 2021 לדצמבר 2022, הירידה היא בשיעור של 39% במכירות.

Related Post

רעיונות ליום גיבוש בצפון

Posted by - 12 באפריל 2020 0
פעילות בצפון במידה וצוות העובדים שלכן קטן, יש הרבה יותר גמישות. עבור יום כיף בצפון ניתן להזמין חדרי אי פי…

המירוץ המסורתי "רצים לזכרם"

Posted by - 26 באפריל 2022 0
במרוץ לזכר חללי מערכות ישראל "רצים לזכרם"  אין נקודת זינוק, מדידת זמנים או פודיום. זהו מרוץ שמתקיים למשך שעה אחת…

אַחַרי המבול/ פרשת נח

Posted by - 31 באוקטובר 2019 0
באיזה שהוא שלב, התקיימה ישיבה סוערת בפמליה של מעלה. מלאכי החבלה ובראשם השטן האשימו את דרי העולם שהם שוב השחיתו.…
כלי נגישות