המלצות מד"א לקראת צום ט' באב

5 0

נוכח משבר הקורונה וגל החום הכבד אשר עתיד לפקוד את המדינה, מפרסם מגן דוד אדום את המלצות לצום תשעה באב עבור הקהל הרחב

השנה, צום תשעה באב יחל במוצאי שבת (17.7) עם שקיעת החמה ויסתיים למחרת ביום ראשון בערב. כמדי שנה, נערך ארגון מד"א באמצעות חובשים ופרמדיקים אשר יפעלו באופן מתוגבר עם מערך אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועים וכלי חירום נוספים ברחבי הארץ. בנוסף, צוותי מד"א יאבטחו רפואית את אלפי המתפללים הצפויים להגיע לרחבת הכותל המערבי בירושלים.

בשל משבר הקורונה וגל החום הכבד הצפוי בימים הקרובים, על ציבור הצמים לנקוט באמצעי זהירות מחמירים, על מנת לעבור את הצום בשלום. לקראת הצום, מפרסם מגן דוד אדום הנחיות והמלצות, על מנת למנוע ככל שניתן מקרי חירום רפואיים ומזכיר כי יש לשמור על הנחיות משרד הבריאות בנושא  הקורונה ולהקפיד על חבישת מסיכה על מנת למגר את המגפה.

מדי שנה, מטפלים צוותי מד"א בקריאות רבות של נפגעי התייבשות, חולשה, התעלפויות ותשישות, כתוצאה מהצום ומהחום הכבד השורר בעונה זו. בשנה שעברה, טיפלו החובשים והפראמדיקים של מד"א במאות בני אדם שנזקקו לסיוע רפואי במהלך הצום, בהם 142 בני אדם שסבלו מחולשה וסחרחורות, 5 שסבלו מהתייבשות ו-51 שהתעלפו.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "בימים אלה אנו עומדים בפני אתגר משולש הנוגע לצום – משבר הקורונה, גל החום הכבד וכמובן הסיכון הרפואי שעלול להיווצר נוכח הצום. אנו קוראים לציבור הצמים – אנו הקפידו לשמור על הכללים ולדאוג לבריאות שלכם ושל סביבתכם – בעיקר של קשישים ומבוגרים אשר זקוקים לסיוע. אנו ממליצים לציבור להקפיד על שתייה מספקת טרם כניסת הצום. החובשים והפראמדיקים של מד"א עומדים לשירות הציבור, כבכל יום אחר בשנה, ויגיעו לטפל בכל חולה או פצוע, במהירות ובמקצועיות".

המלצות מד"א – כך תעברו את הצום בשלום:

  • ארוחה מפסקת:יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום, ולהפחית בשתיית משקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, משקאות אנרגיה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא, ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, דוגמת חמוצים ופיצוחים, הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום ואינם נחים מספיק במהלך הצום, להקפיד על שתייה מרובה טרם הצום, ושהות באזורים מוצלים במהלכו. בארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, בהן פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.
  • חולים וקשישים: מד"א ממליץ לחולים ולקשישים להתייעץ עם הרופא המטפל לפני הצום. על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, מחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד להמשיך ליטול תרופות כבשגרה, בשל החשש שהמחלה תחמיר עקב הפסקת נטילת התרופות. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה ופעילות יתר או חוסר של בלוטת התריס.
  • נשים בהריון: מד"א ממליץ לנשים הרות להיוועץ עם הרופא המטפל טרם הצום, ולפעול עפ"י המלצתו.
  • פגיעת תפקוד כליות: עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר בנוזלים, הם כאבי ראש, טשטוש ראייה, ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן, ופגיעה במערכות בגוף האחרות. בכל מקרה חירום רפואי יש להזעיק מיד את החובשים והפראמדיקים של מד"א במוקד 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי" .
  • התייבשות: צום תשעה באב חל במהלך חודשי הקיץ החמים ובשיאו של גל חום כבד. טמפרטורות גבוהות, שהייה בחום והימנעות משתייה ומזון, עלולים לסכן את הצמים. יש לשים לב במיוחד לילדים וקשישים, ובכל צורך רפואי יש להזעיק במהירות את מד"א. במגן דוד אדום קוראים לציבור לשמור על קשר עם בני משפחה מבוגרים, על מנת לוודא שהם מרגישים טוב לאורך הצום.
  • יציאת הצום: מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. יש להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מדי) מלווה בפרוסת עוגה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה.

צילום דוברות מדא

Related Post

זכויות נכים

Posted by - 24 באפריל 2022 0
ככל שהעולם הופך ליותר ויותר דיגיטלי, הדרך בה אנו מתקשרים זה עם זה משתנה. זה יכול להיות בעל השפעה עצומה…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות