השפעות הקורונה על שרשרת האספקה בארץ

10 0

אומנם בשנתיים האחרונות פחות  או יותר התרגלנו לחיות לצד נגיף הקורונה, עם עליות ומורדות מדי מספר חודשים. אבל לנגיף הזעיר הזה יש השפעות ארוכות טווח, לא רק ברמה הבריאותית אלא גם על שרשרת האספקה. בעלי עסקים בישראל יודעים היטב שהשינויים שהתחוללו בשוק העולמי והמקומי עקב נגיף הקורונה מקשים על אספקת המוצרים ללקוחות באופן יעיל ומהיר כפי שהיה בעבר, וגם מקשים על שמירת אותה רמת רווחיות ומחירים.

הגברת אי הוודאות

כל מי שמתגורר ליד נמלים בארץ יכול לראות את שורות האוניות שממתינות בתור כדי להיכנס לנמל, לפעמים שבועות ואפילו חודשים. אומנם במאמר זה אנו מדברים על ההשפעה על שרשרת האספקה בארץ אבל כמובן שאי אפשר לנתק את השוק המקומי מהבינלאומי. אחת הבעיות היותר מהותיות היא שקשה לצפות את רמות המלאי שצריך להחזיק ומכאן גם קשה לדעת כמה לייצר. בכל מקרה, המגמה הכללית היא להחזיק יותר מלאי על מנת להיות בטוחים בתקופה של אי וודאות, והדבר משפיע כמובן על תחרות בכל הקשור למוצרים המגיעים ממפעלים בישראל ובחו"ל.

אם לא די בכך, אחת הבעיות היא שבתוך שרשרת הייצור והאספקה מצויים גורמים רבים אשר כל אחד מהם עשוי להיתקל בבעיות ייחודיות משל עצמו, בין אם הוא נמצא בישראל או בחו"ל, דבר העלול לתקוע את שרשרת האספקה ובכל מקרה מייצר עוד אי וודאות.

השפעות נוספות על שרשרת האספקה

מלבד האמור לעיל, השפעה משמעותית על שרשרת האספקה בארץ היא העלייה בתחלואה. אמנם למדנו לחיות לצד נגיף הקורונה אבל עדיין אנשים רבים נכנסים לבידוד או חלילה חולים, וזאת לצד התחלואה הרגילה כגון השפעת בחורף. מבחינת שרשרת האספקה המשמעות היא שיש עובדים רבים במחסנים לוגיסטיים ובחברות השילוח שמחמיצים ימי עבודה, והדבר מעכב את שרשרת אספקה ואת היכולת להתמודד עם רמות הביקושים. עוד שינוי שחשוב לשים לב אליו הוא המעבר להזמנת מוצרים דרך האינטרנט. אומנם לא מדובר במגמה חדשה אבל אין ספק שהקורונה חיזקה מאוד את ההזמנות אונליין בקרב הציבור, דבר המצריך היערכות מיוחדת וחשיבה מחודשת מצד עסקים רבים בישראל.

אז מה עושים?

לאור השינויים המשמעותיים הללו יש לבצע חשיבה מחודשת ולהעלות את הרמה המקצועית ואת הגמישות של שרשרת האספקה בעסק ובארגון. חשוב לפנות אל חברות המתמחות בתחום של ניהול שרשרת אספקה שביכולתן לספק פתרונות אפקטיביים ברמה הארצית וברמה הבינלאומית, כמו מעבר של לעבודה עם ספקים מסין והמזרח הרחוק. בימים אלו יש לחשוב קצת יותר מחוץ לקופסא, להגביר את הפיקוח על המלאי ואת הניטור אחר פריטים וגורמים שונים בתוך שרשרת האספקה.

תמונה FREEPIK

Related Post

"אלפים בקרליבך על הים"

Posted by - 31 באוגוסט 2022 0
על רקע שקיעה מדהימה נהרו אלפים לקונצרט משיריו של "הרבי המרקד" רבי שלמה קרליבך. המופע באמפי גן המלך חוף נתניה-בהפקת…

מתקשרים עם כולם

Posted by - 27 בדצמבר 2022 0
לוחות תקשורת מיוחדים מותקנים בגנים במרחב הציבורי בכדי לתת אפשרות לתקשר עם האחר במסגרת חודש המודעות לאנשים עם מוגבלויות ובמסגרת…
כלי נגישות