היכן כדאי להשקיע כשהריבית עולה?

10 0

כאשר האינפלציה בשנה האחרונה מגיעה במרבית המדינות המפותחות בעולם לשיאים חדשים –  היא לא מותירה ברירה לבנקים המרכזיים: לנקוט בפעולה מרסנת את הזינוק במחירים ולעבור לנשק יום הדין, העלאת הריבית במשק. הריבית בישראל ברבעון הראשון של שנת 2023 עמדה על  4.25%, הרמה הגבוהה מזה יותר מעשור.  בארה"ב הריבית הועלתה לפני יומים והיא עומדת כבר על 5% שזו הגבוהה מאז 2007, בבריטניה נרשמה ריבית של 4.25% כמוה לא חוו בממלכה המאוחדת מאז שנת 2008.

כיצד הריבית הגבוהה משפיע על מחירי הנדל"ן?

הנה עיקרי הסיבות לכך:

החזרי הלוואת המשכנתא: העלאת הריבית מצד הבנקים גורמת לנו לשלם הרבה יותר על החזרי המשכנתא, בעקבות עלויות אשראי יקרות יותר,זה יכול להיות מתורגם למאות שקלים בטווח הקצר בחודש ועשרות אלפי ₪ בטווח הארוך.

בלימת מחירי הנדל"ן: שהחזר המשכנתא נעשה יקר יותר הרוכשים מעדיפים לשבת על הגדר ולהימנע מלקיחת משכנתאות חדשות . התוצאה,  על כל עלייה של חצי אחוז בריבית, כוח הקנייה של  הרוכשים  יורד בחמישה אחוזים, היזמים מתקשים למכור, והדבר מסייע לבלימת עליית המחירים.

הזדמנויות למשקיעים – ברגע ששוק הנדל"ן מתקרר, נוצרות הזדמנויות חדשות במחירים אטרקטיבים של מוכרים לחוצים. משקיעים עם הון נזיל יכולים להרוויח ולמצוא עסקאות איכותיות במחירים זולים. 

נתוני בנק ישראל מראים על התמתנות ניכרת בעליית מחירי הדירות ככול שהריבית עולה.

ניצול הזדמנויות במדינות בחו"ל בהן ריבית נמוכה יחסית

מחירי הדירות הגבוהים בישראל, אינפלציה גבוהה יחסית לשנים האחרונות, וכמובן עליית הריבית החדה, שולחת משקיעים ישראלים לאתר השקעות נדל"ן בחו"ל. לדוגמא, שיעור הריבית בפורטוגל מדינה מבוקשת במערב אירופה, עומד על 3.27%.

השקעה באתונה בירת יוון בה הריבית 3.5%, מחיר ממוצע לדירה עומד על 3300 יורו בלבד למ"ר. חפשו להשקיע במדינו  המעודדות השקעות זרים כלכלה ושלטון יציבים.

טיפים להשקעה בזמני ריבית גבוהה

במידה והחלטתם להשקיע בנכס בעת הזו, נסו להיעזר בטיפים הבאים:

חקר שוק – לכל מדינה יש את החוקים והתרבות העסקית שלה. יש ללמוד ולחקור את שוק הנדל"ן היטב. בנוסף לאיתור מחירים נוחים: חשוב לבדוק בעיר המיועדת נושאים כגון – תוכניות תכנון ובנייה עתידיות בעיר, קרבה לתשתיות תחבורה, פארקים לתעסוקה, מוסדות חינוך ואוניברסיטאות, תרבות פנאי וכד'. 

איתור נכסים שמחירם נמוך מהשוק – בעידן של טכנולוגיה מתקדמת, הרשתות החברתיות והמדיה המגוונת, ניתן בלחיצת כפתור להשוות בין מחירי הדירות במדינות ובערים השונות ולאתר נכסים שמחירם נמוך. זכרו , תמיד אפשר להסתייע מאיש מקצוע הבקיא ברזי השוק המקומי להיעזר  בבני משפחה ו/או מכרים במידה ונמצאים בקרבת מקום.

יכולות ואמצעי מימון – בתקופה בה שני בנקים קרסו בארה"ב, ובנק שוויצרי ניצל ברגע האחרון. מוטב שתתכננו היטב את צעדיכם. קבעו לכם את מטרת רכישת הנכס , רק אז גזרו לעצמכם את התקציב. הבטיחו לעצמכם הון עצמי בגובה סביר לרכישת הנכס, יחד עם זאת, מספר לא מועט של מדינות בחו"ל, מעניקות משכנתא בגובה של 60%-75% מערך הנכס כך שאתם יכולים להיעזר באמצעי מימון לגיטימיים.

Related Post

כלי נגישות