“המקום – בית המשמעות”

42 0

עיריית נתניה בראשות מרים פיירברג איכר השלימה את הקמתו של מרכז הכוונה, צמיחה ותרבות בשכונת פולג עבור כלל תושביה הוותיקים של העיר.

מאת: יאיר אברהם

המיזם הוקם בהשקעה של למעלה מ- 5  מיליון שקל (בנייה ותפעול) על ידי עיריית נתניה, וכן הקרן לידידות, משרד הרווחה והביטחון החברתי, מפעל הפיס, אשל ג’ויינט, משרד הנגב והגליל, קרן נתניה ומשרד הרווחה והביטחון החברתי, המרכז יעניק מגוון שירותים ובהם פיילוט לתוכנית חדשה בשם ‘המקום – בית המשמעות’ ע”ש הרב יחיאל אקשטיין ז”ל המיועד לבני ובנות תקופות החיים המאוחרות (60+) שנועד לקידום חיי משמעות ומנוהל על ידי האזרחים הוותיקים בהתאם לרצונותיהם. ההשתתפות בבית משמעות הינה אקטיבית, יוזמת ופעילה ומאפשרת לחברים ליזום פעילויות ותוכן ולהשתתף בתכנים אותם יזמו חבריהם.

המקום ישמש גם כמרכז ידע להפצת תפיסה זו לכלל האוכלוסייה.

כמו כן, במקום הוקם מרכז + up 60 המיועד לבני 60-75 בו יינתנו כלים חדשניים לניהול והתמודדות מוצלחת עם תקופת החיים החדשה כולל ליווי, תכנון, ניהול וקיום חיים אקטיביים, עצמאיים ובעלי משמעות.

כידוע העלייה בתוחלת החיים הביאה להתארכות התקופה שלאחר הפרישה משוק העבודה, כשנמצא כי תקופה זו עומדת בממוצע על כ- 20 עד 30 שנות חיים ומכאן חשיבות הקמת מרכז שייתן מענה לתקופת חיים זו.

כמו כן, ישמש המקום כמרכז תרבות ופנאי לאזרחים ותיקים, הכולל הרצאות בנושאים מגוונים, מופעי בידור, מוזיקה וריקוד, סדנאות אומנות ומרחבי יצירה, קורסי דיגיטל ייעודיים לאזרחים ותיקים, פעילות גופנית ועוד. בהתאם לכך תוכנן המרכז מבחינה אדריכלית כמקום מפגש רב תחומי, הן בחללי הפנים והן במרחב החוץ. במבנה מרחבים של מפגש אינטימי וקבוצתי בגדלים שונים לצורך חווית שימוש משתנה ומגוונת: אישי, קבוצתי ופנאי.

ראש עיריית נתניה מרים פיירברג איכר מסרה ל”השבוע בנתניה”: “אני שמחה שהצלחתי להגשים עוד חלום ולהקים את הבית לגיל השלישי בנתניה. מרכז ידע, יוזמה, תרבות ופנאי. המיזם החברתי החשוב יעניק מגוון שירותים מתקדמים לאזרחים ותיקים רבים בעיר, בסטנדרטים גבוהים ויאפשר להם להזדקן בכבוד וברווחה. מערכת הרווחה שלנו בנתניה, שכל כך חשובה ויקרה לליבי, היא מהטובות בארץ. אנחנו משקיעים בה משאבים רבים. בדידות והיעדר פעילות חברתית היא מהמצוקות הקשות ביותר עמן מתמודדים קשישים רבים בישראל. לעיתים היא קשה אף יותר ממאבק ההישרדות הכלכלי המאפיין רבים בגיל הזקנה”.

נערך אירוע מצומצם של חנוכת המבנה וקביעת מזוזה, בין הנוכחים באירוע:

מרים פיירברג – ראש עיריית נתניה, יעל אקשטיין – נשיאת הקרן לידידות, רותי גור – ראש מנהל הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית נתניה, יוסי היימן –  מנכ”ל ג’וינט ישראל ועוד

יעל אקשטיין, נשיאת הקרן לידידות, אחת מן התורמות למיזם, ציינה כי “הקרן לידידות שמה לה למטרה לחזק את חוסנם של אזרחיות ואזרחי ישראל עם דגש על אוכלוסיית הקשישים והאזרחים הוותיקים בימי שגרה ובעתות חירום. אני מתרגשת לחנוך את המרכז דווקא בימים קשים אלה בהם אנו מזהים כי מצבם של האזרחים הוותיקים החמיר בשל המלחמה- רבים חווים קשיים חברתיים ורגשיים, הנובעים משינוי שגרת חייהם והשפעת מוראות המלחמה. בימים אלה, אנו רואים באופן מיוחד את החשיבות העצומה של הקמת מרכז שכזה, שמטרתו להוות בית בו הם יכולים לקבל מגוון שירותים ומענים, והכל במקום אחד. אני מודה על המחווה בקריאת המרכז ע”ש אבי הרב יחיאל אקשטיין ז”ל, שהיה תושב נתניה בעברו. “המקום” מגלם בתוכו את אהבתו של אבי לעיר נתניה ולתושביה. הוא חלם להביא תקווה, שמחה, כבוד ונחמה ומרכז זה הופך את חלומו למציאות.”

לדברי רותי גור, ראש מנהלת הרווחה והביטחון החברתי בעיריית נתניה, מדובר במיזם ראשון מסוגו בארץ, שנועד לקדם את תחושת המשמעות בקרב אזרחים ותיקים ובתוך כך – דוחק את החולי והתלות ומשפר את איכות חיי הוותיקים ומאריך את תוחלת החיים שלהם.

צילום: גיא יחיאלי, הקרן לידידות

Related Post

שף בבית “הטרנד החדש”

Posted by - May 22, 2018 0
בשנים האחרונות אנו עדים לבילוי מסביב למטבח. שף אלמוג סבג הוא האורח שלנו. לאחרונה, הטרנד הבישול בבית תופס תאוצה. האומנם? …
Accessibility