העתיד כולו שלהם

8 0

צוות לוחמי פלחה"ן הגיעו לפעילות התנדבותית במית"ר "נירים" חדרה, והעבירו לחניכים את המסר שמאמינים בהם ובפוטנציאל הטמון בכל אחד מהם. 

צוות לוחמי פלחה"ן (חבלה והנדסה) גבעתי, המכונים צוות אדרי על שם המפקד סגן רון אדרי ערכו ביקור במית"ר "נירים" בחדרה ושוחחו עם חניכי המית"ר. בין תעסוקה מבצעית לאימונים מפרכים בחרו הלוחמים לנצל את זמנם הפנוי בפעילות התנדבותית במית"ר.

עמותת "נירים" הוקמה  לזכרו של ניר קריצ'מן, לוחם שייטת בן חדרה שנפל בפעילות מבצעית בשנת 2002. המשפחה וחבריו לשייטת החליטו להנציחו באמצעות עמותת "נירים" שמטרתה להוות מסגרת אלטרנטיבית לנערים שנפלטו מהמסגרות המסורתיות, תחת המוטו: יוצרים הרפתקה המביאה לשינוי.

המטרה למשוך ולרתק את בני הנוער, לעשות הכול כדי שלא יבחרו להסתובב ברחובות. זה כולל מסעות שטח מאתגרים, פעילויות חווייתיות, משימות אישיות, וגם ובעיקר יחס חם ועוטף רב שנים.

מית"ר "נירים" מאופיין בקבלה ללא תנאי ומתן מענה ראשוני לכל נער ונערה במצבי מצוקה ומשבר. ההורים, האחים והמשפחה המורחבת, משמשים שותפים מרכזיים לתהליכי השיקום שעוברים ילדיהם.

מית"ר "נירים" בחדרה, בניהולו של שלומי פורקוש מאגף הרווחה של עיריית חדרה, הינו מודל ייחודי בשילוב עמותת "נירים בשכונות, ומשמש מרכז יום תומך רב תחומי, המפוקח וממומן על-ידי השרות לשיקום נוער במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים בשיתוף עם עיריית חדרה. המית"ר מהווה כלי התערבות ייחודי, הנמצא על רצף השירותים הטיפוליים של אגף הרווחה בעיר לבני נוער על רצף הסיכון. מתן מענה רב ממדי לבני נוער, תוך שילוב מרבי של תשומות כלל המערכות הקהילתיות (המשפחה, שירותי טיפול, חינוך, בריאות, פנאי ותעסוקה), כפי שניתן במית"ר "נירים", משמש רשת ביטחון קהילתית, לקראת החזרתם של בני הנוער למערכות משלבות בקהילה.

עבור מפקד הפלוגה סגן רון אדרי היוותה הפעילות סגירת מעגל. קשה להאמין שרון אדרי מפקד הצוות של פלחה"ן גבעתי, היה נער חסר ביטחון. היכרותו עם עמותת "נירים" היא רבת שנים, והוא עצמו היה חניך (בעפולה) מאז היה בן 12.

לדבריו, "נירים" היה הבית השני שלו. האכפתיות והדאגה של המדריכים יוצאי השייטת והיחידות הקרביות, ההכרות האישית המעמיקה, המסגרת העוטפת, גרמה לו להרגיש שרואים אותו, שהוא חשוב להם, וזה נסך בו החלטה שהוא לא רוצה לאכזב. לא אותם ולא את עצמו.

המדריכים היו שם בשבילו ובשביל החברים שלו כל הזמן, הם אפילו הגיעו לבית הספר וישבו עימם בהפסקות. כשהם עשו "בעיות" למורים, המורים דיברו עם המדריכים ולא עם ההורים. הם היו גם מתעניינים בבילוייהם הליליים, והיחס כולו היה חם ועוטף בכל התחומים ולאורך שנים.

המדריכים התאימו משימות לחניכים, והעצימו כל אחד בדרך הייחודית רק לו. לימים הפך רון למדריך ב"נירים" וסיפר שבכיתה י"א הוא קיבל משימה, להעביר הרצאה על יוני נתניהו מול כל בית הספר. המשימה הטמיעה בו תחושה של הצלחה, בדיעבד הפכה לחוויה מכוננת ומשנה חיים.

בזכות "נירים" צורף רון אדרי למשלחת בגרמניה ואף קיבל אות הצטיינות (עוד הצלחה בשרשרת ההצלחות). המדריכים היוו כמובן גם את הגשר לצבא, וכנער שגדל ב"נירים" הוא קיבל את ההכוונה והכלים הנכונים שגרמו לו כשהתגייס להרגיש שווה בין שווים.

אדרי מתאר ומאפיין את בני הנוער של "נירים" כחבר'ה עם המון פוטנציאל, שעם האנשים והכלים הנכונים יממשו את הפוטנציאל שלהם. אדרי: "כאן אנחנו נכנסים לתמונה. יש נערים שמתויגים בדרך מסוימת והם מתחילים להאמין שהם אכן כאלה, מה שהופך לאמונה שמגשימה את עצמה. המשימה שלנו לגרום להם להבין שיש להם צ'אנס לשנות, אם יבחרו בכך. הכי מרגש לראות אותם נאבקים על עתידם, חלקם מסיימים בגרויות, מתגייסים, מגיעים עם המדים, חלקם בסיירות המובחרות".

מסורת ההתנדבות של רון אדרי וצוותו החלה כשבת דודה של אחד הלוחמים הייתה זקוקה לתרומת מח עצם. כל הצוות התגייס למענה וזאת הייתה חוויה מכוננת ומרגשת שגרמה להם להפוך את הנתינה וההתנדבות למסורת.

לסגן אדרי זה היה טבעי לחזור "הביתה" ולהתנדב ב"נירים". הוא הגיע עם חבריו הלוחמים למית"ר "נירים" בחדרה ויחד עם הנערים בנו בחצר פינת ישיבה מפנקת מחומרים למיחזור, כמו גלגלים ישנים, בקבוקים מהמחזורית, ואבנים שנתרו מהשיפוץ של הבית.

אפשר היה לראות בעיני הנערים המארחים את ההערכה וההתרגשות שלהם למחווה של החיילים, וכפי שהגדיר אחד הנערים, "לפני שהגעתי לכאן שנאתי מסגרות, פתאום הבנתי שיש מסגרות טובות ויש אנשים טובים".

ניר קריצ'מן ורון אדרי לא נפגשו מעולם, אבל יש ביניהם קשר עמוק ויש להם כל כך הרבה מן המשותף, בעשייה, באכפתיות שלהם, בנתינה שלהם למדינה, לקהילה, לחברים ובעיקר לחניכים שלהם, הם משרטטים את קווי המתאר של הציונות בגרסת שנות האלפיים.

מית"ר "נירים" חדרה פתוח בכל יום (א' עד ה') בין 8:00 בבוקר ועד 20:00, ברחוב התנאים 24 בשכונת גבעת אולגה. את המקום מנהל שלומי פורקוש, אשר ביחד עם הצוות המיוחד שאתו, דואגים שהבית והלב של מית"ר "נירים" יהיו פתוחים תמיד לכולם.

(טל': 048454862 ; דוא"ל [email protected])

 

 

 

 

Related Post

מתיחת פנים במרחב הציבורי

Posted by - 29 במאי 2018 0
בהובלת אגף הרווחה של העירייה התקיימה בשכונת פאר פעילות קהילתית, שבמסגרתה לקחו התושבים חלק בשיקום ושדרוג המרחב הציבורי בשכונה.  אגף…

בגרות במתמטיקה במרכז הצעירים

Posted by - 5 באוגוסט 2018 0
קורס בגרות במתמטיקה ברמה של 4 יחידות מוצע במרכז הצעירים העירוני "טורבינה", כדי לאפשר לצעירים השלמה או שיפור ציוני הבגרות. …

נדל"ני- חברתי

Posted by - 31 בינואר 2018 0
  קבוצת "בן דוד הרצל", הודיע לכלל הבעלים כי קיבלה בסוף חודש דצמבר אישור לקידום פרויקט פינוי בינוי מהגדולים שיבנו…

"מעגל נתינה אינסופי"

Posted by - 24 באפריל 2018 0
לפני כשש שנים הקים נועם אביטל, תושב נתניה, את דף הפייסבוק 'אנשים טובים למען חיילים בודדים' בו עוזרים אזרחים לחיילים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות