החלו העבודות להקמת כביש 561 – כביש רוחב חדש בשרון

7 0

השרה רגב למפגינים שקיבלו את פניה: ״באנו לעבוד למען תושבי מדינת ישראל, מימין ומשמאל. גם אלו שמפגינים ייהנו מהכביש.״

בטקס חגיגי שנערך היום (יום ה') בכפר נטר, השיקה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא"ל (במיל') מירי רגב את תחילת העבודות להקמת כביש 561, כביש רוחב אזורי רחב ומתקדם שיחבר בין כביש 2 (כביש החוף) וכביש 4, וישרת את תושבי נתניה ויישובי השרון אבן יהודה, כפר נטר וקדימה-צורן.

בעת הסרת הלוט, ניסו עשרות מפגינים להפריע למהלך האירוע בצעקות. ״למרות רעשי הרקע המיותרים של אלה שבאים להרוס, אנחנו באנו לבנות ולעשות טוב לציבור באזור השרון. לאורך שנים כביש 561 היה ידוע כפרויקט שאף אחד לא רצה לקדם, והנה, יחד עם ראשי מועצות מימין ומשמאל, אנחנו מממשים אותו. היום אנחנו מסירים את הלוט, ובעוד חמישה חודשים הנוסעים פה יראו עבודות. הכביש ייתן מענה לכל תושבי השרון, גם לכל אלה שמפגינים פה ובסוף ייהנו מהכביש. באנו לעשות טוב למען מדינת ישראל״, אמרה השרה רגב.

כביש 561, בעלות של 215 מיליון ש"ח, מקודם על ידי משרד התחבורה באמצעות חברת נתיבי ישראל. הכביש נכלל בתוכנית החומש של נתיבי ישראל והעבודות עליו יחלו בחודשים הקרובים. אורך הכביש כ-4 ק"מ והוא יוצא מאזור התעשייה של נתניה בצומת גיבורי ישראל, עובר דרך אבן יהודה ומתחבר לכביש 4 בצומת הדסים סמוך לקדימה-צורן.

כביש 561 מצטרף לסדרת כבישי רוחב, המחברים בין צירי האורך העיקריים של המדינה, כבישים 2, 4 ו-6. הכביש צפוי להפחית את עומסי התנועה בצירים אלה ובכבישים הפנימיים בשרון, יאפשר לכל נהג לבחור את הדרך המהירה והקצרה ביותר עבורו, ויתמוך בפיזור האוכלוסייה ובגיוון תעסוקתי.

כביש 561 יוקם בסטנדרטים החדשים של משרד התחבורה, ויכלול 3 נתיבי נסיעה לכל כיוון, שניים לרכב פרטי ונתיב לתחבורה ציבורית (נת"צ), וכן שבילי אופניים ומדרכות בשני צידי הכביש. בין המסלולים תוקם מפרדה קשיחה ובטיחותית, ולאורכו יותקנו מערכת תאורה חדשה, שילוט ותמרורים.

הכביש החדש מוגדר כדרך נופית, ובמהלך התכנון נעשה מאמץ גדול למנוע פגיעה בערכי הטבע והנוף, ובייחוד להימנע מפגיעה ביער "אילנות" המאכלס סוגי צמחיה נדירים וייחודיים.

הכביש יספק מענה לתושבי אבן יהודה, אשר סובלים היום מתנועה בין-עירונית החוצה שכונת מגורים שקטה, ויפתח אפשרויות להרחבת אבן יהודה ולהוספת שכונה חדשה בצפון היישוב. הכביש יתמוך גם בהקמת אזור תעסוקה חדש בקדימה-צורן, ויעניק תנופה כלכלית לאזור כולו. הכביש ישפר את הנגישות לאזור התעשייה של נתניה ולקריית השרון, ויאפשר את הרחבת אזור התעשייה הדרומי ובית העלמין של נתניה.

שרת התחבורה מירי רגב: "כביש 561 החדש הוא נדבך מרכזי בתוכנית האסטרטגית של משרד התחבורה, הכוללת תנופה אדירה של הקמת תשתיות תחבורה מתקדמות בהשקעה של מיליארדי שקלים. אנו מביאים היום בשורה גדולה לתושבי השרון: בקרוב תרגישו הקלה גדולה, פחות עומסים ותנועה זורמת על כביש חדש, בטוח ומתקדם."

השרה רגב הוסיפה כי "הפקקים אינם בעיה של משרד התחבורה כי אם של מדינת ישראל כולה. הפקקים מתסכלים, פוגעים בתוצר הלאומי ובאיכות החיים של כולנו ומבזבזים זמן יקר בכבישים, אבל זו ממש לא גזירת גורל. יש לנו פתרונות וכביש 561 החדש הוא חלק מהמכלול שישחרר את מדינת ישראל מהפקק."

לדברי השרה רגב, כביש 561 מייצג את התפיסה החדשה של משרד התחבורה: "בכביש מוטמעים שני מרכיבים משמעותיים, שמהיום יהפכו לסטנדרט בכל פרויקט חדש. הראשון: נת"צים, שמהיום הם חלק בלתי נפרד של כל ציר מרכזי. כבר היום פועלים נת"צים בחלקים נרחבים של כביש 2, ובקרוב נתחיל בסלילת נת"צ בכביש 4. כביש 561, המחבר ביניהם, יאפשר תנועה רציפה של תחבורה ציבורית ללא פקקים ועיכובים.

"מרכיב שני, שגם הוא יהיה מעתה חלק אורגני של כל פרויקט, הוא שבילי אופניים רחבים ומוארים, שיאפשרו רכיבה בטוחה בין היישובים, אם זה לבני נוער בדרכם לבית הספר או לחוגים, ואם זה למבוגרים שרוצים להתנייד בדרך בריאה, נוחה ומשתלמת בין היישובים אל אך מרכז תחבורה אזורי, לפי תפיסת החיבוריות והקישוריות."

באירוע ההשקה השתתפו גם ח"כ אלי דלל (ליכוד), ראש העיר נתניה מרים פיירברג, ראש המועצה המקומית אבן יהודה אבי הררי, ראש מועצת קדימה-צורן קרן גרין, ראש מועצת פרדסיה טל גורקי, יו"ר חברת נתיבי ישראל יגאל עמדי, מנכ"ל חברת נתיבי ישראל ניסים פרץ, ובכירים נוספים.

ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר: " אני מברכת על תחילת העבודות לאחר שפעלתי רבות בעניין לקידומן. מדובר בכביש רוחב אזורי חשוב, מכביש 4 דרך צומת הדסים ועד כביש 2 דרך מחלף השלום. ציר זה מהווה חיבור חשוב נוסף במזרח נתניה וישרת את שכונות המגורים הקיימות והמתוכננות ואת אזור התעסוקה של נתניה. הציר החדש יצמצם תנועה עוברת בשכונות מזרח העיר, יפחית עומסי תנועה ויחבר את העיר והסביבה עם צירי התחבורה הארציים: כביש 4, כביש 2 וכביש 6."

אבי הררי, ראש המועצה המקומית אבן יהודה: "מזה מספר שנים שאני פועל ודוחף לקידום כביש 561, עורק תחבורה קריטי לתושבי אבן יהודה והסביבה, שמהווה לא פחות מצינור חמצן תחבורתי. במצב הנוכחי, בכל יום אלפי כלי רכב המשתמשים בדרכים בין-עירוניות חוצים את אבן יהודה דרך כביש הבנים, ומהווים סיכון לתושבים ומפגע תחבורתי קשה. אני שמח ומברך על יציאת העבודות לדרך ומודה לשרת התחבורה מירי רגב ולמנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ, על העשייה. יישר כוח."

ניסים פרץ, מנכ״ל חברת נתיבי ישראל: ״טקס הסרת הלוט מעל כביש עתידי הוא אירוע סמלי המבשר על בנייה של עוד כביש חדש במדינת ישראל.
כידוע אזור המרכז צפוף מאוד לרבות אזור השרון החסר בצירי רוחב.
סלילת כביש רוחב נוסף שיחבר בין כביש 4 במזרח לכביש 2 במערב יהווה בשורה לתושבי הסביבה. כביש 561 יהווה עורק תחבורה חשוב דבר שיאפשר להפחית את העומס מכבישי הרוחב הקיימים.
כידוע, אזור המרכז צפוף מאוד לרבות אזור השרון החסר בצירי רוחב.
סלילת כביש רוחב חדש נוסף שיחבר בין כביש 4 במזרח לכביש 2 במערב הינו בגד בשורה לתושבי הסביבה. כביש 561 יהווה עורק תחבורה חשוב דבר שיאפשר להפחית את העומס מכבישי הרוחב הקיימים״.

Related Post

יום שרב ברחבי הארץ

Posted by - 17 ביולי 2019 0
צוותי מגן דוד אדום טיפלו עד כה ב-144 בני אדם שסבלו ממכת חום, התייבשות, התעלפות ותשישות. עד לשעה 17:30, יום…

תנופת בניה

Posted by - 6 בספטמבר 2022 0
ועדת המשנה לתכנון ובניה, אישרה השבוע שתי תוכניות פינוי – בינוי נוספות.במרכז העיר, ברחוב גורדון 7-9 אושרה להפקדה תוכנית לחידוש…
כלי נגישות