"המיזם העניק לילדים תחושה של עצמאות"

11 0

לאחר שהמיזם המקורי, 'קפה שקד', של פנימיית נווה הדר בחבצלת השרון זכה להצלחה, מקווים ילדי הפנימייה להגשים חלום ולצאת לחופשה באילת. במהלך המיזם הם גייסו חלק מהכסף הדרוש לכך, אך על הדרך הרוויחו הרבה יותר כשטעמו את טעם ההצלחה וקיבלו שכר לעבודתם.

את הרעיון לפרויקט העונה לשם 'קפה שקד' הגו המדריכים והילדים בפנימיית נווה הדר עוד בשנה שעברה. הפנימייה, השוכנת בחבצלת השרון, מונה 120 ילדים מגילאים שונים המחולקים לקבוצות, ובאחת הקבוצות הכוללת כעשרה נערים ונערות בגילאים 15-18 התגבש בחודשים האחרונים חלום קבוצתי המדבר על נסיעה משותפת לחופשה באילת שתכלול את הילדים והמדריכים בקבוצה. וכך, הוסכם בקרב חברי הקבוצה שבעזרת הכספים שיגויסו השנה במיזם, הם ינסו להגשים את חלום הנסיעה לחופשה בעיר הדרומית. לאחר שבמהלך יום המכירות של המיזם, בו מכרו תלמידי הפנימייה משקאות שונים, עוגות וממתקים לקהל הרחב שהגיע, הם קרובים להשלים את גיוס הסכום הדרוש.

"את המיזם הזה עשינו בפעם הראשונה בשנה שעברה" מספר רוברט חפיזוב, מדריך בקבוצה וחלק מצוות של עוד שלושה מדריכים ובהם מריה פלוצ'ק, עידן קריאף וניר קרוננברג, "אז הצלחנו לגייס סכום קטן מאוד. כשחשבנו על המיזם, תכננו להציב בכל שנה מטרה אחרת. השנה, התגבש בקבוצה חלום אמיתי לנסוע לחופשה באילת, ורצינו להפיק לקחים ממה שהיה בשנה שעברה כדי שנוכל לגייס סכום משמעותי יותר שיאפשר לנו להגשים לילדים את החלום. הבנו שצריך יותר פרסום ויחסי ציבור, והילדים, שעשו בפרויקט הכול מ א' ועד ת', החלו לעבוד על הנושא עוד לפני היום בו התנהלה המכירה".

IMG-20180430-WA0016

איך הצלחתם לפרסם את הפרויקט בקרב הקהל הרחב?

"הילדים התחילו לפרסם את העניין בוואטסאפ בעזרת המשפחות, ולאחר מכן עשו עוד עבודת יחסי ציבור עם הפייסבוק. בסך הכול הגיעו כ – 250 אנשים, שזו הצלחה גדולה הרבה יותר מהשנה שעברה, והצלחנו לגייס סכום יחסית יפה. מעבר למטרה הראשונית של גיוס הכספים לטובת החופשה באילת, יש מטרות נוספות במיזם הזה. אחת מהן היא ללמד את הילדים לעבוד עם הקהילה, להראות להם מהן המשמעויות של עבודה עם לקוחות, להקנות להם מוסר עבודה, איך להתנהג ולייצג, ולהדגים איך לשרת אנשים שמגיעים לקנות. מעבר לזה, רצינו לפתוח את השערים שלנו כלפי תושבי חבצלת השרון והסביבה כדי שיכירו מה קורה בתוך הפנימייה. לפעמים הם עוברים ליד ולא ממש מבינים, וזאת הייתה הזדמנות טובה לשתף אותם בפעילות שלנו ולהראות להם מה הילדים שלנו מסוגלים לעשות".

איך התנהל יום המכירות של הפרויקט?

"הרעיון היה שלאחר עבודת הפרסום שעשו הילדים, יום המכירות יכלול גם הוא תוצרים של ילדי הפנימייה. הילדים הקימו דוכנים עם פופקורן, שייקים, צמר גפן, ברד, קפה, ממתקים ועוגות שאפינו ביחד עם האנשים שעובדים בפנימייה. הילדים הם אלה שעשו את הכול, כולל עבודת המכירה, ואני חושב שהם עשו עבודה מצוינת שקירבה אותנו מאוד להגשמת המטרה ומעבר לזה על הדרך העניקה להם הרבה דברים טובים בהתפתחות שלהם".

עד כמה הצלחתם בגיוס הכספים והאם תוכלו לצאת לחופשה?

"לא הצלחנו לגייס עדיין את כל הכסף ונשמח אם מישהו שמכיר או מקושר עם בעלי מלונות באילת יוכל לעזור לנו למצוא מלון שיתאים. אנחנו פתחנו קשרי קהילה מול מלונות וחברות נופש שאולי יכולות לקבל את הסכום שגייסנו וזאת כדי להוציא את הילדים האלה לחופשה. במהלך כל השלוש שנים שהם התגבשו בפנימייה, הם עברו תהליך ביחד, וחלק מזה הוא החלום שהתגבש בנוגע לנופש באילת. אני מקווה שנוכל להוציא אותם לחופשה הזאת כדי שהם ירגישו את הכיף שעבורו הם עבדו קשה ומאמין שבסופו של דבר נצליח. אם יש מישהו שמעוניין לסייע בכל צורה, נשמח שייצרו קשר איתנו".

IMG-20180430-WA0021

למה המיזם הזה כל כך משמעותי לילדים בקבוצה שלכם לדעתך?

"מדובר בקבוצת ילדים שהגיעו מרקע לא פשוט. הילדים בקבוצה שלנו הם כאלה שעברו כל מיני קשיים בחיים שלהם, וכאן בפנימייה אנחנו מנסים לעבוד איתם כדי להעלות את הערך העצמי שלהם. במהלך המיזם, כשראינו את הילדים מתפעלים את הדברים, אפשר היה להבחין איך מעבר לכך שהם מרוויחים את הכסף שהם עבדו קשה עבורו, הם גם מקבלים את הרגשת השייכות לקהילה. איך הם משתלבים עם הקהילה והאנשים שהגיעו. היה צריך לראות את השמחה של הילדים שמרגישים תחושה של עצמאות. הייתה אווירה טובה במהלך יום המכירות והילדים שמחו מאוד שהרבה אנשים הגיעו לקחת חלק בזה".

מהו התפקיד שלכם כמדריכים של הילדים?

"אנחנו מדריכים בפנימייה טיפולית של ילדים שמנסים להגיע לדרגה בחיים שלהם שבה הם יכולים להרגיש שהם שווים. אנחנו איתם במשך שלוש שנים ובגילאים האלה המתקרבים ל – 18 יש להם הרבה שאלות בנוגע לעתיד שלהם. אנחנו מנסים ללוות אותם בתהליך הזה כשהרבה מחשבות צצות לגבי מה הם הולכים לעשות בהמשך. מעבר לזה, האחריות שלנו כמדריכים היא ללוות את הילדים בלימודים שלהם בבית הספר, לדאוג להם כשהם חוזרים מבית הספר לפנימייה, שתהיה להם ארוחה חמה, לראות שכל הצרכים שלהם ממולאים, שהם יוצאים לחוגים, אם הם צריכים עזרה בשיעורי בית, ואם זה בשיחות או כל דבר אישי שהם צריכים".

איך נמשך הקשר לאחר שהילדים מסיימים את הפנימייה וכשהם ממשיכים למקומות אחרים?

"המטרה היא לשמור על קשר עם הילדים לאחר שהם מסיימים את הפנימייה ולעזור להם במה שהם עושים. אם זה בגיוס לצבא או במשהו אחר. באופן אישי עוד לא יצא לי לעשות את זה, אך עכשיו יש כמה ילדים שאמורים לסיים ואני מתרגש לקראת המשך הדרך שלהם. אני יודע שאשמור איתם בהמשך על קשר ואנסה לעזור להם בכל הדברים שהם צריכים כדי להצליח".

לכל המעוניין לסייע לילדי הפנימייה ביציאה לחופשה לאילת ניתן לפנות לרוברט במייל

[email protected].

Related Post

מתכוננים לחופש הגדול

Posted by - 16 ביוני 2021 0
הייתם מעדיפים שהילדים יצאו לחופש בחודשים אוגוסט ספטמבר ? מאת: חן כהן סקר מיוחד חושף: 75% מההורים בישראל תומכים בהזזת…

הבית לצעירי כפר יונה

Posted by - 22 ביוני 2023 0
עיריית כפר יונה חנכה בטקס חגיגי את "הבית לצעירי כפר יונה". המבנה המרשים הוקם בסיוע פיס בקהילה, במטרה לתת מענה לצרכי…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות