החופש הגדול: סיוט או אתגר?

8 0

אמצע החופש הגדול כבר עבר ואני רוצה להצדיע לכל ההורים שצלחו את החודש הראשון ואולי אפילו נהנו ממנו. מה ההבדל בין אלה שסובלים ובין אלה שנהנים? הבחירה!

חצי מהחופש הגדול כבר עבר. ישנם הורים שעבורם החופש הגדול הוא הזדמנות נפלאה לאפשר מרחב התבוננות ויצירה משפחתיים, מרחב שיכול להתקיים דווקא כשלחצי היום יום: שיעורי בית, חוגים ומטלות יורדים.

לעומת זאת, ישנם הורים שעבורם המחשבה על החופש מהווה "סיר לחץ". הם לוקחים נשימה לפני אותם שבועות ארוכים, רושמים לקייטנות, מגייסים סבים וסבתות, משריינים ימי חופשה באוגוסט לאחר שהקייטנות מוצו ובעיקר לחץ וחרדה.

איך מתמודדים עם המצב ומהו בעצם מודל אפר"ת?

מודל אפר"ת מבוסס על ראשי תיבות של המילים: אירוע, פרשנות, רגש, תגובה. מה שאנחנו חושבים על סיטואציה מסוימת, יוצר את מה שאנחנו מרגישים כלפיה. אותו רגש שמתעורר הוא זה המניע אותנו לפעולה. משמעות המודל היא, שהפעולות שלנו יהיו מבוססות על תפיסת העולם שלנו, על סולם הערכים שהוטמעו בנו.

לדוגמא: אירוע – משפחת ישראלי יוצאת לחופשה ונתקעת עם הרכב ללא דלק. פרשנות – הלכה החופשה. רגש – לחץ, תסכול, כעס. תגובה – עצבנות, היסטריה, האשמה

אם ניקח את אותו אירוע וניתן לו, לדוגמא, פרשנות אחרת. אירוע – משפחת ישראלי יוצאת לחופשה ונתקעת עם הרכב ללא דלק. פרשנות – יש לנו אתגר שיכול ללכד אותנו כמשפחה. רגש – אהבה, אחדות, עוצמה. תגובה – שיח משפחתי כדי לתכנן את המהלכים הבאים

לא משנה כמה ימי חופשה אתם יכולים לקחת, אם מדובר בשבוע או מספר ימים. החופש הגדול הוא הזדמנות נפלאה עבורכם ההורים והילדים שלכם לקחת פסק-זמן מהמרוץ היומיומי ולפתוח מרחב התבוננות ויצירה. זו הזדמנות לצמיחה וגדילה משפחתית.

תעצמו עיניים ודמיינו את עצמכם (שוב) כילדים. דמיינו את הרגשות שעולים בכם כשהחופש הגדול מגיע: חופש, הקלה, הנאה ואתם מתמלאים בציפייה. בהתחברות שלכם כהורים לאותם ילדים שהייתם, תוכלו לראות גם את היתרונות של החופש היכולים לתרום לשיפור האקלים בבית, לגיבוש משפחתי ובעיקר ליהנות ביחד.

אנחנו ההורים מונעים מתוך מחשבה שיהיה לילדים משעמם, בגלל זמן פנוי שנוצר. אין לנו בלעדיות על הזמן הפנוי של הילדים. אנחנו לא צוות בידור והווי של הילדים שלנו. זו הזדמנות נפלאה להעביר לילדים את האחריות על רצונותיהם, לשאול אותם שאלות מכוונות בהתאם לגיל. לסיכום: כשנשנה את הפרשנות שלנו, נשנה גם את המציאות שלנו.

הכותבת, אופירה רכטר, מאמנת להתפתחות אישית. נייד: 050-4602214 מייל: [email protected]

צילום יונתן בלום

Related Post

Eleshelf

Posted by - 26 ביולי 2022 0
בתחרות מיזם השנה 2011 זכו במקום השני בני נוער ממרכז היזמות יוניסטרים נתניה – המיזם הזוכה Eleshelf, נועד לסייע לאנשים…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות