העולם כבר לא שייך לצעירים

6 0

הרגלי הצריכה העכשווים של בני הגיל השלישי שינו  את פני הנדל"ן. כיום "הדור החדש" מחפשים להנות במקסימום מהפנסיה שלהם ומהזמן הפנוי שנוצר להם.  איך זה ישפיע על הדירות שלהם בכתבה הבאה.

מה בני הגיל השלישי נוטשים את הווילה הענקית לטובת דירה קטנטנה במרכז העיר? למה הם פחות מעורבים בחיי הנכדים? התשובה טמונה בחיים החדשים של בני הגיל השלישי.

כיום שהנדל"ן יקר מתמיד, המשפט 'העולם שייך לצעירים', כבר לא אקטואלי. גילאי 55-65 הקרוי לרוב בני גיל הזהב, אותם אלה שסיימו עם המשכנתא, גידול הילדים, העבודה הקשה והגיעו לרווחה, הם עכשיו משנים את פני המשחק, מוותרים על הבית הגדול ועוברים לגור בדירות במרכז העיר, להיות קרובים לדופק התרבותי והחברתי. דירות אלו לרוב קטנות יותר והאדריכלים ומעצבי הפנים צריכים לתת להם פתרונות אחסון יצירתיים, זאת לצד אופציות לאירוח וכמובן פינוק ואבזור יוקרה כיאה לפרק זה בחיים. כיצד נראות הדירות החדשות של הדור הוותיק, שהחליט לשנות כיוון לעבור למרכז ולבחור בדירה בעיר?

‏‏Milano Smart Living- ספה הנפתחת למיטה זוגית

רוצים שינוי

כמעט כל זוג שני שהגיע לגיל פנסיה והילדים עזבו את הקן נוטש את הבית הגדול והמיותר ועובר לדירות קטנות יותר בערים מרכזיות. לדברי גדעון בק מנכ"ל Milano Smart Living, מתקפלים דו-שימושיים "התופעה כל כך נפוצה שהתוצאה הישירה שלה בענף הנדל"ן היא וילות גדולות ריקות שאין להן שום דורש. הבשורה היא שתחום הנדל"ן מושפע ישירות מהשינויים החברתיים המהותיים שהתרחשו בעשורים האחרונים. אם בעבר הנכדים גדלו בבית של סבא וסבתא ושהו שם מידיי יום, כיום הנכדים מגיעים מידיי פעם ורק בסופי שבוע הם נשארים לישון שם. אם בעבר סבתא וסבא חיפשו לעזור, להאכיל ולהוציא את הילדים מהגנים ובתי הספר, כיום המבוגרים מעוניינים אחרי שנים של עבודה קשה לטפח את עצמם. מכל אלה הצורך בקרב מבוגרים בבית גדול ומרווח השתנה ופינה את מקומו לדירה קטנה, אינטימית שמהווה מקום מפלט של הזוג."

סבתאות מודרנית

לראשונה אנחנו נתקלים בדור חדש של בני הגיל השלישי שמחפש בתמציתיות ליהנות מהפנסיה, הסיבה לכך היא שילוב של כמה מניעים שביניהם הוא הרצון לעניין חדש לחיים.

מיד אחרי היציאה לפנסיה הזוגות מחפשים למלא את הזמן הפנוי שנוצר להם ומה יותר מעסיק מאשר שיפוץ ומעבר לדירה חדשה? מלבד זה הם עייפים מלטפח וילה ענקית שרובה מיותמת ומעבר לדירה קטנה יותר, 50 מ"ר בממוצע עם מפלס אחד ורהיטים רב תכליתיים שלא תופסים מקום בחלל הם כל שצריכים. והחשוב מכל, המבוגרים שהגיעו למנוחה ולנחלה מעוניינים בניגוד לדורות קודמים להשקיע בעצמם ולפתח את חיי התרבות, הפנאי והחברה שלהם ולכן הם עוברים לערים תוססות שם הם נמצאים במרכז העניינים. בק מרחיב "תוחלת החיים שעלתה יצרה המון זמן פנוי בקרב בני גיל הזהב, כשטיפול וגידול הנכדים יורד בסדר העדיפויות. 'סבתא במשרה מלאה' זה מושג עתיק שכבר לא רלוונטי. 'סבתאות מודרנית' היא המגמה החדשה בה המבוגרים של היום מעוניינים לחיות. כלומר לטוס לחו"ל, לראות הצגה, לבלות במסעדות, ליהנות מסדנאות וכל זה בא על חשבון בישול קוסקוס לנכדים כל יום שלישי. רובם גם עוזבים את הפריפריה ועוברים למרכזי ערים בגוש דן כדיי להיות קרובים לילדים והנכדים שהשתקעו במרכז".

Milano Smart Living- ספה הנפתחת למיטת קומותיים

זה הקטן גדול יהיה

עם כל המעבר לדירה קטנה, הזוג צריך להתמודד לראשונה כיצד מרהטים דירה שקטנה בחצי ממה שהתרגלו עד כה. ועל אף הצפיפות בדירה, הם לא מוותרים על אירוח בחגים וזמן איכות עם הנכדים ולכן נדרש עבורם פתרונות יצירתיים. לדברי גדעון  "הבשורה החדשה המקלה ועונה על כל הצרכים המשתנים שלהם היא מערכות ריהוט וורסטיליות ומולטי פונקציונאליות, המגלמות ברהיט אחד מספר שימושים שמתחלפים בקלות וללא מאמץ. מה למשל? שולחן הקפה הנוח בסלון מתרומם ומתארך בחגים לשולחן אוכל מרווח כשמזמינים לקידוש בשישי; יחידת קיר הכוללת ספת שזלונג נעימה נפתחת כשבני המשפחה נשארים בחגים למיטה זוגית אורתופדית ונוחה. ואילו כשהנכדים קופצים בספונטני לישון, יחידת קיר שטוחה שנמצאת במשרד נפתחת למיטת קומותיים בטוחה ונוחה".

החיסכון החדש

בשלב זה בחייהם, כבר אין סיבה להחזיק וילה ענקית שדורשת תחזוקה עצומה של גינון, ניקוי, טיפוח ואינספור רהיטים. כל המעבר הוא בר השגה כשבתמורה לווילה שהזוג מוכר, הוא נהנה מרכישה של דירה קטנה במרכז העיר, בפחות כסף. יותר מזה, גם אם ההשקעה הכספית זהה למה שקיבלו תמורת המכירה, הם עדיין חוסכים המון מכל הנלווה לזה. הדירה החדשה לא דורשת תשלומים נוספים של תחזוקה וגינון, כבר אין צורך להחזיק רכב צמוד ואפילו המינוי לקאנטרי מבוטל כשמרבית הבניינים החדשים מציעים שירותי חדר כושר, בריכה ושמירה".

לפני השלב החדש בחייכם בק ממליץ "ראשית עליכם לזהות ולאפיין את הצרכים החדשים שלכם. האם אתם אוכלים בבית או לרוב בחוץ? הנכדים צריכים רק מקום לשינה או גם פינת לימוד? היום כבר אין צורך בחלל ייעודי לפינת אוכל.
קונסולה צרה במבואה או השולחן הסלוני יעשו את העבודה: הם יתארכו ויתרחבו לשולחן אוכל ענק שיאכלס את כל בני המשפחה בחגים ובערבי שבת. כך שנכון יותר להרחיב את חדר השינה שלכם, שיהווה מפלט, במקום להקדיש מקום לפינת אוכל. במקום אינספור חדרי שירותים שכבר לא נחוצים, מעצבים חדר רחצה גדול אחד. ואין מה לעשות תצטרכו משרד בייתי וגם חדר אורחים לנכדים שנשארים לישון בחגים. אבל במקום שני חדרים נפרדים תשלבו את שני הצרכים בחלל אחד. תודות לרהיט וורסטילי תצליחו לעצב חכם.
כמו לדוגמא מערכת המוטמעת בקיר ונפתחת למיטת קומתיים אורתופדית ובטוחה. או מערכת קיר עם שולחן עבודה מרווח שבמקומו נפתחת מיטה זוגית נוחה."

Related Post

מפסיקים לסמס בנהיגה

Posted by - 13 בינואר 2021 0
למעלה למחצית מתושבי השרון מודים כי הם מסמסים בנהיגה – יותר מכל שאר אזורי הארץ. רובם הגדול של הנשאלים מכלל…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות