הילדים רוצים לעצב לבד את החדר – מה עושים?

12 0

כהורים אנחנו רק רוצים שהילדים יהיו עצמאיים וילמדו לעשות שלל דברים לבד, אך אז מגיע השלב שבו הם נהיים סופר עצמאיים (ובו זמנית דעתניים), כך שנדרש להבין היכן לאפשר להם ומתי להציב גבולות.

מזדהים? בנקודה זו נעצור להסביר כיצד נכון להתמודד עם הרצון של הילד (6 ומעלה) לעצב לעצמו את חדר השינה – מקום שמהווה טריטוריה פרטית ומשמעותית.

זורמים ומציבים גבולות

יש הורים שמאוד חשוב להם שהכול יראה כמו מוזיאון, אך יש להבין שילדים זקוקים לאפשרות לצאת מהקווים, ולכן בכל הנוגע לחדר הפרטי שלהם, יש להיות יותר רכים.

הילד רוצה לעשות "מחנה" בחדר, לעצב מחדש את הקיר, או לשנות מיקום של רהיטים? תזרמו, אך מראש תבהירו מה אין לעשות והיכן אתם נכנסים לתמונה. ברגע שהכול יהיה ברור, גם הילדים יתנהלו בצורה יותר אחראית וגם לכם ההורים יהיה יותר קל לשחרר.

 5 כללים שמוטב מראש להציב:

  1. עבור הבטיחות של הילדים: מותר להזיז רהיטים, אך אם משהו כבד, או אם פעולה מסוימת עשויה להיות מסוכנת, יש לבקש עזרה.
  2. עבור השפיות שלכם ההורים: אי לייצר שינוי שלא ניתן לשנות בחזרה בקלות, למשל צביעה של קיר.
  3. עבור הצבת גבולות ברורים: אין לקחת חפצים מהבית ללא רשות. למשל אם הילדים חומדים מזרונים זוגיים ואיכותיים שנמצאים בחדרים אחרים, יש להבהיר שאלו נשארים מחוץ לתחום.
  4. עבור מניעת מפח נפש: הרבה פעמים ילדים מתאכזבים, ולכן רצוי להגדיר מראש מתי החדר חוזר לעצמו.
  5. עבור תחושת העצמאות שלהם: הכלל הזה נועד עבורכם ההורים. יש לזכור שהחדר של הילד הוא שלו, ועל כן גם אם לא מדובר בעיצוב מרשים שתואם מאפיינים משלימים בבית, זה ממש בסדר. עדיף ילד בעל דעה מאשר נראות מרשימה.

שיעור בכלכלה גם כן חלק מהמשוואה

לאחר שהצבנו גבולות ולקחנו נשימה, יש להתכונן לשלב שבו הילדים ירצו לרכוש פריטים משלימים. בנקודה זו רצוי לקבוע תקציב תקרה, להסביר לילד שיש דברים שאתם רוכשים עבורו ויש דברים שהגיוני שייצאו מהתקציב הפרטי שלו.

כמו כן, ראוי להסביר שתמיד חשוב לבצע סקר שוק, טרם רוכשים את הדבר הראשון שרואים. בנקודה זו יעזור אם תשתפו שגם אתם חיפשתם מיטות זוגיות במבצע טרם רכשתם את שלכם, ואף שניתן למצוא מוצרים מאוד איכותיים במחירים שווים. מה אנו מנסים לומר? שבהחלט ניתן (ואף רצוי) לשלב על הדרך שיעור לחיים שנוגע להתנהלות כלכלית.

משנים גישה!

עתה לאחר שהסברנו כיצד רצוי להתנהל מול ילדים שמביעים רצון להיות עצמאיים, נציין שלפעמים יהיה זה נכון להוביל לידי כך. ברגע שהילדים יהיו שותפים בעיצוב חדר השינה, יהיה להם יותר כיף לישון בחדר, הם יחושו גאים בעצמם והם יפתחו סגנון אישי. מעבר לכך, תזכו לבלות עמם זמן איכות ואף לגלות אפשרויות חדשות מבחינת עיצוב וסידור החדר. אז בפעם הבאה שהילד מבקש לעצב את החדר ואתם נלחצים, קודם כל תיקחו אוויר ותמצאו את הדרך לאפשר. בהצלחה!

Related Post

73 להפצצת ספינת האלטלנה

Posted by - 1 ביוני 2021 0
ישראל שולדינר, תושב העיר העומד בראש ארגון 'חזון לאומי –  המרכז למנהיגות ציונית' הפועל ליצירת ועידוד תודעת זהות יהודית מפותחת…
כלי נגישות