השמנה – המחלה של המאה ה-21

9 0

השמנת יתר נחשבת למגפה עולמית שמשפיעה גם על גברים, נשים, צעירים ומבוגרים בלי קשר לרקע הבריאותי והרפואי שלהם. החדשות הטובות הן שיש מה לעשות כדי למנוע תחלואה ונזקים בלתי הפיכים, אבל בשביל זה צריך לקחת אחריות ולשנות את התפריט

רופאים ואנשי מקצוע מכל תחומי הבריאות מסכימים על כך שהשמנת יתר היא ככל הנראה המחלה הכי מסוכנת של המאה ה-21. אם בעבר אנשים חששו לגווע מרעב בגלל היעדר נגישות או יכולת כספית, הרי שכיום הבעיה היא שיש יותר מדי מזון מעובד ופחות מדי ויטמינים ומינרלים. בנוסף, רשתות מזון מעודדות גברים, נשים, צעירים ומבוגרים בכל רחבי העולם להעדיף את האופציה המהירה על פני המזינה וכך נוצרת מגפה שאין לה אח ורע בהיסטוריה המודרנית.

הסכנה עם השמנת יתר היא לא רק בריאותית ורפואית אלא גם פסיכולוגית. ילדים בעודף משקל חווים חוסר ביטחון עצמי, קשיים חברתיים ולאחר מכן קשיים בפיתוח וניהול מערכות יחסים רומנטיות. במקביל, גברים ונשים מבוגרים עלולים גם הם לחוש חרדה או דיכאון על רקע עלייה במשקל וזאת בגלל ציפיות תרבותיות וחברתיות גבוהות מדי. לכן השאלה המתבקשת היא לא רק מה מאפיין השמנת יתר, אלא בעיקר מה אפשר לעשות כדי למנוע אותה.

החדשות הטובות: כל אחד יכול לאכול בריא יותר

חשוב להקדים ולהבהיר שתזונה נכונה היא לא בהכרח פונקציה של השקעה כספית. אמנם נכון שהורים לילדים מהעשירונים העליונים מודעים יותר לחשיבות של תזונה נכונה וגם רקע אקדמי יכול לסייע להבין את חשיבות הנושא, אבל במדינה כמו ישראל למשל פירות וירקות הם לא יותר יקרים מאשר מזון מעובד.

במילים אחרות, כל אחד יכול לאכול בריא יותר כל עוד הוא יידע על מה לוותר וכיצד לקבוע את סדר העדיפויות הנכון עבורו. זה אומר שהורים לילדים חייבים לתת דוגמא אישית, לקחת אחריות על התפריט ולהוציא ממנו מאכלים שאין להם ערך תזונתי. בטווח הארוך, הדרך להתמודד עם השמנת יתר היא גם לעודד את כל בני המשפחה לבצע פעילות גופנית וללכת ברגל בכל הזדמנות במקום לנסוע ברכב או בתחבורה ציבורית.

מה תפקיד המדינה ומערכות הבריאות במניעת השמנת יתר?

הנושא של השמנת יתר מטריד מאוד את מקבלי ההחלטות במדינות המפותחות. בין אם הסיבה לכך כלכלית וצינית או מוסרית וכנה, התוצאה בפועל היא שהציבור מקבל כלים פרקטיים להתמודדות עם המגפה. בין היתר, ניתן לראות את זה בקמפיינים לעידוד תזונה נכונה מטעם משרד הבריאות, במערכי חינוך של בתי הספר וגם בהתגייסות של קופות החולים וחברות הביטוח הפרטיות.

בשורה התחתונה, לכולנו יש אינטרס להתמודד ולהפחית השמנת יתר אצל הציבור הרחב. מהרגע שמבינים את זה, כל שנותר הוא למצוא את השיטה היעילה ביותר שאותה קל ליישם.

Related Post

ביקור הפרויקטור בלניאדו

Posted by - 15 בינואר 2021 0
פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש סייר הבוקר בבי"ח לניאדו "צוות לניאדו מתמודד עם כמות גדולה מאד של מטופלים חשודים ומאומתים…

גנים חדשים

Posted by - 24 במאי 2023 0
החלו העבודות להקמת שני גני ילדים חדשים ברח' יצחק שדה שבצפון נתניה. הגנים נבנים בהתאם לפרוגרמת משרד החינוך ומיועדים לחינוך…

הקאמבק של אריזות נייר למתנות

Posted by - 29 בינואר 2019 0
בדומה לתקופות קודמות רבות, גם במהלך השנים האחרונות ניתן לראות מגמות מסקרנות שונות בתחומים כמו עיצוב, אומנות וצרכנות. אחת המגמות…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות