הקרב על המצוקים

10 0

שוברי גלים יוקמו לאורך 3.5 קילומטרים בניסיון לעכב את התמוטטות מצוקי נתניה; בימים אלה גובשה תכנית העבודה שתחל בזמן הקרוב

מאת ברק גולן

בתום מאבק ממושך של למעלה מ- 15 שנה, אותו ניהלה ראש העיר, מרים פיירברג-איכר, אל מול גופים ממשלתיים ומקצועיים רבים, מאבק שאף לווה בפנייה לבג"צ – גובשה בימים אלה ההיערכות בשטח לקראת הקמתם המתוכננת והמאושרת של שוברי הגלים בנתניה.

שוברי הגלים יוקמו לאורך כ – 3.5 קילומטר על ידי  החברה הממשלתית לשימור המצוק החופי, שהוקמה כדי לטפל בהגנות הימיות לאורך חופי הים התיכון.

מדובר במגה פרויקט ובפריצה דרך ברמה הארצית לטיפול במצוקי החוף, שתכלול הקמתם של  12 ! שוברי גלים מנותרים, בשתי פעימות, בהשקעה של כ – 170 מיליון שקל.  בנוסף – החלה המדינה לממן גם את העבודות היבשתיות באותו מקטע.

עבודות אלה תבוצענה במקביל, על ידי החברה הכלכלית של העירייה.

יש לציין כי ב- 20 השנים האחרונות, השקיעה העירייה מכספי הפיתוח שלה, עשרות מיליוני שקלים ביבשה, ללא כל סיוע ממשלתי, למרות שמדובר בפרוייקט לאומי מובהק!!

כזכור, במטרה לטפל במצוקי החוף הנסוגים ובמפולות המתמשכות שפקדו את המצוק ולשמר את המבנה הטופוגרפי הייחודי של העיר – גיבשה העירייה לאורך השנים תכניות בנושא, בהובלתו של מהנדס העיר דאז, פול ויטל, תכניות שהתבססו על מודלים ימיים מלומדים והוכנו בשיתוף פעולה עם כל הגורמים הסביבתיים בארץ, לרבות המשרד להגנת הסביבה.

בהמשך ולאחר פנייה לבג"צ – הקימה המדינה חברה ממשלתית לטיפול במצוקי החוף בכל הארץ , כאשר בימים אלה כאמור גיבש מינהל ההנדסה, בשיתוף החברה הממשלתית את התכנית שתאפשר את תחילת העבודות בנתניה, שצפויות להימשך כשלוש שנים.

במסגרת התוכנית שגובשה – תסלול החברה למצוקי החוף כביש גישה נוסף, במקביל לכביש הירידה לחוף ארגמן. בנוסף –  יוסב חניון החוף לאתר התארגנות, אשר ישמש לאחסון חומרי הגלם וציוד מכני הנדסי, כאשר במקומו יוכשר ממול לחוף ארגמן (בצמידות למלון לגון) חניון ללא תשלום לבאי החוף. סוכת המציל תוזז דרומה כ – 200 מטר.

עבודות ההיערכות ותחילת העבודות יתבצעו בתום עונת הרחצה הקרובה.

לדברי מהנדס העיר, ארז טל, "מדובר בסוגיה סביבתית חשובה מאין כמותה, שעשויה בתוך כך – לתרום לבטיחות הציבור וכן להרחיב את חופי הרחצה שיעמדו לטובת תושבי נתניה והבאים בשעריה, תוך הוספת סוכות מציל לאורך רצועת החוף היפהפיה של נתניה".

צילום עיריית נתניה

Related Post

די לזריקת מזון 

Posted by - 18 בינואר 2023 0
בישראל נזרקים מדי שנה כ-2.5 מיליון טון מזון, לפחות מחצית מכמות זו ניתן להציל.  צריך לפעול לצמצום ולא  רק בגלל…

תהליך החלפת שתלים בחזה

Posted by - 24 בינואר 2023 0
ניתוחי חזה בהם נעשה שימוש בשתלים מסיליקון נחשבים לניתוחים הפלסטיים הפופולריים ביותר אצל נשים. כיום, יש דור חדש של שתלים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות